Geri Dön
DünyaSon dakika... 8.1 ve 7.4 büyüklüğünde depremler oldu! Tsunami bekleniyor

Son dakika... 8.1 ve 7.4 büyüklüğünde depremler oldu! Tsunami bekleniyor

Gelen son dakika haberine göre; Yeni Zelanda’ya bağlı Kermadec Adaları’nda yaşanan deprem fırtınasının ardından tsunami alarmı verildi, sahilde yaşayanlardan acilen evlerini terk edip yüksek yerlere çıkmaları isteniyor.

Son dakika... 8.1 ve 7.4 büyüklüğünde depremler oldu! Tsunami bekleniyor

 

Yeryüzünün en büyük su kütlesi Pasifik Okyanusu’nu boydan boya kat eden devasa fay hattı Pasifik Ateş Çemberi bu akşam kırıldı.

Yeni Zelanda’ya bağlı Kermadec Adaları’nda başlayan deprem fırtınasında 7.4 ve 8.1 büyüklüğünde sarsıntılar meydana geldi.

Yerel saatle sabah gerçekleşen iki büyük deprem arasındaki süre, bir saat 47 dakika olarak kayıtlara geçti. 7.4 büyüklüğündeki deprem yerin 55 kilometre, 8.1’lik sarsıntı ise yerin 19 kilometre altında meydana geldi.

Fay hattındaki hareketliliğin sürdüğü bölgede Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) kayıtlarına göre büyüklüğü 6.1’i bulan artçı şoklar yaşandı.

Yeni Zelanda’da tsunami alarmı verilirken, Acil Durum Ajansı sahil kesiminde yaşayanlardan evlerinden acil şekilde ayrılıp yüksek yerlere çıkmalarını istedi.

Büyük depremleri ve tsunami alarmını uluslararası haber ajansları ‘son dakika’ koduyla dünyaya duyurdu, CNN International tsunami uyarısının Yeni Zelanda’nın tüm doğu kıyılarını kapsadığını bildiriyor.

ABD'de polisin öldürdüğü siyahi Wright için cenaze töreni düzenlendiABD'nin Minnesota eyaletine bağlı Brooklyn Center kentinde 11 Nisan'da polis kurşunu ile hayatını kaybeden 20 yaşındaki siyahi Daunte Wright için cenaze töreni düzenlendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet