Geri Dön
DünyaSon dakika... İngiltere yönetiminde corona virüs depremi! Başbakan ve Sağlık Bakanı...

Son dakika... İngiltere yönetiminde corona virüs depremi! Başbakan ve Sağlık Bakanı...

Son dakika haberine göre, İngiltere Başbakanı Johnson'ın ardından Sağlık Bakanı'nın test sonucu da pozitif geldi. Kremlin Sarayı'nda ilk corona virüs vakası tespit edildi. İspanya'da bir günde 769 insan hayatını kaybetti. Farklı kıtalarda birçok ülkede ilk ölümler kayda geçerken, İtalya başka ülkelere hasta göndermeye başladı. Dışişleri Bakanlığı, sekiz ülkede 59 Türkün yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Son dakika... İngiltere yönetiminde corona virüs depremi! Başbakan ve Sağlık Bakanı...

Yeryüzünde corona virüs vakaları bir günde 60 bini aşarak tüyler ürperten bir rekor kırdı, 24 saatte 2 bin 791 insan can verdi. Bir günde Güney Afrika, Nikaragua, Özbekistan, Kenya, Venezuela, Kazakistan, Honduras gibi ülkelerde ilk ölümler de gerçekleşti. Corona virüs salgınında tüm gelişmeleri canlı blogla aktarıyoruz.

03.56: Nüfusu 600 milyonu aşan Latin Amerika bölgesinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 11 bini geçti.

02.28: Tunus'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ölenlerin sayısının 7'ye yükseldiği bildirildi.

01.42:
Alman ordusu (Bundeswehr) yeni tip koronavirüs salgını (Kovid-19) ile mücadelede bölgesel yönetimlere destek olmak amacıyla 15 bin asker görevlendirecek.

01.39: Ürdün'de yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) ilk ölümün gerçekleştiği bildirildi.

01.36: ABD Temsilciler Meclisi üyesi Pennsylvania temsilcisi Cumhuriyetçi Mike Kelly, koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığını açıkladı. Böylece ülkede koronavirüs bulaşan Kongre üyesi sayısı 5'e çıktı.

01.24: Kanada'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ölenlerin sayısı 53'e yükseldi.

01.13: Sahraaltı Afrika ülkesi Burkina Faso'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısının 28 artarak 180'e çıktığı bildirildi.

00.42: Güney Amerika ülkesi Brezilya'da yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) ölenlerin sayısı 92'ye yükseldi.

00.39: ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını ele aldıkları bir telefon görüşmesi yaptı.

00.28: Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 2 kişi hayatını kaybederken, vaka sayısı 405'e çıktı. Lübnan'da ise ölü sayısı 8, vaka sayısı 391'e yükseldi.

23.56: Avrupa Birliği (AB), Fas'a yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele için 450 milyon avro yardımda bulunacak.

23.54: ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele ile salgın nedeniyle zarara uğrayan kişi ve işletmelerin sübvanse edilmesini öngören 2,2 trilyon dolarlık ekonomik teşvik paketini onayladı.

23.19: Dünya genelinde Kovid-19 salgınının en fazla yayıldığı ülke haline gelen ABD’deki vaka sayısı 100 bini geçti.

22.41 Rusya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5'e ulaştı.

22:14
Almanya'da 29 yaşındaki bir Türk, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşamını yitirdi.

21:41 Corona virüs (Kovid-19) kaynaklı can kaybı Fas'ta 21'e, Cezayir'de 26'ya çıktı.

21.27: Belçika, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kapsamındaki "kısmi tecrit" uygulamasını 19 Nisan'a kadar uzattı.

21.26: İran, Suriye, Kuzey Kore, Venezuela, Çin, Rusya, Küba ve Nikaragua, yeni tip koranavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele için başta ABD'den olmak üzere ülkelerine yönelik tek taraflı yaptırımlarının kaldırılması çağrısında bulundu.

21.29: Fransa'da corona virüsten ölenlerin sayısı son 24 saatte 299 artarak 1995'e yükseldi.

20.13: Orta Amerika ülkesi Nikaragua'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle bir kişi hayatını kaybetti.

21.01: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı için minimum 12-18 ay beklemek gerekeceğini söyledi.

19.58: İngiltere Sağlık Direktörü Chris Whitty, yeni tip koranavirüs (Kovid-19) belirtileri gösterdiği için kendini tecrit etme kararı aldığını bildirdi.

19.52:
New York Valisi Andew Cuomo, eyaletteki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası sayısının bir günde 7 bin 300'den fazla artış göstererek, 44 bin 600'e ulaştığını bildirdi.

19:34
İtalya'da corona virüs salgınından ölenlerin sayısı son 24 saatte 969 artarak 9 bin 134'e yükseldi.
19.30: Kazakistan, Moldova, Azerbaycan, Ermenistan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Belarus ve Rusya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları ve salgına karşı önlemler artıyor.

17:23: İngiltere'de Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı bir günde 181 artarak 759'a ulaştı  

16.15 : Hollanda'da en fazla can kaybı ve vaka sayıları bugün kayıtlara geçti. Ülkede son 24 saatte corona virüs vakaları 1172 artış gösterdi ve 8 bin 603'e fırladı. Can kayıplarının 546'ya ulaştığı Hollanda'da bir günde 112 insan öldü.

16.00 : İngiltere'de Başbakan Boris Johnson'ın ardından Sağlık Bakanı Matt Hancock'un corona virüs testi de pozitif sonuç verdi. Hancock'un evinde kendisini izole ettiği ve hafif belirtiler gösterdiği bildiriliyor.

15.55 : Belçika hükümeti, bir kedide corona virüse rastlanmasının ardından vatandaşlarına evcil hayvanlarına dokunduktan sonra ellerini yıkama uyarısı yaptı.

15.40 : Corona virüsünün ortaya çıktığı Çin, salgını kontrol altına almasının ardından yurtdışında tırmanan vakalar nedeniyle yabancılara Cuma gecesinden itibaren geçerli olmak üzere ülkeye giriş yasağı getirdi. Giriş yasağı, oturma izni ya da geçerli vizeleri olanları da kapsıyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı’dan yapılan açıklamada, yasağın geçici bir tedbir olduğu ve yabancı ülke temsilcilikleri çalışanlarının kapsam dışı tutulduğu belirtildi. Bakanlık ayrıca uluslararası uçuşlarda da kısıtlamalara gidileceğini ve uçakların yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 75 ile sınırlandırılacağını açıkladı.

14.50 : İtalya Ulusal Sağlık Enstitüsü Başkanı: Corona virüs salgını henüz doruk noktasına ulaşmadı.

14.30 : Arnavutluk Başbakanı Edi Rama: "Vergi ve sigorta primleri ödenmeli. Ödenmezse bu savaşta yol alamayız. Vergiler ödenmezse öyle bir çukura düşeriz ki, corona bizi arasa da bulamaz. Elektrik faturaları da tek tek ödenmeli. Ödemeyenlerin elektriği kesilecek. Eğer bu ödemeler yapılmazsa corona virüs ile mücadele edecek kaynağımız olmaz ve çökeriz."

14.20 : İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın corona virüs testi pozitif çıktı. Twitter'da görüntülü bir mesaj paylaşan Johnson, "Hafif koronavirüs semptomları, yani ateş ve sürekli öksürük ortaya çıktı" dedi. Bunun üzerine test yaptırdığını ve sonucun pozitif çıktığını belirten Johnson şöyle devam etti:


"Evden çalışıyorum, kendimi izolasyona aldım. Yapılacak doğru şey budur. Teknolojinin sihirbazlıkları sayesinde ekibimle iletişim halinde olmaya ve virüse karşı ulusal mücadelenin başında yer almaya devam edebilirim."

 

Britanya Kraliçesi Elizabeth'in Johnson'la en son 11 Mart'ta yüz yüze görüştüğü açıklandı.

İngiliz medyası, Maliye ve Sağlık bakanlarının da kendilerini karantinaya alacağını aktarıyor.

14.00 : Filipinler Genelkurmay Başkanı Felimon Santos'un corona virüs testi pozitif çıktı. General Santos'un 24 Mart'tan bu yana kendisini karantinaya aldığı bildiriliyor.

Genelkurmay Başkanı Santos'un virüsü üst rütbeli bir askerden kaptığı açıklandı.

İSPANYA'DA KORKUNÇ REKOR KIRILDI

13.40 : İspanya'da corona virüs ölümleri 769 artarak 4 bin 858'e ulaştı. Bir önceki gün 655 can kaybının kayda geçtiği ülkede, yeni ölüm rekoru kırılmış oldu.

İspanya, hafta içinde ölüm sıralamasında Çin'i geçmişti.

İspanya'daki vaka sayısı da neredeyse 8 binlik bir artışla 64 bin 59'a yükseldi.

İspanya'da 9 bin 444 doktor, hemşire ve sağlık çalışanının corona virüse yakalandığı resmen açıklandı.

CORONA VİRÜS KREMLİN'E SIÇRADI

13.30 : Rusya: Şimdiye kadar Kremlin Sarayı'nda bir corona virüs vakası tespit edildi. Hiçbir çalışan Devlet Başkanı Vladimir Putin'le temas kurmadı.

Son dakika... İngiltere yönetiminde corona virüs depremi Başbakan ve Sağlık Bakanı...

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Putin'in yer aldığı tüm etkinliklerin öncesinde katılımcılara corona virüs testi yapıldığı bilgisini verdi: "Bir corona virüs vakası olduğunu biliyorum. Bir vakayı doğrulayabilirim ancak ikinci vakayla ilgili bilgim yok."

16 YAŞINDAKİ GENÇ KIZ YAŞAMINI YİTİRDİ

13.20 : Fransız haber sitelerinin bir çoğunda bugün 16 yaşındaki Julie A. adlı 16 yaşındaki Parisli genç kızın gülen fotoğrafı yer aldı. Julie, ülkede corona virüsün en genç kurbanı oldu.

Son dakika... İngiltere yönetiminde corona virüs depremi Başbakan ve Sağlık Bakanı...

Kızkardeşi Manon, Julie'nin ölümünün herkesin Covid-19 riski altında olduğunu gösterdiği uyarısında bulundu.

La Parisien gazetesine konuşan Manon "Julie'nin geçen hafta hafif bir öskürüğü vardı ve hafta sonuna doğru balgamla birlikte kötüleşti. Pazartesi doktora gitti ve solunum bozukluğu teşhisi konuldu. Geçmişte belirli bir hastalığı yoktu" dedi.

Juile daha sonra hastaneye kaldırıldı ve Salı gecesi solunum cihazına bağlandı. Ancak akciğerleri iflas ettiğinden artık çok geçti.

Kızkardeşi Manon ayrıca "Bunun sadece yaşlıları etkilediğini düşünmeyi bırakmalıyız. Kimse bu virüse karşı yenilmez değil" diye konuştu.

30 MİLYON İNSANIN ÖLMESİ ÖNLENEBİLİR

13.10 : Londra’daki Imperial College Üniversitesi’nden araştırmacılar, dünya çapında ülkelerin corona virüs salgınına karşı daha katı önlemler alması halinde 30 milyondan fazla can kaybının önlenebileceğini açıkladı.

Bu konuda hiçbir şey yapılmazsa bu yıl 40 milyon kişinin ölebileceği ancak sosyal mesafe uygulaması ile bu sayının yarı yarıya azaltılabileceği belirtildi.

Her ülkede test, karantina ve sosyal mesafe gibi uygulamaların erken başlatılılması durumunda 38,7 milyon ölümün önüne geçilebileceği vurgulandı.

Araştırmada, gelişmekte olan ülkelerin corona virüs salgınından en fazla zarar göreceğine işaret edildi. Çin ve gelişmiş ülkelerden verilerin farklı senaryolarda değerlendirildiği araştırmada, salgının 202 ülkede sağlık üzerindeki etkileri incelendi.

Imperial College Üniversitesi'ndeki araştırmacılardan yapılan uyarı üzerine İngiltere'de hükümet corona virüse karşı strateji değişikliğine gitmişti.

Son dakika... İngiltere yönetiminde corona virüs depremi Başbakan ve Sağlık Bakanı...


12.45 : Hollanda’nın kuzeyindeki Ter Apel mülteci kabul merkezindeki yaklaşık 100 sığınmacı, corona virüs salgını ile mücadeleye yardımcı olmak amacıyla süper marketlerdeki alışveriş arabası ve sepetlerini dezenfekte ediyor.

Hollanda televizyonu NOS'un haberine göre, süpermarketlerin girişinde bekleyen sığınmacılar, müşterilere alışveriş sepeti ve arabaların tutulacak bölümlerini temizlik maddesi ile sildikten sonra teslim ediyor.

Bu işe gönüllü olarak talip olan sığınmacılar, "Zor günlerimizde Hollanda bize kucak açtı. Şimdi yardım etme sırası bizde. Bu zor günleri hep birlikte mücadele ederek atlatacağız" diyor.

Hollandalı müşteriler, sığınmacıların bu girişiminin, örnek bir davranış olduğunu söylüyor.

Son dakika... İngiltere yönetiminde corona virüs depremi Başbakan ve Sağlık Bakanı...

İNSANSIZ HAVA ARAÇLARIYLA DEZENFEKTE EDİYORLAR

12.40 : Endonezya'nın Yogyakarta şehrinde, drone'la dezenfekte çalışması denemeleri yapılıyor.

Geçen haftadan bu yana dronelar kamusal alanlara ve yerleşim bölgelerine havadan dezenfektan sıvı püskürtüyor. Projede, dronelarla yapılan tarım alanları sulamasından esinlenildi.

12.30 : İran'da can kayıpları 144 artışla 2 bin 378'e yükseldi. Ülkede son bir günde 2 bin 916 test pozitif sonuç verdi, vakalar da 32 bin 322'ye ulaştı.

11.45 : Rusya'da bir günde konulan 196 tanıyla vakalar 1036'ya çıktı, bu rakam ülkedeki en yüksek artış olarak kayıtlara geçti.

Son dakika... İngiltere yönetiminde corona virüs depremi Başbakan ve Sağlık Bakanı...


11.40 : Dışişleri Bakanlığı: Sekiz ayrı ülkede 50 Türk vatandaşı corona virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, "Maalesef sayı artıyor. Bugün itibarıyla bize intikal eden bilgilere göre sekiz farklı ülkede 50 vatandaşımızı virüs sebebiyle kaybetmiş bulunuyoruz. Keza dünyanın farklı ülkelerinde sonuçları pozitif çıkan vatandaşımız var. 151 vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı. Onların durumlarını da yakından takip ediyoruz" dedi.

11.25 : ABD'nin Konsolosluk İşlerinden Sorumlu Bakanlığının Twitter hesabında, ülkeye özellikle Covid-19 konusunda çalışma yapan sağlık görevlilerini iş veya ziyaret amaçlı (H veya J) vize başvurusunda bulunmaya teşvik ettiklerini belirten bir mesaj paylaşıldı. Bu özelliklere sahip kişilerin en yakın ABD elçilik veya konsolosluklarına başvurmaları istendi.

Dünya Sağlık Örgütü, ABD'nin corona virüs salgınında yeni merkez olabileceği uyarısında bulunmuştu. Johns Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre, ABD koronavirüs salgınının yeni merkez üssü oldu. Yeni veriler, ABD'deki vaka sayısının 85 bin 991 olduğunu gösteriyor. Vakaların büyük kısmı New York'ta. Ülkede Covid-19'dan ölenlerin sayısı ise 1300'e yaklaştı.

11.00 : Almanya, İtalya ile dayanışma amacıyla 47 corona virüs hastasını ülkeye transfer etti. Dışişleri Bakanı Heiko Maas, "Çünkü, İtalyan dostlarımızın yanındayız. Bunu ancak birlikte yönetebiliriz" dedi.

Son dakika... İngiltere yönetiminde corona virüs depremi Başbakan ve Sağlık Bakanı...

09.55 : Güney Afrika'da corona virüsten ilk ölümler kayda geçti. Vakaların 1000'i geçtiği ülkede Sağlık Bakanlığı iki hastanın yaşamını yitirdiğini duyurdu.

08.15 : Gece yarısı Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında Çin'in verdiği corona virüs verilerine güvenmediğini ima eden ABD Başkanı Trump, "Çin'deki rakamları bilmiyoruz. Bu rakamlar Çin veriyor" dedi.

Sabah saatlerinde Çinli mevkidaşı Şi Jinping ile görüşen Trump, bu kez Twitter'dan "Çin Devlet Başkanı Şi ile çok iyi bir görüşmeyi tamamladım. Dünyamızın büyük bölümünü tahrip eden corona virüsü detaylı şekilde konuştuk. Çin birçok şey yaşadı ve virüse dair güçlü bir anlayış kazandı. Birlikte, yakın bir çalışma içindeyiz. Saygı duyuyorum!" mesajını paylaştı.

Çin lideri Şi ise, Trump'a Pekin'in salgının başından bu yana şeffaf olduğunu söyledi, "Çin ve ABD virüsle birlikte mücadele etmeli" mesajı verdi.

Çin'in salgınla mücadeleye destek için sağlık ekibi gönderdiği ülkeler arasında ABD de var.

08.00 : Özbekistan, corona virüsten ilk ölümün gerçekleştiği bir başka ülke oldu. Birçok şehrini karantinaya alan Orta Asya ülkesinde hayatını kaybeden ilk kurban, 72 yaşındaki bir erkek. 83 kişiye corona virüsün bulaştığı ülkede, hastaların 11'i doktor ve sağlık çalışanı.

07.05 : ABD ordusu, Filipinler'le her yıl yaptığı geleneksel tatbikatları iptal etti.

Son dakika... İngiltere yönetiminde corona virüs depremi Başbakan ve Sağlık Bakanı...


06.35 : Avustralya'da ülkeye dönen herkes otellerde iki hafta karantinada tutulacak.

Başbakanı Scott Morrison, yolcuların evlerine gitmeden önce hangi havalimanına indilerse o şehirde karantinaya alınacaklarını açıkladı: "Eğer evleri Güney Avustralya'da, Perth’te ya da Tazmanya'daysa ve Melbourne’a (Melbourne Havalimanına) geldiyseler, Melbourne’da karantinaya alınacaklar. Sydney'de ise Sydney'de alınacaklar."

Avustralya'da karantinadakileri askeri birlikler polisle birlikte denetleyecek.

05.50 : Malezya'da Başbakan Muhyiddin Yasin ve kabine üyeleri, iki aylık maaşlarını corona virüs savaşı için bağışladı.

04.15 : Haftalar önce corona virüsün en hızlı yayıldığı ülke olan Güney Kore, bugün salgını kontrol altına almış görünüyor. Her gün 20 bini aşkın testin yapıldığı ülkede, son 24 saatte yalnızca 91 yeni vaka belirlendi ve Covid-19 hastalarının sayısı 9 bin 332 oldu.

04.05 : Orta Amerika ülkesi Nikaragua'da ilk ölüm kayıtlara geçti. Sağlık Bakanlığı, HIV hastası olan kurbanın birçok rahatsızlığı olduğunu bildiriyor.

03.20 : Corona virüsün dünyaya yayıldığı Çin, bugün 55 tanı konulduğunu bildirdi ve ülkedeki vakalar 81 bin 340'a ulaştı. Çin'den gelen korkutucu bilgi ise, üç günün ardından bir kez daha Çinliler arasında corona virüs bulaştığının tespit edilmesi. Pekin yönetimi, üç gündür yalnızca ülkeye gelen yabancılarda virüse rastlandığını duyurmuştu.

02.45 : Orta Amerika ülkesi Panama'da Covid-19 vakaları 116 artışla 674'e çıktı. 83 hastanın yoğun bakımda olduğu Panama'da dokuz can kaybı var.

Son dakika... İngiltere yönetiminde corona virüs depremi Başbakan ve Sağlık Bakanı...


01.00 : Güney Amerika ülkesi Venezuela'da corona virüsten ilk ölümün gerçekleştiğini devlet televizyonu duyurdu. Yaşamını yitiren kurban, 47 yaşındaki bir akciğer hastası.

00.50 : Reuters haber ajansı: ABD, corona virüs vakalarında Çin'i geçerek dünyada ilk sıraya yerleşti.

ABD'deki bir market sahibi, bir kadının yiyeceklerin üzerine kasten öksürmesi üzerine 35 bin dolar değerindeki ürünü çöpe attı. Pensilvanya'daki Hanover kasabasında bir market zincirinde gerçekleşen olayda, müşterinin kasıtlı olarak ürünlerin üzerine öksürdüğü kamera kayıtlarına yansıdı.

Market sahibi corona virüs korkusuyla ürünleri çöpe atarken, kadın polis tarafından tutuklandı.

00.00 : Dünyadaki dengeleri alt üst eden corona virüs salgınını video konferans yöntemiyle görüşen G-20 liderleri, bir yandan insan hayatını kurtarmak için gereken tüm önlemleri finanse etme ve uygulama, diğer yandansa krizin yol açtığı ekonomik ve sosyal hasarı en aza indirgeme taahhüdünde bulundu. Liderler ayrıca uluslararası ticarete gereksiz müdahalelerden kaçınacaklarını kaydetti.

90 dakikalık telekonferans görüşmesinin ardından yapılan ortak açıklamada, "Bu ortak tehdide karşı birlik içinde bir cephe oluşturma taahhüdünde bulunuyoruz" denildi.

G-20 liderleri, ayrıca özellikle Afrika kıtasında ekonomisi kırılgan olan ülkelere ve mültecilere dikkat çekti ve küresel mali güvenlik ağlarını ve ulusal sağlık sistemlerini güçlendirmek gerektiğini vurguladı.

İstanbul'da sokağa çıkma kısıtlaması öncesi trafikte yoğunluk oluştuİçişleri Bakanlığının "Kısmi Kapanma" konulu genelgesi doğrultusunda saat 19.00 itibarıyla uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması öncesi İstanbul'da trafik yoğunluğu oluştu.

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet