Geri Dön
DünyaSon dakika... ABD ve Yunanistan'dan savunma anlaşması

Son dakika... ABD ve Yunanistan'dan savunma anlaşması

Atina bu kez de Washington ile masaya oturdu. İki ülke savunma alanında imzaları atarken iş birliği de genişletildi.

Askeri işbirliğini derinleştiren Washington ve Atina'nın arasında aylardır süren görüşmeler, atılan imzalarla resmiyet kazandı. Atina'nın yeni anlaşmanın imzalanmasını takip eden veya eşlik eden metinde bastırdığı değişiklik, asıl planın ne olduğunu ortaya çıkardı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias imza töreninde yaptığı açıklamada, "Onlarla çalışmak için bekliyoruz. Evet İsrailli mevkidaşımla buluştum. BAE'li mevkidaşımla da buluşacağım bugün. Bu bölgeyi domine etmek isteyen güçlere engel olalım. Yunanistan, NATO'nun vazgeçilmez bir parçasıdır. Avrupa Birliği ve ABD ile ilişkilerimizi geliştirmeyi hedefliyoruz. Yunanistan kendi gücü çerçevesinde küresel zorluklara da meydan okuyacaktır. Salgın ve iklim değişikliği gibi..." dedi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Birkaç dakika içinde imzalayacağımız Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması'nın revizyonu, uzun vadeli ortaklığımızın sembolik ve büyük ölçüde temelidir” ifadelerini kullandı. ABD’deki gündeminin Doğu Akdeniz, Batı Balkanlar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika olduğunu belirten Dendias, Avustralya Büyükelçisi Arthur Sinodinos ve İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile ikili görüşmeler de yaptı.

Son dakika... ABD ve Yunanistandan savunma anlaşması

 

YUNAN BASINI: SİYASİ ÇERÇEVE OLUŞTURACAK

Yunan Kathimerini gazetesinin dünkü manşetinden verdiği habere göre, geçtiğimiz günlerde ABD'den 15 adet F-15'in indiği Yunanistan'ın anlaşmada egemenlik haklarına atıfta bulunulması için baskı yaptığı anlaşıldı. Kaynaklara göre, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in mektubu olan metin, Yunanistan-ABD işbirliği için her düzeyde daha geniş bir siyasi çerçeve oluşturacak.

Yunanistan'ın egemenlik haklarına yapılan bir atıf, muhtemelen Uluslararası Deniz Hukuku'na ve bundan kaynaklanan yükümlülüklere saygı gösterilmesi çağrısını içeriyor. Atina, ABD'nin Yunanistan'ın güvenliğine bağlılığını gösterecek bir metin istiyor.

Dur ihtarına uymayan şüpheliler kovalamaca soncu yakalandıKahramanmaraş'ın merkez Dulkadiroğlu ilçesinde "dur" ihtarına uymayan otomobildeki 5 şüpheli kovalamaca sonucu gözaltına alındı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler