Geri Dön

Son dakika... Akar: Türkiye NATO'nun merkezidir, bir yere gitmeyecek!

Milli Savunma Bakanı, Türkiye'nin Patriot füze sistemi satın alabileceğini ve ABD ile yaşanan F-35 anlaşmazlığının üstesinden gelebileceğini söyledi.

Son dakika... Akar: Türkiye NATO'nun merkezidir, bir yere gitmeyecek!

Reuters haber ajansına konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye'deki son durumu ve Türk-ABD ilişkilerini değerlendirdi.

Almanya'nın gündeme getirdiği güvenli bölge teklifinin yarın dinleneceğini belirten Akar, Türkiye'nin NATO'dan ayrılmayacağını "Türkiye NATO'nun merkezidir, bir yere gitmeyecek" sözleriyle açıkladı.

Milli Savunma Bakanı, Türkiye'nin Patriot füze sistemi satın alabileceğini ve ABD ile yaşanan F-35 anlaşmazlığının aşılacağını söyledi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Reuters ile söyleşi gerçekleştirdi. Akar, şu mesajları verdi:

- Suriye ile sıcak temas olmaması lazım, böyle bir sorun olmaz; Rusya da bu konuda elinden geleni yapar.

- Almanya’nın güvenli bölge teklifini duyduk, yarın (NATO Zirvesi’nde) kendilerinden de dinleme fırsatı bulacağız; teklifin kapsamına göre değerlendireceğiz.

- Güvenli bölgede 12 gözlem noktası değerlendiriliyor; arazideki şartlara göre bu sayı iner ya da çıkar.

- Çeşitli şekillerde bizim kontrolümüze geçen 200 civarında DEAŞ’lı oldu, onları da uygun şekilde uygun yerlerde muhafaza ve kontrol ediyoruz.

- Suriyeli kardeşlerimizin evlerine normal hayatlarına dönebilmeleri için projeler tamam; uygulaması, finansı ve diğer ülkelerin de katkısıyla hataya geçirilmesi için çalışmalar sürüyor.

- Harekat alanı dışında herhangi bir operasyon ihtiyacımız bulunmuyor.

- F-35 konusunda ABD ile anlaşmazlıkların üstesinden geleceğiz.

- Biz NATO’nun merkezindeyiz hiç bir yere gitmiyoruz.

- NATO’daki müttefiklerimiz tarafından anlaşılma konusunda bazı sorunlar yaşıyoruz.

- ABD yaptırımlarının geçici olacağına inanıyoruz, bu konunun gündemden kalkasını istiyoruz.

- ABD’nin Patriot savunma sistemini alabiliriz, (Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasında) bu konu gündeme gelebilir.

- Önümüzdeki günlerde içinde bulunduğumuz Barış Pınarı asayiş bölgesinde EYP’lerin kaldırılması, varsa kaldıysa teröristlerin temizlenmesi çalışması yapılacak.

- Biz terörden sadece PKK/YPG kastetmiyoruz, girdiğimiz bölgelerde karşılaştığımız takdirde DEAŞ’a da aynı şekilde gerekeni yapmaya hazırız.

- TSK’nın kimyasal silah kullanması asla söz konusu değildir, envanterde yok; PYD’nin TSK’ya ithamda bulunmak için bölgeye kimyasal silah taşıdığı duyumumuz var.

Çocukların trafikteki tehlikeli oyunu kameradaSivas'ta seyir halindeki kamyonete asılan çocukların tehlikeli oyunu kameraya yansıdı. Çocukların bu davranışı çevredekilere korku dolu anlar yaşattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber