Geri Dön

Son dakika | Almanya: Hafter ateşkesi devam ettirmeye hazır

Gelen son dakika haberine göre Libya'daki isyancı general Hafter Berlin Konferansı'nda yer almayı kabul etti. Bugün Libya'ya giden Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Hafter'in ateşkesi devam ettirmeye hazır olduğunu açıkladı.

Son dakika | Almanya: Hafter ateşkesi devam ettirmeye hazır

Libya'da meşru yönetime karşı isyan yürüten silahlı güçlerin lideri Hafter, Berlin Konferansı'nda yer almayı kabul etti. Berlin Konferansı, 19 Ocak Pazar günü, Almanya'nın başkenti Berlin'de gerçekleştirilecek.

Konferansa, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, Kongo Cumhuriyeti, İtalya, Mısır, Cezayir’in yanı sıra BM, Avrupa Birliği (AB), Afrika Birliği ve Arap Ligi temsilcilerinin katılacağı, BM nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin liderli Halife Hafter’in de konferansa davet edildiği belirtilmişti.

ATEŞKES ANLAŞMASINI İMZALAMADAN MOSKOVA'DAN AYRILMIŞTI

Türk ve Rus heyetler ile Libya'daki taraflar arasında 13 Ocak'ta Moskova'da görüşmeler gerçekleştirilmişti. Görüşmede Türk heyeti, UMH'ye eşlik ederken, Rus heyeti ise Hafter ve Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'nin Başkanı Akile Salih'i ikna etmeye çalışmıştı. Ancak Hafter, uzun uğraşlar neticesinde oluşturulan anlaşma metnini imzalamamış ve dün sabah saatlerinde Moskova'yı terk etmişti.

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANI DUYURDU

Konferansa ev sahipliği yapacak Almanya'nın Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise, bugün Libya'daydı. Maas, isyancı güçlerin lideri Halife Hafter'le Bingazi'de bir araya geldi.

Almanya Dışişleri Bakanı, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada Hafter'in mevcut ateşkesi devam ettirmeye hazır olduğunu söyledi.

Maas, Libya'ya gitmeden önce "AB dışişleri bakanları adına, General Hafter ile görüşeceğim. Mesajımız açık, bu çatışma kimse tarafından askeri olarak kazanılmaz. Tam aksine, savaş sonrası düzen için müzakerelerin yolunu açacak bir pencere aralıyoruz. Tarafların Libya'nın geleceğini Libyalıların eline almak için bu fırsatı değerlendireceklerini ümit ediyorum" demişti.

 

Sahte validen şok sözler! Dolandırıcılıkla geçiniyorumAdana’da düzenlenen operasyonla gözaltına alınan ve 7 ayrı ilde yaşayan 10 iş insanını telefonla arayıp, kendilerini 'vali' olarak tanıtarak 240 bin lira dolandırdığı belirlenen 12 şüpheliden, 3’ü kadın 7 kişi tutuklandı. Çete lideri Nevfel K.'nin (42) hakkında suçlamaları kabul ederek, "Ben geçimimi dolandırıcılıkla sağlıyorum" dediği öğrenildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber