Geri Dön

Son dakika... Altın Şafak'a son darbe! 'Suç örgütüdür...'

Yunan mahkemesi, aşırı sağcı Altın Şafak Partisi için kararını verdi.

Son dakika... Altın Şafak'a son darbe! 'Suç örgütüdür...'

Yunanistan'ın başkenti Atina'da görülen davada aşırı sağcı Altın Şafak Partisi'nin suç örgütü olduğuna karar verildi.

Ülkenin yakın tarihe dair en önemli davasında, parti kurucusu Michaloliakos ve eski milletvekillerinin de aralarında bulunduğu 68 üye yargılanıyordu.

Altın Şafak soruşturması, faşizm karşıtı 34 yaşındaki rapçi Pavlos Fyssas'ın Eylül 2013'te ırkçı Altın Şafak üyesi bir çete tarafından kovalanıp bıçaklanarak öldürülmesinin ardından başlamıştı. Kararın açıklanmasıyla rapçi Fyssas'ın annesi Magda Fyssa ellerini havaya kaldırıp bu tepkiyi verdi.

Son dakika... Altın Şafaka son darbe Suç örgütüdür...


Mahkemenin kararını vermesiyle Atina sokakları karıştı, Reuters haber ajansı Altın Şafak taraftarlarına karşı polisin biber gazı kullandığını bildiriyor. 

Başkent Atina'da 5 yıldan fazla süren duruşmalarda savcılar, Neo-Nazi Altın Şafak partisinin, kurucusu Nikos Michaloliakos ve diğer komplocular tarafından denetlenip kontrol edilen şiddet içerikli bir suç örgütü olduğunu kanıtlamaya çalıştı.

Katil suçunu itiraf ederken, infiale yol açan saldırının ardından Altın Şafak'ın dayak, gözdağı ve cinayet gibi yöntemlere başvuran paramiliter bir örgüt olduğuna dair suçlamalar gündeme gelmişti.

Uluslararası Af Örgütü Avrupa Direktörü Nils Muiznieks, "Altın Şafak davası, Yunanistan'ın ceza adaleti sistemi ve bu ülkenin şiddet ve ayrımcılığa başvurup bu unsurları savunan bir grubun yol açtığı tehdidi ele alma kabiliyeti açısından ciddi bir sınav niteliği taşıyor" demişti.

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 20 Ocak 2021 )Bakanlığı Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosunu açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 168 bin 894 Kovid-19 testi yapıldı, 6 bin 435 kişinin testi pozitif çıktı, 159 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 2 bin 102 oldu, 5 bin 932 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 283 bin 919'a yükseldi

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet