Geri Dön
DünyaSon dakika... Azerbaycan: Ermenistan S-300 füzeleri sevk ediyor, imha edeceğiz

Son dakika... Azerbaycan: Ermenistan S-300 füzeleri sevk ediyor, imha edeceğiz

Son dakika haberlerine göre; Dağlık Karabağ'daki cephe hattında yoğun çatışmalar sürerken, Azerbaycan Savunma Bakanlığı Ermenistan'ın bölgeye S-300 füze savunma sistemi taşıdığını duyurdu.

Son dakika... Azerbaycan: Ermenistan S-300 füzeleri sevk ediyor, imha edeceğiz

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalar üçüncü gününe girerken, cephedeki tüm gelişmeleri anbean canlı blogda aktarıyoruz.

17:30 : Ermenistan, bir Türk F-16'sının kendilerine ait Su-25 savaş uçağını düşürdüğünü ileri sürdü. Ankara bu iddiayı yalanladı. İletişim Başkanı Fahrettin Altun yaptığı açıklamada, "Türkiye, Ermeni uçağını vurmadı" dedi.

17:15 : Azerbaycan başsavcılığı Ermeni saldırılarında hayatını kaybeden sivillerin sayısının 12'ye, yaralıların sayısının ise 35'e yükseldiğini duyurdu. 

16:40 : Ermeni mevzilerini hedef alan Azeri füzelerinin görüntüleri paylaşıldı.

Son dakika... Azerbaycan: Ermenistan S-300 füzeleri sevk ediyor, imha edeceğiz

16.35 : Ermenistan'ın saldırılarında yaşamını yitiren Azerbaycanlı sivillerin sayısı 11'e yükseldi.

14:45 : Azerbaycan Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü Vagif Dergahlı, Ermenistan'a ait S-300'lerin çatışma bölgesine doğru yola çıkarıldığını ve imha edileceğini açıkladı. Dergahlı, Ermenistan Ordusu 18. Motorlu Tüfek Tümeni 9uncu Alay Komutanı Albay Artyom Pogosyan'ın çatışmalarda ağır yaralandığı bilgisini de verdi.

14:18 : İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarındaki işgalinden kaynaklanan sorunun barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini ve İran, Türkiye ve Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) kararlarının uygulanması için iki ülkeye yardımcı olabileceğini söyledi.

Öte yandan İran’ın Doğu Azerbaycan eyalet Vali Yardımcısı Aliyar Rastgu, “Ermenistan’ın Rusya’dan sipariş ettiği kamyonların İran’dan transit geçişleri yanlış anlaşılmalara neden olmaması için durduruldu” dedi.

14:00 : Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, taraflara çatışmaya son vermesi çağrısı yaptı. Peskov, Ermenistan ve Azerbaycan'ın yanı sıra Türkiye ile de temas halinde olduklarını söyledi.

 13:15 : Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: "Esasen bu sorunun tek bir çözümü var; Ermenistan topraklardan çekilecek yoksa bu sorun çözülmez ve Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü konusunda BM kararları ortadadır. Bu sorunu kökünden çözmek istiyoruz.

Tüm dünyaya sesleniyoruz. İşgal eden Ermenistan ile edilen Azerbaycan eşit tutulamaz. Azerbaycanlı kardeşlerimizle masada ve sahada yan yana olmaya devam edeceğiz."

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bugün ayrıca Alman mevkidaşı Heiko Maas ile telefonda Dağlık Karabağ çatışması ve Doğu Akdeniz'i görüştü.

13:05 : ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, tarafların çatışmayı durdurup diyalog masasına dönmeleri gerektiğini söyledi. Pompeo, "İki taraf da şiddeti durdurmalı ve mümkün olan en kısa sürede kapsamlı müzakerelere yeniden başlanması için Minsk Grubu'yla birlikte çalışmalıdır" dedi.

12:45 : Almanya Başbakanı Angela Merkel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile telefonda görüştü. Görüşmede, Ermenistan ile süren çatışmalar ele alındı. Merkel, Almanya’nın Ermeni ve Azeri askerleri arasında, temas hattında devam eden çatışmalardan duyduğu endişeyi dile getirdi.

12:25 : Fransa çatışmaya ilişkin uluslararası diyaloğun bir an evvel başlatılması için çağrıda bulundu. Fransa, başını Rusya, ABD ve Fransa'nın çektiği Minsk Grubu'nun tansiyonu düşürmek için bir araya gelmesi gerektiğini vurguladı.

12:20 : Azerbaycan Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü Vagif Dergahlı, bir Ermeni subayın daha öldürüldüğünü bir Ermeni tankının daha yok edildiğini söyledi.

12:00 : Azerbaycan Haber Ajansı APA, Dağlık Karabağ'da tahliyenin başladığını duyurdu.

11:55 : Azeri ordusu, Ermenistan'a ait komuta ve gözlem karargahının yok edildiğini bildirdi.

11:30 : Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Ermeni saldırılarında 10 sivilin hayatını kaybettiğini söyledi.

11:25 : Bakanlık, Ermenistan'ın eski görüntüleri yeniymiş gibi servis ettiğini açıkladı.

11:20 : Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusuna ait çoklu roket sisteminin yok edildiğini duyurdu. 

10:00Azerbaycan ordusunun, Ermenistan ordusunun motorlu piyade alayını imha ettiği bildirildi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü Vagif Dergahlı, "Ermeni silahlı kuvvetlerinin işgal ettiği Hocavend bölgesinde konuşlu 3. Martuni motorlu piyade alayı darmadağın edildi." dedi.

09:50 : Azerbaycan ordusu imha ettiği Ermeni tanklarının vurulma görüntülerini paylaştı.

Son dakika... Azerbaycan: Ermenistan S-300 füzeleri sevk ediyor, imha edeceğiz

09:30 : Azerbaycan ile Dağlık Karabağ sınırında yaşanan çatışmalar nedeniyle sıkıyönetim kararı alan Ermenistan hükümeti, seferberlik için 18 yaşın üzerindeki tüm erkeklerin ülkeyi terk etmelerini yasakladı.

08:20 : Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusunun Fuzuli, Cebrail, Agdere ve Terter’de kaybettiği mevzileri almak için saldırı başlattığını duyurdu.

08:05 : Bakanlık, Fuzuli şehri ve Daşkesen bölgesinde çatışmaların devam ettiğini söyledi.

07:50 : Dağlık Karabağ sınırı boyunca Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki çatışmalar üzerine Avrupa Birliği "müzakerelere dönün" çağrısında bulunurken, Türkiye ve Rusya dışişleri bakanları telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

07: 00 : Her iki ülke de belli bölgelerde seferberlik ilan etti. Ermenistan, Azerbaycan'a ait tankları vurduğunu iddia ederken, Azerbaycan ise bölgedeki bazı köyleri geri aldığını duyurdu.

Sosyal medyada paylaşılan drift görüntüsüne 8 bin lira cezaBağcılar'da düğün konvoyu sırasında caddede drift yaparak trafiği tehlikeye sokan görüntülerin sosyal medyada paylaşılması üzerine Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Sivil Trafik ekipleri harekete geçti. Otomobil plakasından sürücüyü tespit eden ekipler 8 bin lira ceza keserken sürücünün ehliyetine de 2 ay süreyle el koydu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler