Geri Dön

Son dakika... Beklenen oldu! Kanlı terör örgütü Deyr ez Zor'u da kaybetti

Son bir yılda çözülen terör örgütü IŞİD, Suriye'nin doğusundaki kentte haftalar süren savaşın ardından yenildi. Sınırın Irak tarafında ise ordu birlikleri El Kaim kentine girdi. Katil sürüsü Ortadoğu'dan siliniyor.

Son dakika... Beklenen oldu! Kanlı terör örgütü Deyr ez Zor'u da kaybetti

İç savaş ülkesi Suriye'nin Irak sınırında terör örgütü IŞİD'in kökü kazınıyor. Haftalardır sokak savaşlarının devam ettiği Deyr ez Zor'da Suriye ordu birlikleri kentin kontrolünü bu sabah itibariyle tamamen geri aldı.

Savaş uçakları kanlı örgütün elinde tuttuğu son semti bombardımana tutarken, Hizbullah'ın medya ağı Rusya'nın desteğiyle ilerleyen askerlerin karadan saldırıya geçmeye hazırlandığını duyurdu. Dakikalar sonra ise, kentin kurtarıldığı resmen açıklandı.

Rusya, son günlerde bölgedeki IŞİD hedeflerine yüzlerce kilometre mesafeden füze saldırıları düzenliyordu.

El Kaim'e girdiler

Sınırın Irak tarafında ise ordu birliklerinin geçen haftalarda başlattığı operasyonda hızla sonuç alınıyor. Bu sabah, Irak askerlerinin sınırdaki El Kaim kentine girdiği ilan edildi.

Halihazırda sınırın Irak tarafında da sıkışan IŞİD'in artık elinde yalnızca Fırat Nehri havzasında yer alan birkaç küçük yerleşim birimi kaldı.

Halifelik çöktü

Terör örgütü, Ekim ayı içerisinde fiili başkenti Rakka'yı yitirdi. Rusya, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada katil sürüsü IŞİD'in Suriye'de kontrol ettiği yerlerin yüzde 85'ini kaybettiğini duyurmuştu.

Kanlı örgüt, elindeki en büyük kent Musul'u ise yaklaşık dokuz ay direndikten sonra 9 Temmuz'da kaybetmişti. Musul'un hemen ardından Türkmen ilçesi Telafer ve peşinden de Kerkük'ün batısı Havice teröristlerden temizlenmişti.

Haziran 2014'te Musul'daki El Nuri Camii'nde hilafet ilan eden katil sürüsü, Irak ve Suriye'de işgal ettiği toprakların yaklaşık yüzde 90'ından fazlasını yitirmiş durumda.

Beş kıta, 30'dan fazla ülke

IŞİD, Mayıs ayından bu yana İspanya, İngiltere, ABD, Fransa, Filipinler, Endonezya ve İran gibi ülkelerde saldırılar düzenledi. Bugüne kadar 30'dan fazla ülkeyi hedef alan ve sayıları 200'ü aşan saldırıların bazıları doğrudan örgüte üye teröristler tarafından yapıldı, bazılarında ise yerel militanlar kullanıldı.

Amerikan CNN International'ın Şubat ayında yaptığı derlemeye göre, beş kıtayı kana bulayan saldırılarda 2 binden fazla insan öldü. Irak ve Suriye'deki savaşta ölenlerin sayısı ise tam bilinmiyor. Örgütün katlettiği sivil veya askerlerin on binlerce olduğu tahmin ediliyor.

Korgeneral Osman Erbaş darbecilere böyle tepki göstermiştiBingöl'den Bitlis'in Tatvan ilçesine gitmek üzere kalkan askeri helikopterin kaza kırıma uğraması sonucu şehit olan 8'inci Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadeleye ve insansız hava araçlarının (İHA) geliştirilmesine destek verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet