Geri Dön
DünyaSon dakika: Beyaz Saray duyurdu! Biden'dan Afganistan için onay geldi

Son dakika: Beyaz Saray duyurdu! Biden'dan Afganistan için onay geldi

Beyaz Saray'dan yapılan son dakika açıklamasına göre ABD Başkan Biden, Afganistan görevinin 31 Ağustos'ta sona ereceğini onayladı. Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Afganistan'dan bugüne kadar tahliye edilen Amerikan vatandaşlarının sayısını 4 binden fazla olduğunu açıkladı.

Son dakika: Beyaz Saray duyurdu! Biden'dan Afganistan için onay geldi

 

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, yaptığı yazılı açıklamada, Biden'ın bu sabah G-7 liderleri ile gerçekleştirdiği çevrim içi toplantıda, ABD'nin Kabil'deki misyonunun, hedeflere ulaşılmış bir şekilde bitirileceğini kaydettiğini aktardı.

Açıklamada Psaki, "Biden, şu anda misyonumuzu 31 Ağustos'a kadar bitirme yolunda olduğumuzu söyledi ve evlerine dönmek isteyen Amerikalıların, üçüncü ülke vatandaşlarının ve savaş boyunca müttefikimiz olan Afganların tahliye sürecine ilişkin güncel bilgileri paylaştı." ifadesini kullandı.

Biden'ın görüşmede, sahada geçen her gün bölgedeki askerlerin tehlikede olduğunu belirttiğini aktaran Psaki, "Biden, misyonun 31 Ağustos'a kadar tamamlanmasının, tahliye edilecek kişilerin havalimanlarına ulaşımının sağlanması da dahil Taliban ile iş birliğinin devamına bağlı olduğunu vurguladı. Ayrıca Başkan Biden, Dışişleri ve Savunma bakanlıklarından Afganistan'daki zamanlamanın uzaması durumunda kullanılmak üzere bir acil durum planı hazırlanmasını istedi." bilgisini paylaştı.

Ulaşabildikleri herkese ulaşarak Afganistan'dan tahliye sürecini yürüttüklerini belirten Psaki, "Bugüne kadar 4 binden fazla ABD pasaportlu kişiyi tahliye ettik. Vatandaşların aileleri de eklendiğinde bu rakam artıyor." dedi.

 Afganistan'dan tahliye edilen Amerikan vatandaşlarının sayısı 4 binden fazla

Taliban'ın bugün yaptığı ve Afganistan'dan ayrılmak isteyenlerin havalimanlarına erişimi kısıtlayacağı yönündeki açıklamasını da değerlendiren Psaki, kendileriyle çalışan ve Özel Göçmen Vizesi alma hakkı bulunan kişilerin güvenli şekilde havalimanına ulaşması için çalıştıklarını vurguladı.

ABD'nin Afganistan'dan 31 Ağustos'ta tamamen çıkma takvimine bağlı kaldığını vurgulayan Psaki, "Askerlerimizin toparlanması için biraz zamana ihtiyacımız olacak." değerlendirmesiyle tahliyelerin daha önce durabileceğinin sinyalini verdi.

 

Hasta taşıyan ambulans kaza yaptıBingöl'ün Genç ilçesinde hasta taşıyan ambulans, sürücüsünün kontrolünden çıkarak refüjdeki ağaca çarptı. Kazada yaralanan olmazken, hasta, çağrılan ambulansla hastaneye götürüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler