Geri Dön

Son dakika haberler... Bir numaralı hastanın son isteği gerçek oldu!

Son dakika haberine göre, 'süper bulaştırıcı' bir numaralı hasta taburcu olduktan sonra tek isteğine kavuştu. Dünya üzerinde 209 ülke ve bölgeye yayılan corona virüs salgınında vaka sayısının bugün 1,5 milyonu bulması bekleniyor, can kayıpları ise 83 bini geçti. Son 24 saatte 1970 hastanın can verdiği ABD'de, New York Times gazetesi gerçek ölümlerin daha fazla olduğunu bildiriyor. Bir günde İspanya'da 757, Hollanda'da 147, Belçika'da 205, İran'da 121 can kaybı kayıtlara geçti.

Son dakika haberler... Bir numaralı hastanın son isteği gerçek oldu!

19.17: Ölüm sayılarındaki düşüşün devam ettiği İtalya'da Kovid-19'dan hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 542 artarak 17 bin 669'a yükseldi.

19.06: Kıbrıs Rum kesiminde yeni tip corona virüs vaka sayısı 500'ü geçti.

18.54: İngiltere'de Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 938 artarak 7 bin 97 oldu.

18:49
Malezya'da yeni tip corona virüs (Covid-19) vaka sayısı 4 bini aştı.

17.30 : İngiltere'de son 24 saat içinde corona virüs testleri pozitif çıkan 828 kişinin daha hayatını kaybettiği açıklandı. Böylece İngiltere'deki hastanelerde ölenlerin sayısı 6 bin 483 oldu.

Galler'de ise son bir günde 33 hasta öldü ve toplam sayı 245'e yükseldi. Galler'deki vaka sayısı da 284 artarak, 4073'ü buldu.

Kuzey İrlanda'da da hastanelerde 5 kişi öldü ve ölü sayısı 78 oldu. Kuzey İrlanda'daki vaka sayısı da 84 yeni vakayla 1339'a yükseldi.

İskoçya'da ise 70 kişi hayatını kaybetti.

Birleşik Krallık'taki genel durumla ilgili verileri daha sonra Sağlık Bakanlığı açıklyacak.

17.20 : İngiltere'nin başkenti Londra'da bir hastaneden ameliyat maskesi çalan kişiye üç ay hapis cezası verildi. 34 yaşındaki L.H, pazar günü Londra'daki King's College Hastanesi'nden üç ameliyat maskesi çaldı.

Olayı gören personelin şikayeti üzerine polis şüpheliyi gözaltına aldı. Mahkeme, suçunu kabul eden L.H'ye üç ay hapis cezası verdi.

Son dakika haberler... Bir numaralı hastanın son isteği gerçek oldu


16.45 : Polonya'nın başkenti Varşova'daki bir kilise, corona virüs salgını nedeniyle arabaya servis veya otoparkta günah çıkartma hizmeti vermeye başladı.

Çok sayıda Polonyalı, hafta sonundaki Paskalya Bayramı öncesinde kiliselere günah çıkartmaya gidiyor. Şu andaysa, önlemler nedeniyle kiliselere aynı anda en çok beş kişi girilebiliyor.

Varşova'da ülkenin en önemlilerinden biri olan kilisedeki rahipler, otoparkta sandalyelere oturup, günah çıkartanları dinliyor. İnsanlar ya ayakta sıra bekleyerek ya da araçlarıyla yaklaşıp, aracın penceresinden konuşarak günah çıkartabiliyor.

16.40 : Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ABD Başkanı Donald Trump'ın ağır eleştirilerine karşı çıktı. DSÖ Avrupa Bölge Sorumlusu Hans Kluge, Trump'ın fonları keseceğine dair imalı açıklamasına, "Şu anda hala salgının en ağır dönemindeyiz. Bu açıdan finansmanı kısmak için doğru bir zaman değil" dedi.

ABD lideri aynı gün içinde geri adım atarak DSÖ'ye aktarılan paranın inceleneceğini de söylemişti. 2019'da DSÖ'ye 400 milyon dolar aktaran ABD, örgütün en büyük finansörü konumunda.

Son dakika haberler... Bir numaralı hastanın son isteği gerçek oldu


1 NUMARALI HASTANIN İSMİ GİZLENİYOR

16.10 : İtalya'da corona virüs tespit edilen ilk lokal hasta olan ve bir ay hastanede tedavi gördükten sonra iyileşen 'Mattia' baba oldu.

İtalya’nın 'bir numaralı hastası' olarak anılan 38 yaşındaki Mattia’ya 20 Şubat’ta Covid-19 teşhisi koyulmuştu. 18 günü yoğun bakımda olmak üzere yaklaşık bir ay boyunca hastanede tedavi gören Mattia 22 Mart’ta taburcu olmuştu.

Lombardia bölgesindeki Lodi kentinden olan Mattia, hastalığı tespit edilmeden önce virüsü çok sayıda kişiye bulaştırdığı için 'süper bulaştırıcı' olarak anılıyordu.

Mattia’nın o dönem 8 aylık hamile olan eşinde de corona virüs tespit edilmiş, babası da Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetmişti. Mattia’nın hamile eşi hastanede birkaç günlük tedavinin ardından iyileşmişti.

İtalyan basını, çiftin ilk çocukları Giulia’nın dünyaya geldiğini yazdı. Tam ismi açıklanmayan Mattia, hastaneden taburcu edildiğinde bundan sonra tek isteğinin bebeğinin dünyaya geldiğini görmek olduğunu söylemişti.

15.20 : Hollanda'da corona virüs vakalarındaki artış hız kesmiyor, son 24 saatte konulan teşhisler 969 artarak 20 bin 549'a yükseldi.

Hollanda Sağlık Bakanlığı, felaketteki ölümlerin 147 artışla 2 bin 248'e çıktığını duyurdu.

15.00 İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın durumunun stabil olduğu ve yoğun bakım tedavisine cevap verdiği açıklandı. Johnson'ın Sözcüsü Başbakan'ın sağlık durumuyla ilgili açıklama yaparak, Johnson'ın standart oksijen tedavisi aldığını söyledi:

"Başbakan çalışmıyor ancak ihtiyaç duydukları ile temas imkanı var. Danışmanı Cummings Downing Street 10 numaraya gelmiyor ancak burası ile temas halinde."

Son dakika haberler... Bir numaralı hastanın son isteği gerçek oldu


14.35 : Avrupa ekonomileri corona virüs salgınının olumsuz etkilerini yaşamaya başladı. Yeni veriler, Avrupa Birliği'nin en büyük iki ekonomisi Fransa ve Almanya'da büyük bir ekonomik durgunluk yaşanmaya başlandığını gösteriyor.

Fransa Merkez Bankası, ülke ekonomisinin 2020'nin ilk çeyreğinde yüzde 6 daraldığını gösterdi. Bu oran, 1945'den bu ayna görülen en büyük daralma.

Almanya'da ise, önde gelen beş ekonomik kurumun hükümet için hazırladığı raporda, Gayrı Safi Yurtiçi hasılanın Nisan-Haziran arasında neredeyse yüzde 10 daralacağı tahmin ediliyor.

Bu oranı, üç aylık verilerin kayıtlarının tutulmaya başlandığı 1970'den bu yana, en kötü daralma olduğu belirtiliyor.

13.00 : Meksika'nın Oaxaca eyaletinin Sağlık Kurulu Direktörü, hastanede kendisine özel tedavi verilmeyince, hastane çalışanlarının üzerine tükürdüğü iddiasının ardından görevden alındı.

Covid-19 testi pozitif çıkan Daniel Lopez Regelado'ya ayrıca 'enfenksiyon riskini yaymak' suçlaması yöneltildi.

Son dakika haberler... Bir numaralı hastanın son isteği gerçek oldu


12.40 : İran'da corona virüsten ölenlerin sayısı son 24 saatte 121 artarak 4 bin 3'e ulaştı. Sağlık Bakanlığı, 1997 testin daha pozitif sonuç vermesiyle vakaları da 67 bin 286 olarak güncelledi.

12.35 : İspanya'daki can kayıpları bir günde 757 arttı. Ölü sayısının 14 bin 555'e çıktığı ülkede, vakalar da 146 bin 690 oldu. İspanya'da son 24 saatte 6 bin 180 corona virüs testi pozitif çıktı.

Ülkedeki can kayıplarında son birkaç günde görülen düşüş, dün ve bugün yeniden yükselişe geçmiş görünüyor. İspanya'da dün de 743 hasta yaşamını yitirmişti.

12.30 : Belçika'da corona virüs vakaları son 24 saatte 1209 artarak 23 bin 403'e ulaştı. 205 hastanın daha ölmesiyle salgının başlangıcından bu yana yaşamını yitirenlerin sayısı 2 bin 240 oldu.

11.35 : Avustralya, corona virüsü kasıtlı olarak bulaştıranlara ömür boyu hapis cezası verecek.

Salgın sırasında 50 can kaybının gerçekleştiğ ve 6 bini aşkın vakanın kayıtlara geçtiği ülkede, söz konusu ceza özellikle sağlık çalışanlarını hedef alınmasıyla uygulanacak.

Son dakika haberler... Bir numaralı hastanın son isteği gerçek oldu


RUSYA'DA SALGIN YAYILIYOR

11.10 : Rusya'da bir günde 1175 corona virüs testinin daha pozitif çıkmasıyla yeni rekor kırıldı, vakalar 8 bin 672'ye fırladı. Can kaybı ise 5 artışla 63 oldu.

11.00 : Fransa, en büyük uçak gemisi Charles de Gaulle'ün, mürettebattan bazı kişilerde corona virüs görülmesi üzerine ülkeye geri dönmek üzere yola çıktığını açıkladı.

Çarşamba sabahı Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 40'a yakın mürettebatın sıkı müşahade altında tutulduğu belirtildi.

Charles de Gaulle halen Atlantik Okyanusu'nda bulunuyor. Uçak gemisinin 23 Nisan'da Fransa'nın Toulon Limanı'na ulaşması bekleniyor.

KUZEY KORE'DE 709 TEST YAPILDI

10.50 : Dünya Sağlık Örgütü (WHO) , hiç corona virüs vakası görülmediğini iddia eden Kuzey Kore'de şu ana dek 709 kişiye test yapıldığını açıkladı.

WHO Kuzey Kore Temsilcisi Dr. Edwin Salvador, Reuters Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, test yapılanların 11'inin yabancı ülke vatandaşı, 698'inin de Kuzey Koreli olduğunu söyledi.

25 milyon nüfuslu ülkede 709 kişi test edilirken, 51 milyon nüfuslu komşu Güney Kore'de şu ana dek yaklaşık 500 bin kişiye koronavirüs testi yapıldı.

Son dakika haberler... Bir numaralı hastanın son isteği gerçek oldu


Kuzey Kore uzmanı Oliver Hothman BBC'ye yaptığı açıklamada, Çin ve Güney Kore'ye sınırı bulunan ülkede hiç vaka görülmemesinin düşük bir ihtimal olduğunu belirtti. Ancak Hothman, Kuzey Kore'de büyük bir salgın yaşanmasının da düşük bir ihtimal olduğunu vurguladı.

JOHNSON YOĞUN BAKIMDA İKİNCİ GECEYİ GEÇİRDİ

10.40 : Corona virüse yakalanan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Salı gecesini de Londra'daki St Thomas' Hastanesi'nde yoğun bakımda geçirdi. Başbakanlık, Johnson'ın durumunun 'yakından izlendiğini' açıkladı.

BBC'ye konuşan İngiltere Sağlık Bakan Yardımcısı Edward Argar; "Başbakan rahat. Sağlık durumu istikrarlı. Keyfi yerinde" dedi.

İngiltere'de, Boris Johnson'a vekalet eden Dışişleri Bakanı Dominic Raab Pazartesi günü yaptığı açıklamada Başbakanın iyileşeceğinden emin olduğunu söylemişti.

Son dakika haberler... Bir numaralı hastanın son isteği gerçek oldu


Dominic Raab, standart oksijen tedavisi gördüğünü açıkladığı Johnson için 'savaşçı'ifadesini kullanmıştı. Raab, Johnson'ın solunum cihazına bağlı olmadığını da belirtmişti.

UMMAN SULTANI MAHKUMLARI AFFETTİ

10.00 : Umman Sultanı Heysem bin Tarık bin Teymur Al Said, aralarında 339 yabancının da bulunduğu 599 mahkumu affetti.

Affın Ramazan ayı dolayısıyla mı yoksa corona virüs salgınıyla mı ilgisi olduğuna dair bir açıklama yok.

Arap Yarımadası'nda bulunan ülkede bugüne kadar 419 vaka belirlendi, 2 hasta yaşamını yitirdi.

09.40 : İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, IMF'nin Tahran yönetimin talep ettiği 5 milyar dolarlık krediyi vermesi için ısrarcı olduklarını söyledi. Ruhani şu açıklamayı yaptı:

"Tüm uluslararası toplum bu süreçte görevini yerine getirmelidir. Biz, IMF ve Dünya Bankasının bir üyesiyiz. Kendi payımızı bu fonlara ödüyoruz ve kaynaklarımızın bir kısmı bu fonlarda bulunuyor. Eğer İran ve diğer ülkeler arasında ayrımcılık yapılacaksa bu bizim tahammül edebileceğimiz bir durum değildir"

NEW YORK TIMES: ABD'DE ÖLÜ SAYISI AÇIKLANANDAN DAHA FAZLA

08.10 : Corona virüsün dünya üzerindeki merkez üssü ABD'de bir günde 1970 insan hayatını kaybetti. Korkunç rekorla birlikte can kayıpları 12 bin 857 oldu.

ABD'deki vakalar da 33 bin artışla 400 bin 540'a ulaştı. Yeryüzündeki vakaların dörtte birinden fazlası, ABD'de görülüyor.

New York Times gazetesi ise, ülkede açıklanan corona virüs ölümlerinin gerçek sayıdan daha düşük olduğunu yazdı. Ülkenin dört bir yanından örnekler veren New York Times'a konuşan Indianalı bir doktor, Mart ayında ölen bir hastasına corona virüs testi yaptırmak istediğini fakat talebinin reddedildiğini aktarıyor.

Son dakika haberler... Bir numaralı hastanın son isteği gerçek oldu

New York'taki paramedikler de evlerinde ölen çok sayıda hastaya, Covid-19 belirtisi göstermelerine rağmen test yapılmadığını söylüyor.

Virginia'da ise corona virüsten ölen üç sağlık çalışanının ölüm belgelerinin yalnızca birinde gerekçe olarak corona virüsün yazıldığı belirtiliyor.

Gazeteye konuşan uzmanlara göre corona virüs kaynakları ölüm verilerinin sisteme girilmeme nedenleri arasında tutarsız protokoller, kısıtlı kaynaklar ve karar alma süreçlerinde şehirler arasında yaşanan farklılıkları gösteriyor.

Özellikle kırsal bölgelerdeki doktorlar, ellerinde yeterli sayıda test olmadığını söylüyor. Doktorlar son iki ayda pek çok corona virüs ölümünün kayıtlara grip veya zatürree olarak geçtiğini düşünüyor. Bu da corona virüs verilerini derleyen Ulusal Sağlık İstatistikleri Kurumu'nun yanlış veri toplamasına yol açıyor.

Kamu sağlığı uzmanlarının pandemi sırasında gerçekleşen ölümlerin nedenlerini derlemenin normal şartlarda aylar veya yıllar aldığına dair görüşlerini aktaran NYT, günümüzde ise yetkililerin günlük ölü ve vaka sayısı paylaştığını, halkın da bu eksik verilere bakarak salgının boyutunu anlamaya çalıştığını söylüyor.

Gazetenin verdiği örneklerden birinde, corona virüs belirtileriyle hayatını kaybeden bir kişinin eşinin yoğun uğraşları sonucunda, cenaze evinde 19 gün boyunca bekletilen cesetten örnek alındığı ve test sonucunun pozitif çıktığı aktarılıyor.

Son dakika haberler... Bir numaralı hastanın son isteği gerçek oldu


ABD'de federal yetkililerin ise 2021'e kadar bir resmi ölü sonucu açıklaması beklenmiyor.

Bazı uzmanlar, gerçek ölü sayısını öğrenmenin hiçbir zaman mümkün olmayabileceğini söylüyor.

Buna örnek olarak ABD'de 1976'daki domuz gribi gösteriliyor. O dönemde bir domuz gribi salgını potansiyeli fark edilmiş, doktorlar aceleyle pek çok vakanın ölüm sebebini domuz gribi olarak kayıtlara geçirmeye başlamıştı. Önceki yıl ise aynı belirtilerle ölen hastaların ölüm belgelerinde zatürre yazıyordu.

Gazeteye konuşan Johns Hopkins Üniversitesi Bloomberg Kamu Sağlığı Okulu'ndan Doç. Dr. Stephane Helleringer, "1918-19 İspanyol gribinde ölenlerin sayısı hâlâ bir tartışma konusu" diyor ve ekliyor: "Gerçek ölü ve vaka sayılarını öğrenmek uzun bir zaman alabilir. Bunun nedeni de sadece verilerdeki sorunlar değil, aynı zamanda pandeminin etkilerinin çok karmaşık olması."

06.45 : 8 Nisan sabah saatlerinde bazı ülkelerde son durum:

  • İsrail'deki vakalar 156 artışla 9 bin 404, can kaybı altı artışla 71 oldu.
  • Meksika'da 24 saatte 346 test pozitif sonuçlandı, 2 bin 785 vaka kayıtlara geçti. Can kayıpları ise 16 artışla 141.
  • Ukrayna'da 206 yeni vaka belirlendi, Doğu Avrupa ülkesinde 1668 hasta var. Ukrayna'da bir günde yedi kişi daha öldü, toplam can kaybı 52.
  • Avustralya'da bir günde 22 tanı konuldu, vaka sayısı 6 bin 10'a yükseldi.

04.45 : Salgını durdurmayı başaran Güney Kore'de bir günde sekiz can kaybı kayıtlara geçti. Ölü sayısının 200'e yükseldiği ülkede 53 teşhis daha konuldu, vakalar 10 bin 384'e ulaştı.

Son dakika haberler... Bir numaralı hastanın son isteği gerçek oldu


WUHAN'DA YASAKLAR KALKTI

03.20 : Corona virüsün dünyaya yayıldığı Çin'de, son 32 günde vakalar en büyük artışını gösterdi. Son 24 saatte 62 testin pozitif çıktığı ülkede, iki hasta da öldü. Çin'de dün ilk kez Covid-19'dan can kaybı gerçekleşmemişti.

Corona virüsün ortaya çıktığı Wuhan'da ise karantina 76 gün sonra kaldırıldı. Gece yarısı kaldırılan yasaklarla birlikte insanlar tren istasyonlarına akın etti. 11 milyonluk kentten ilk tren yerel saatle 00.50'de hareket etti.

Bu saatten itibaren kenti diğer yerleşim merkezleriyle bağlayan otobanlar da yeniden trafiğe açıldı. Binlerce kişi otomobillerle kentten ayrıldı.

Son dakika haberler... Bir numaralı hastanın son isteği gerçek oldu


Wuhan kentinde salgının büyük ölçüde kontrol altına alındığını belirten Çinli yetkililer sokağa çıkış kısıtlamalarını kademeli olarak kaldırmıştı. Ancak sağlık uzmanları salgının yeniden yayılma olasılığı bulunduğunu belirterek, halktan gerekli olmadıkça mahallelerini veya şehri terk etmemelerini istedi.

01.45 : Slovenya’da parlamento Salı günü internet üzerinden oylama yoluyla bir yasa geçirdi. Ülkede şimdiye kadar milletvekilleri yüz maskeleri takarak parlamento sandalyelerinde yer almaya devam ediyordu.

Parlamento Sözcüsü Igor Zorcic, “Bir salgının ortasındayız ve ne zaman sona ereceği bilinmiyor. Corona virüsün sonuçlarıyla mücadele etmek için alınacak kararları parlamentonun tartışmaya devam edebilmesini sağlamak çok önemli" dedi.

Ülkede 1.000’den fazla Covid-19 hastası var, şimdiye kadar 36 kişi hayatını kaybetti.

01.10 : 'Tropik Trump' Jair Bolsonaro ve taraftarlarının hafife aldığı corona virüs salgını, Brezilya'da bir günde 122 insanın ölümüne yol açtı.

Can kaybının 686'ya çıktığı Güney Amerika ülkesinde, kıtanın en büyük kenti Sao Paulo'da 304 ölüm gerçekleşti.

14 bin 18 testin pozitif sonuç verdiği Brezilya'da aşırı sağcı lider Jair Bolsonaro, corona virüsün abartıldığını söylüyor. Bolsonaro ayrıca halkın yüzde 60 ila 70'nin virüsü kapacağını da belirtiyor.

Son dakika haberler... Bir numaralı hastanın son isteği gerçek oldu


TRUMP KÖŞEYE SIKIŞTI

00.45 : Beyaz Saray'daki günlük basın toplantısında bir kez daha kameraların karşısına çıkan ABD Başkanı Donald Trump'ın hedefinde, bu kez Dünya Sağlık Örgütü (WHO) vardı.

Örgütü gereken zamanda erken uyarıyı yapamamakla eleştiren Trump, "Benim Çin'e seyahat yasağımı eleştirdiler ve bu eleştiride haksızdılar. Birçok konuda haksızdılar" dedi.

WHO'ya ABD'nin sağladığı fonları askıya alacaklarını belirten ancak daha sonra açıklamasını değiştiren ABD lideri, konuyu inceleyeceklerini aktardı. WHO'yu Çin yanlısı olmakla suçlayan Trump, "En çok parayı biz veriyoruz. Bu durumu kontrol edeceğiz. Buna bakmamız lazım" ifadesini kullandı.

Gelecek haftalarda 110 bin solunum cihazı daha hazır olacağını dile getiren ABD Başkanı, "Bir canavarla savaşıyoruz. Her Amerikalı bununla mücadele ediyor" diye konuştu. Trump ayrıca Chicago gibi corona virüsün hızla yayıldığı kentlerde ABD ordusunun 15 bin yataklı hastaneler kuracağı bilgisini de verdi.

ABD Başkanı Trump, ilk açıklamalarında, salgını hafife aldığı yönünde değerlendirilen açıklamaları için, "Ben bu ülkenin moralini yüksek tutmaya çalışıyorum. Şok ve yıkım değil. Çıkıp, bak böyle olacak diye çığlık atacak değilim" dedi.

ABD liderinin Salı günü attığı adımlardan bir diğeri ise, hükümetin 2,5 trilyon dolar ekonomik yardımının nasıl dağıtılacağı da dahil corona virüsle savaşı denetleyen yetkiliyi görevden almak oldu.

Bu karar, Trump’ın daha fazla kontrol sahibi olmak amacıyla attığı yeni bir adım olarak yorumlandı. Başkan Trump, federal daireleri israf, yolsuzluk ve istismar karşısında korumakla görevli denetim dairesine daha önce de tepki göstermişti.

Sıcak hava ve yüksek nem sonrası sahiller dolduAntalya'da sıcak hava ve yüksek nemden bunalanlar Konyaaltı ve Lara sahillerine koştu. Sahillerdeki kalabalığın maske ve fiziki mesafe kuralına uymadıkları dikkati çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber