DünyaSon dakika... Deaş'lı teröristler hapishaneden kaçtı! Rusya'yı ayağa kaldıran gelişme, albayı rehin alıp kelepçe taktılar

Son dakika... Deaş'lı teröristler hapishaneden kaçtı! Rusya'yı ayağa kaldıran gelişme, albayı rehin alıp kelepçe taktılar

16.06.2024 - 13:11 | Son Güncellenme:

Rusya'da kaldıkları hapishaneden kaçan DEAŞ'lı teröristler hapishanede bulunan gardiyanları ve bir albayı rehin aldı.

Son dakika... Deaşlı teröristler hapishaneden kaçtı Rusyayı ayağa kaldıran gelişme, albayı rehin alıp kelepçe taktılar

Geçtiğimiz Mart ayında Moskova’da bir konser salonuna düzenlenen saldırı, Rusya’nın son yıllarda gördüğü en büyük terör saldırısıydı. Devlet Başkanı Vladimir Putin’in beşinci dönemine başlamasından günler sonra gerçekleşen bu saldırıda yüzden fazla kişi öldü, saldırıyı ise DEAŞ üstlendi. Saldırganlar bu konserin başlangıcından dakikalar önce binanın fuayesine girdi. Binada dört güvenlik görevlisi vardı. Onlardan biri, saldırının başlamasıyla diğer güvenlik görevlilerinin bir reklam panosunun arkasına saklandığını gördüğünü söyledi.

Haberin Devamı

Olay anının videolarında, üzerlerinde kamuflaj kıyafeti olan dört kişinin bu alanda önlerine çıkan insanlara ateş açarak, binanın içindeki konser salonuna doğru ilerlediği görüldü. Saldırıdan 14 saat sonra Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) saldırıyı düzenleyen dört kişinin de dahil olduğu 11 kişinin yakalandığını açıkladı. ABD ise saldırıdan iki hafta önce Moskova’da büyük etkinliklerin hedef alınabileceğine dair bir uyarı yayımlamıştı.

Son dakika... Deaşlı teröristler hapishaneden kaçtı Rusyayı ayağa kaldıran gelişme, albayı rehin alıp kelepçe taktılar

HAPİSHANEDEN KAÇTILAR

Ukrayna sınırına yakın bir noktada bulunan Rostov-na-Don bölgesinde tutuklu bulunan 6 DEAŞ üyesi hapishaneden kaçtı ve iki gardiyan ve bir albayı rehin aldı. Terör suçlamalarıyla karşı karşıya olduğu veya halihazırda hüküm giymiş olduğu belirtilen altı mahkum kaçışları için araç ve silah talep etti.
Teröristlerin yayınladığı görüntülerde şahısların Mart ayındaki saldırıyı gerçekleştirenlere selam gönderdikleri dahası Alexander B adlı Rus Albayın kelepçeli olduğu görüldü. Rus yetkililer teröristlerin isimlerinin ise M.S. Saipudinov, A.M. Tsitskiev, D.V. Kamneev, T.M. Gireev ve S.A. Akiev olduğunu açıkladı. Rus polisi saldırganların yapılan operasyon sonucu etkisiz hale getirildiğini aktardı. Sosyal medyada çıkan görüntülerde ise teröristlerin ters kelepçeli halde yerde yattıkları kayıtlara geçti.

Haberin Devamı

Son dakika... Deaşlı teröristler hapishaneden kaçtı Rusyayı ayağa kaldıran gelişme, albayı rehin alıp kelepçe taktılar

MOSKOVA'DAKİ SALDIRI SON ANDA ENGELLENDİ

Öte yandan Rusya dün, saldırı hazırlığındaki DEAŞ'lıların etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Rusya Federal Güvenlik Servisi, Moskova, Astrahan ve Kabardino-Balkarya'da yapılması planlanan bir dizi terör saldırısını engellediğini ve bunların arkasında terör örgütü DEAŞ ile bağlantılı bazı hücrelerin bulunduğunu aktardı ve teröristlerin Moskova'da kalabalık meydanlarda bomba patlatmaya hazırlandığını ifade etti.