Geri Dön

Son dakika... Dünya Sağlık Örgütü: İngiltere ve Türkiye'de artış sürüyor

Son dakika haberlere göre, haftalarca çok az vaka bildiren Rusya'da corona virüs kapanların sayısı bir haftada neredeyse dört kat arttı. ABD'de bir günde 1535 can kaybı kayıtlara geçti, salgının merkez üssü New York'ta can kaybı 10 bini geçti. Dünya genelinde Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 120 bini aşarken, aşı vurulan kadın yaşadıklarını anlattı. Çin'de ise iki corona virüs aşısının insanlar üzerinde denenmesine onay verildi.

Son dakika... Dünya Sağlık Örgütü: İngiltere ve Türkiye'de artış sürüyor

Dünyada corona virüs vakaları 1 milyon 925 bini geçti, can kaybı bugün 120 bini aştı. Yeryüzüne modern zamanlardaki en büyük kabusu yaşatan salgına ilişkin tüm gelişmeleri canlı blogla aktarıyoruz...

17.40 : Birleşmiş Milletler, 54 Afrika ülkesine yardım göndermek amacıyla hava köprüsü kurdu. BM Dünya Gıda Programı, kurulan hava köprüsü sayesinde yardım uçaklarının 14 Nisan Salı günü Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'dan Cibuti'ye malzeme götürmeye başlayacağını açıkladı.

Yardım malzemesi taşıyan uçakların Etiyopya ile Sudan, Eritre, Somali ve Tanzanya arasında malzeme transferi yapacağı bildirildi. Akabinde diğer Afrika ülkelerine de malzeme gönderileceği duyuruldu.

Son dakika... Dünya Sağlık Örgütü: İngiltere ve Türkiyede artış sürüyor


Malzemeler içerisinde tıbbi maske, eldiven, tıbbi korunma gözlüğü ve kıyafeti, tıbbi önlük, termometre ve solunum cihazları gibi korona ile mücadelede gerekli malzemelerin yer aldığı açıklandı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bu sabah itibarı ile 45 Afrika ülkesinde 10 binden fazla vaka tespit edildiğini duyurdu. Covid-19 yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı da 500 olarak açıklandı. BM, dünya çapında 95 ülkeye korona ile mücadele kapsamında yardım yapmayı hedefliyor.

17.25 : Meksika'nın popüler tatil beldelerinden birinde kapatılan sahile timsahlar akın etti.

Yerel basında turizm beldesi La Ventanilla lagünündeki plajda çok sayıda timsah bulunduğunu gösteren fotoğraflar yayınladı.

Dünyada milyarlarca insanın evlerine kapanmasıyla vahşi hayvanların şehir merkezlerine indiği görüntüler sosyal medyada sıklıkla paylaşılıyor.

17.20 : ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), corona virüs tükürük testinin 'acil durum kullanımı'na onay verdi.

Rutgers Üniversitesi'nin geliştirdiği hızlı test, boğazdan örnek alımına göre daha fazla kişiye Covid-19 testi yapılmasına imkan sağlayacak.

Testi geliştiren laboratuvardan Andrew Brooks, "Bu demek oluyor ki görevlerini icra eden sağlık çalışanlarımız salgın riskine maruz kalmayacak" dedi.

Son dakika... Dünya Sağlık Örgütü: İngiltere ve Türkiyede artış sürüyor


17.10 : Hollanda'da vakalar 868 artışla 27 bin 419, ölü sayısı ise 122 can kaybıyla 2 bin 945 oldu.

Yerel medya, iki gün süren Paskalya Bayramı'nda karantina önlemlerine uymayan yaklaşık 1800 kişiye para cezası kesildiğini bildiriyor. Rotterdam kentinde pazartesi günü bir apartmanın çatısında mangal yapan 17 kişiye toplam 6 bin 783 euro ceza verildi.

Avrupa ülkesinde üç ve daha fazla kişinin bir araya gelmesi ile 1,5 metreden az sosyal mesafede bulunmak yasak. Kuralları ihlal eden kişilere 400 euroya kadar ceza uygulanıyor.

16.20 : İngiltere ve Birleşik Krallık'ta can kayıpları bugün 12 bini geçti. İngiliz medyası, bir günde gerçekleşen 813 ölümle birlikte can kayıplarının 12 bin 142'ye çıktığını bildiriyor.

15.20 : İskandinav ülkesi İsveç'te son 24 saatte 114 can kaybı kayıtlara geçti, ölümler 1033'e yükseldi. Dünya üzerinde can kayıplarının 1000'i geçtiği on dördüncü ülke olan İsveç'te, vakalar da 497 artışla 11 bin 445 oldu.

Nüfusu 10 milyon 300 bin olan İskandinav ülkesi, diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında çok sınırlı kısıtlamalar uygulaması ile dikkatleri çekiyor. Bu nedenle ülkedeki corona virüs rakamları yakından izleniyor. İsveç'te yuva ve okullar ile kafe ve restoranlar açık. Grup halinde toplanmalar da 50'nci kişiden itibaren yasak.

14.30 : Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Margaret Harris, dünya genelinde yeni tip corona virüs vaka bildirimlerinin yüzde 90'ının Avrupa ve ABD'den geldiğini belirterek "Dolayısıyla kesinlikle henüz zirveyi görmüyoruz." dedi.

Sözcü Harris, BM Cenevre Ofisi'nde video konferans yoluyla düzenlenen basın toplantısında, Covid-19'un tüm dünyaya yayıldığına işaret etti.
Harris, dünyanın aşı bulunması için 12 ay veya daha uzun süre beklemesi gerektiğini vurguladı.

Harris, Avrupa'da İtalya ve İspanya dahil olmak üzere bazı ülkelerde salgının hafiflediğini ancak İngiltere ve Türkiye'de artışın devam ettiğini söyledi. Salgının yavaşlama belirtileri üzerine bazı Avrupa ülkelerinde kısıtlamaların kaldırılmasına yönelik hamlelere de değinen Harris, bu konuda DSÖ'nün bugün veya yarın yayımlanacağı kılavuza uyulması çağrısında bulundu.

14.05 : Karayipler'deki ada ülkesi Dominik Cumhuriyeti'nde, devlet başkanı seçiminin ilk turu için gelecek ay yapılacak oylama corona virüs engeline takıldı.

Seçim, 5 Temmuz tarihine ertelendi. 3 bin 167 kişiye corona virüs teşhisi konulan ülkede, 177 hasta yaşamını yitirdi.

Son dakika... Dünya Sağlık Örgütü: İngiltere ve Türkiyede artış sürüyor


13.50 : Avrupa ülkesi Belçika'da can kayıpları artıyor. Belçika'daki ölümler 262 artışla 4 bin 157'ye yükseldi.

Son 24 saatte 530 insanın daha corona virüse yakalandığının belirlenmesiyle vakalar da 31 bin 119 oldu.

13.30 : Çin haber ajansı Şinhua, corona virüs ile mücadele için geliştirilen iki aşının insanlar üzerinde denenmesi için onay verildiğini duyurdu. Aşıların Pekin'de bulunan ilaç şirketi Sinovac Biotech ile Vuhan merkezli devlet kuruluşu Çin Ulusal Farmakoji Grubu'na bağlı Biyolojik Ürünler Enstitüsü tarafından geliştirildiği belirtildi.

Çin, Mart ayında da Askeri Tıp Akademisi ile ilaç şirketi Cansino Bio tarafından geliştirilen aşıların klinik araştırmalarına başlanması için yeşil ışık yakmıştı. ABD'li ilaç şirketi Moderna da, geliştirdiği aşının insanlar üzerinde denenmesine Mart ayında başladığını duyurmuştu.

13.10 : İran'da bir gün içinde corona virüsten ölenlerin sayısı son bir ayda ilk kez 100'ün altına düştü.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ülkede 98 kişinin daha hayatını kaybettiği, ölü sayısının 4 bin 683'e yükseldiği belirtildi. Bakanlık sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, bir gün içinde ölenlerin sayısının son bir ayda ilk kez iki basamaklı bir sayı olarak kaydedildiğini belirtti.
Cihanpur, son bir günde 1574 yeni vakanın kaydedildiğini, vaka sayısının da 74 bin 877'ye yükseldiğini kaydetti.

12.30 : Dünya üzerinde corona virüs aşısının ilk kez denendiği insan olan ABD'li Jennifer Haller, yaşadıklarını anlattı.

İngiliz The Telegraph gazetesine konuşan 44 yaşındaki iki çocuk annesi Haller, gönüllü arandığını Facebook’ta gördüğünü aktardı.

Son dakika... Dünya Sağlık Örgütü: İngiltere ve Türkiyede artış sürüyor


Gönüllü olmaya karar verdikten sonra eşi ve akrabalarının bazı çekincelerini dile getirdiklerinin altını çizen Haller, "Evet bir çok risk var ama ben son derece pozitif bir insanım ve riskleri gözardı etmek için elimden geleni yaptım" dedi.
Son dakika... Dünya Sağlık Örgütü: İngiltere ve Türkiyede artış sürüyor


Aşı yapıldıktan sonra yaşadıklarına da değinen Haller, ilk gün ateşinin bir miktar yükselmesi ve ikinci gün kolunda meydana gelen ağrı dışında hiçbir şikayet yaşamadığını dile getirdi.
Son dakika... Dünya Sağlık Örgütü: İngiltere ve Türkiyede artış sürüyor


İSPANYA'DA CAN KAYBI YİNE ARTTI
12.15 : İspanya'da salgında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 567 artışla 18 bin 56'ya çıktı.

İspanya'da gerçekleşen ölümler dün 517 olarak açıklanmıştı, bugün artış yaşandı.

Avrupa ülkesinde 3 bin 45 test daha pozitif sonuç verdi, corona virüse yakalananların sayısı 172 bin 541 oldu. İspanya, dünya üzerinde vaka sayısında ABD'nin ardından ikinci sırada yer alıyor.

Can kaybı ve vaka sayısındaki artış hızını son 10 gündür durduran İspanya'nın, buna rağmen virüsle mücadelede ikinci aşama olarak gösterilen ölü ve vaka tablosundaki eğriyi zirveden aşağı yönlü döndürme sürecine henüz geçmediği görülüyor.

Ancak İspanya Çin'in ardından dünyada en fazla Covid-19 hastasının iyileştiği ülke.

İyileşenlerin sayısı 2 bin 777 artışla 67 bin 504'e çıktı.Son dakika... Dünya Sağlık Örgütü: İngiltere ve Türkiyede artış sürüyor

RUSYA'DA HER GÜN YENİ REKOR
10.30 : Uzun süre ciddi bir vaka bildirmeyen Rusya'da son bir haftada adeta patlama yaşanıyor.

Rusya'da son 24 saatte 2 bin 774 test pozitif çıktı, yeni rekor kırıldı. Böylece corona virüse yakalananların sayısı 21 bin 102 oldu. Son bir günde 22 ölüm gerçekleşti ve can kaybı 170'e ulaştı.

Dün 2 bin 558 pozitif test bildiren Rusya'da, geçen hafta neredeyse her gün artış kaydedilen vakalarda Cuma günü kısmi bir düşüş görülmüş, Cumartesi günü ise 2 bin 186 pozitif test kayıtlara geçmişti.

Rusya lideri Vladimir Putin, ülkesindeki corona virüs salgınının giderek kötüye gittiğini söyledi. Putin, karantina önlemleri kapsamında ordu birliklerinin de görev alabileceğini aktardı.

Rusya'da 1 milyon 400 bini aşkın Covid-19 testi yapıldığı bildiriliyor.

254 laboratuvarda test sonuçlarının alındığı ülkede, 18 özel klinik 20 ila 30 dolar arasında Covid-19 testi gerçekleştiriyor.


Son dakika... Dünya Sağlık Örgütü: İngiltere ve Türkiyede artış sürüyor


NEW YORK'TA CAN KAYBI 10 BİNİ GEÇTİ
10.00 :
Dünyadaki vakaların dörtte birinden fazlasının görüldüğü ABD'de 587 bin insanın corona virüse yakalandığı bildiriliyor. ABD kısa sürede can kaybı sıralamasında da tepeye tırmandı, 23 bin 644 ölüm kayıtlara geçti.

ABD'de son 24 saatte 1535 ölüm gerçekleşti, 26 bin 641 vaka belirlendi.

Salgının merkez üssü New York'ta 195 bin test pozitif sonuç verdi, can kaybı 10 bini aştı.

09.40 : Afrikalıların corona virüs yaydığı söylentisi nedeniyle Çin'in Guangzhou kentindeki McDonald's şubelerinden birine siyahların girişine izin verilmemesi üzerine fast food devinin Çin yönetimi özür diledi.

Şirket, şubenin Pazar günü yarım gün kapatılarak çalışanlara 'çeşitlilik ve kapsama' konulu eğitim verildiğini duyurdu.

Guangzhou'da büyük bir Afrikalı nüfus olduğu ve bunların ayrımcılığa maruz kaldığı ifade ediliyor.

Eyalet yönetimi, sabaha karşı yaptığı açıklamada 111 Afrikalı'ya uygulanan testlerin pozitif sonuç verdiğini açıkladı.

Çin dışişleri bakanlığından bir sözcü Pazartesi günü bir açıklama yaparak Çin'in tüm yabancılara eşit davrandığını belirtti, ancak sözcü, yetkililerin yeni önlemler alacağını da ekledi.

Son dakika... Dünya Sağlık Örgütü: İngiltere ve Türkiyede artış sürüyor


DSÖ: MASKE YENİ GERÇEKLİK, ALIŞIN
08.35 :
Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Covid-19 özel temsilcisi Dr. David Nabarro, corona virüs salgınının ardından dünyada yüz maskesinin norm haline geleceğini, insanların 'yeni gerçekliğe' alışması gerekeceğini ifade etti.

BBC Radio 4'un Today programına konuşan Dr. Nabarro, "Bir şekilde yüzün korunması, en azından insanlara güvence vermek için, eminim norm haline gelecek. Ama maske taktıktan sonra istediğinizi yapacağınızı da sanmayın" dedi.

Corona virüs salgınında maske, özellikle sağlık çalışanlarının korunması bakımından önemli bir koruyucu ekipman olarak görülüyor. Ancak DSÖ, sağlık çalışanlarının ihtiyacını karşılamada sorun çıkabileceği kaygısıyla bu maskelerin halk arasında yaygın kullanımını tavsiye etmiyor.

Dünya çapında maske sıkıntısı yaşandığını kabul eden Dr. Nabarro, sağlık çalışanlarına öncelik verilmesi gerektiğini belirtti. Dr. Nabarro, salgın nedeniyle insanların yaşam tarzının da değişmesi gerekeceğini belirterek "Zira bu virüs ortadan kalkmayacak, ayrıca virüse yakalanan insanların bağışıklık geliştirip tekrar yakalanmayacağını da bilmiyoruz" diye konuştu.

Nabarro şöyle devam etti:

"Ne zaman aşıya sahip olacağımızı da bilmiyoruz. Bu yüzden ‘toplumları koruyun’ diyoruz. Evet, maske takmamız gerekecek. Evet, daha fazla fiziksel mesafe uygulamak gerekecek. Evet, dezavantajlı kesimleri korumamız lazım. Ama en önemlisi, bulaşımı nasıl kesintiye uğratacağımızı hepimizin öğrenmesi gerekiyor."

07.25 : Endonezya ulusal afet ilan etti. Vaka sayısının 4 bin 557'ye yükseldiği Pasifik Okyanusu'ndaki adalar ülkesinde, 399 hasta yaşamını yitirdi.

Başkent Cakarta ve diğer kentlerde ise, geniş kapsamlı sosyal kısıtlamalar uygulanıyor.

Son dakika... Dünya Sağlık Örgütü: İngiltere ve Türkiyede artış sürüyor


05.50 : Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), corona virüs salgını nedeniyle ertelenen kızamık aşısı kampanyalarının 117 milyon çocuğu etkileyebileceği uyarısında bulundu.

UNICEF, 24 ülkede kızamık aşısı kampanyalarının ertelendiğini bildiriyor.

Dünya Sağlık Örgütü verileri, kızamık vakaları son yıllarda arttı ve 2018'de önlenebilecekken çoğu çocuk ve bebek 140 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

03.20 : Covid-19'un dünyaya yayıldığı Çin'de son 24 saatte 89 yeni vaka belirlendi, can kaybı yok.

Çin'de dün ortaya çıkan 108 vaka, son altı haftanın en yüksek rakamıydı.

Bugün pozitif sonuç veren testlerin 86'sı yurt dışı, üçü yurt içi kaynaklı.

Çin ana karasında corona virüe yakalananların toplam sayısı 82 bin 249. Bugüne kadar 3 bin 341 can kaybı var.

00.25 : ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin'e yönelik eleştirilerini sürdürdü. Alman Bild gazetesine konuşan Pompeo'ya Çin'in küresel corona virüs hasarından sorumlu olup olmayacağı soruldu.

ABD Dışişleri Bakanı, ''Sorumluların hesap vereceği bir zaman gelecek. Bunun olacağından çok eminim. Şu anda Amerikan ve sonra küresel ekonomiyi sistematik olarak yeniden başlatmak için mevcut görevimize odaklanmak zorundayız ancak suçlama zamanı gelecek. Wuhan şehrinde ortaya çıkan virüs yeterince hızlı bildirilmedi. Çin hükümeti, Çin Komünist Partisi bu bilgiyi zamanında vermedi. Bu çok esef verici" dedi.

Son dakika... Dünya Sağlık Örgütü: İngiltere ve Türkiyede artış sürüyor


00.00 : Corona virüs salgınının kasıp kavurduğu ABD'de, Başkan Donald Trump'ın insanların en çok güvendiği isim olan Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıkları Enstitüsü direktörü Dr. Anthony Fauci’yi görevden alma sinyali deprem etkisi yarattı.

Dr. Fauci'nin CNN televizyonuna verdiği röportajda, "Önlemler daha erken alınsaydı daha fazla hayat kurtulabilirdi" demesine çok öfkelenen Trump, 'Fauci’yi Kov' hashtag’li bir Twitter mesajını kendi hesabı üzerinden paylaştı.

Akşam saatlerinde ise Beyaz Saray resmi açıklama yapmak zorunda kaldı, Trump'ın danışmanı Fauci'yi kovmayacağını duyurdu: ''Medyada dolaşan bu laflar saçmalık, Başkan Trump Dr. Fauci’yi görevden almıyor. Dr. Fauci, Trump’ın hep güvendiği bir danışmanı oldu ve öyle de olmayı sürdürüyor."

Günlük basın toplantısında ise Trump'a elbette beklendiği gibi Dr. Fauci soruldu. ABD lideri basın toplantısının hemen başında kürsüye danışmanı Anthony Fauci’yi çağırdı ve "O harika bir insan, görevden alma gibi bir niyetim yok" mesajını verdi.

Paylaştığı Twitter mesajını savunan Trump, "Herkesin bir görüşü vardır, bu da bir kişinin görüşü. Tartışma iyi bir şeydir, kötü değildir. Hiç kimse bu 'tweet’e çok takılmadı" ifadesini kullandı.

Basın toplantısına ABD Başkanı Trump'ın ışıkları söndürtüp, kendisinin krizi ele alınışını öven bir video göstermesi damga vurdu. Birkaç dakika süren videoda, ABD medyasındaki Trump'ın salgına karşı harekete geçmekte neredeyse 6 hafta geç kaldığını söyleyen haberlere karşı koymak amacıyla, bazı haber videoları art arda gösterildi.

Son dakika... Dünya Sağlık Örgütü: İngiltere ve Türkiyede artış sürüyor


Videoda yer verilen bir New York Times Muhabiri, Twitter'da yaptığı açıklamada sözlerinin bağlamından kopartıldığını söyledi.

New York Times gazetesinin hafta sonunda Trump'ın salgına karşı yavaş kaldığını belirten haberine öfkelenen ABD lideri, 'tamamen sahte haber' diyerek sert tepki gösterdi: "Böyle yanlış haberler yazılması çok üzücü, harika bir iş çıkaran bu insanlara haksızlık."

Trump bir soru üzerine, video klibin Beyaz Saray Sosyal Medya Direktörü Dan Scavino ve dairedeki bir grup kişi tarafından hazırlandığını bildirdi. Trump, neden böyle bir videoyu yayınlamaya ihtiyaç duyduğu sorusunu da, "Çünkü çok sayıda sahte haberle karşılaşıyoruz" diye yanıtladı.

Amerika'nın en prestijli gazeteleri, başkanlık koltuğuna oturduğu günden bu yana medya ile kavga eden ABD lideri Trump'ın bir hafta içinde söylediği yalanları birçok kez listelemişti.

Beyaz Saray'daki basın toplantısındabir diğer gündem, ekonomideki çarkların ne zaman dönmeye başlayacağıydı. Trump, eyalet ekonomilerini yeniden faaliyete geçirmede valilerin mi federal hükümetin mi son sözü söyleyeceği tartışmalarına yeniden değinerek, bu konuda "Son yetki ABD Başkanı’na aittir, kararı ABD Başkanı verir" dedi.

Gündüz vakti alkol alıp kavga ettiler!Samsun’da gündüz vakti parkta alkol alarak kavga eden 1'i kadın 3 kişi ortalığı birbirine kattı. Çevredeki vatandaşlar ise durumu polise bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber