Geri Dön

Son dakika... Erbil çevresinden şok fotoğraflar! Eller tetikte...

AP'nin dünyaya servis ettiği karelerde, kazılan hendekler, zırhlı araçlar ve peşmerge yığınağı dikkat çekiyor. Gerilim nedeniyle Erbil-Kerkük yolu trafiğe kapatıldı, yolda uzun kuyruklar var. Erbil-Kerkük yolu, Türkiye ile Irak'ın başkenti Bağdat arasındaki ticaretin can damarı konumunda.

Son dakika... Erbil çevresinden şok fotoğraflar! Eller tetikte...

Irak'ta Mesut Barzani'ye ait yayın organları Kerkük'te bazı mahallelerin kontrolünün peşmergeye geçtiği yönünde haberler yapsa da, uluslararası ajansların Erbil çevresinden geçtiği fotoğraflar tam aksi bir tabloyu ortaya koyuyor. Geceden bu yana alarm durumunda olan peşmerge güçleri, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) başkenti Erbil'in girişinde savunma hattı kurmuş durumda. Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı foto muhabiri Halit Muhammed, Irak ordusunun saldırısını elleri tetikte bekleyen peşmergeleri kadrajına aldı. AP'nin dünyaya servis ettiği karelerde ayrıca kazılan hendekler dikkat çekiyor.

Bir günlük bir sürede Kerkük, Sincar, Tuzhurmatu, Hanekin ve diğer noktaları Barzani'den geri alan Irak ordu birlikleri ve Şii milisler Haşdi Şabi, dünden bu yana Erbil çevresinde devriye geziyor. AP, silahlı araçların yer aldığı fotoğrafları da dün geçmişti.

Erbil'e muhtemel bir saldırıdan korkanlar, dün akşam kent sokaklarında gösteri yapmış ve bazı göstericiler otomatik silahlarla havaya ateş açmıştı.

Son dakika... Erbil çevresinden şok fotoğraflar Eller tetikte...

Erbil-Kerkük yolu kapatıldı

Anadolu Ajansı, askeri gerilim nedeniyle Erbil-Kerkük yolunun trafiğe kapatıldığını ve uzun kuyruklar oluştuğunu bildiriyor. Erbil-Kerkük yolu, Türkiye ile Irak'ın başkenti Bağdat arasındaki ticaretin can damarı konumunda.

Yoldan sadece Kerkük plakalı araçların geçişine izin veriliyor. Türkiye ve IKBY'den gelen yük TIR'larının kente girmesi geçici olarak durduruldu.

Peşmerge kontrol noktasında bekleyen TIR şoförlerinden Nihad Said, "Zaho'da yüklediğim unu yaklaşık dört gündür Kerkük'te indiremedim. Kentteki son gelişmelerden dolayı yük TIR'ları çok nadir giriş yapabiliyor" dedi.

Yaklaşık 100 İranlı Peşmerge Altunköprü'de

Peşmerge ve Irak güvenlik güçleri arasındaki temas hattında İran muhalifi Kürdistan Özgürlük Partisi'ne (PAK) bağlı yaklaşık 100 İranlı Peşmerge en ön safta konuşlanmış durumda. İranlı peşmergelerin komutanı Rebaz Şerifi, daha önce kuzeybatıda terör örgütü IŞİD tehdidine yönelik Havice ve Dibis ilçesi arasında mevzilendiklerini, askeri operasyondan dolayı Barzani'nin partisi KDP'li Peşmergelerle Altunköprü'ye çekildiklerini söyledi.

Birleşmiş Milletler'e (BM) ait altı araçlık konvoy da, Altunköprü'de yer alan temas hattını inceleyecek. Bölgeye intikal eden konvoydaki araçlarda askerlerin olduğu görüldü.

Yaklaşık bir yıl süren mücadelenin ardından tüm önemli kentlerini kanlı terör örgütü IŞİD'den temizleyen Irak'ta, 25 Eylül'deki referandum ülkeyi alt üst etti. Uluslararası uyarılara ve Bağdat yönetiminin restine rağmen bağımsızlık referandumunda ısrar eden Barzani, üç hafta sonra büyük bir hezimet yaşadı.

IŞİD'in Musul'u alması üzerine Irak ordusunun bölgeden çekilmesi Kerkük ve diğer kentlerin Barzani kontrolüne geçmesini sağlamıştı. Barzani, Türkmenler, Araplar ve Kürtlerin birlikte yaşadığı Kerkük'ü referanduma dahil etti.

Irak ordu birlikleri, Kerkük ve diğer şehirlerden çekilmesi için Barzani'ye verdiği sürenin dolmasıyla harekete geçti. Yaklaşık 24 saatlik bir sürede tüm tartışmalı bölgeler yeniden Bağdat yönetiminin kontrolü altına girdi.

ABD'de sahile yaklaşan köpek balığı sürüsü böyle görüntülendiABD'de Singer Island sahiline yakın mesafede toplanan onlarca siyah uçlu resif köpek balığı görenleri korkuttu. Sahile yaklaşan onlarca köpek balığı sürüsü drone ile görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet