Geri Dön
DünyaSon dakika: Finlandiya'dan sonra İsveç! NATO üyeliğine yönelik açıklama...

Son dakika: Finlandiya'dan sonra İsveç! NATO üyeliğine yönelik açıklama...

İskandinav ülkeleri daha önce çekimser tutum benimsedikleri NATO üyeliği yolunda adım atıyor. Rus lider Vladimir Putin'in Ukrayna'yı işgale girişmesiyle, on yıllardır tarafsızlığıyla bilinen Finlandiya ve İsveç'te şok dalgaları peş peşe yayıldı.

Son dakika: Finlandiya'dan sonra İsveç! NATO üyeliğine yönelik açıklama...

Rusya'nın Ukrayna'yı 24 Şubat'tan beri devam eden işgalinin etkileri dinmek bilmiyor. İsveç Meclisi NATO üyeliğinin Kuzey Avrupa'da çatışma riskini azaltacağı yönünde görüş bildirdi.

ORTAK AÇIKLAMAYLA DUYURDULAR

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişiminin en önemli sonuçlarından biri de askeri olarak tarafsız statüde olan iki İskandinav ülkesi Finlandiya ve İsveç'in olası bir Rus saldırısına karşı NATO'ya katılımı gündemlerine alması oldu. Finlandiya liderliği, yazılı bir açıklamayla ittifaka katılım başvurusunun yapılması gerektiğini ilan etti. Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Başbakan Sanna Marin ortak bir açıklama yaparak, önümüzdeki birkaç gün içinde bu konuda bir karar beklediklerini söylediler.

RUSYA'DAN TEPKİ GÖRME RİSKİ

Finlandiya, böylece askeri tarafsızlık politikasını sona erdirmiş olduğuna dair kararını açıklamış oldu. İsveç'in de ileriki günlerde benzer bir açıklama yapması bekleniyordu. Derken bugün, İsveç Meclisi NATO üyeliğinin Kuzey Avrupa'da çatışma riskini azaltacağı yönünde görüş bildirdi. İsveç Savunma Bakanı, açıklama yaparak İsveç'in NATO'ya katılmak için başvuru yapması halinde, Rusya'dan tepki görme riskleri olduğunu söyledi. İsveç Dışişleri Bakanı Linde de, eğer İsveç NATO'ya katılmaya karar verecekse belirli NATO ülkelerinden güvenlik güvencesine ihtiyaç duyacaklarını söyledi. Her iki ülkenin de resmi başvurularını 29-30 Haziran günlerinde gerçekleştirilecek olan NATO liderler zirvesi öncesi yapması öngörülüyor.

30 MÜTTEFİK ÜLKENİN ONAYLAMASI GEREKİYOR

NATO'da oybirliği sağlanması durumunda, Finlandiya ve İsveç'in katılım başvurusuna ilişkin ittifakın ortak tavrının liderler zirvesi sırasında açıklanması ve müzakere sürecinin başlatılması bekleniyor. Müzakerelerin tamamlanmasının ardından katılım kararının 30 müttefik ülkenin parlamentolarında onaylanması gerekiyor.

NATO GENEL SEKRETERİ DESTEKLİYOR

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya'nın katılım başvurusu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, ittifakın kapılarının açık olduğunu, sürecin hızlı bir şekilde tamamlanacağı beklentisini dile getirdi. Başta ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi önde gelen NATO ülkeleri İskandinav ülkelerinin ittifaka katılımını destekliyorlar.

Haziran ayı sonunda Madrid'de gerçekleşecek zirvenin gündemini ve Ukrayna işgalinin geldiği noktayı görüşmek üzere 14 Mayıs'ta Berlin'de olağanüstü bir toplantıda buluşacak olan NATO dışişleri bakanlarının, ittifakın genişlemesine ilişkin gelişmeleri de kapsamlı şekilde ele alacakları kaydediliyor.

Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek toplantıya Finlandiya ve İsveç dışişleri bakanları da katılıyor.

RUSYA'DAN MİSİLLEME UYARISI
Rusya, Finlandiya'nın NATO'ya başvuru yapması halinde misilleme yapmak zorunda kalacağını duyurdu. Finlandiya, NATO konusunda kararını, Pazar günü resmen açıklayacak.

Bu açıklama öncesi Rus Dışişleri Bakanlığı, bu adımın ikili ilişkilere büyük zarar vereceği uyarısını yaptı. Açıklamada, Kuzey Avrupa'nın güvenlik istikrarının da zarar göreceği savunuldu.

Moskova, Finlandiya'ya verdiği gazı kesebileceği uyarısında da bulundu ancak bu ülkenin Rus gazının kullanımı yüzde 6 seviyesinde bulunuyor.