Geri Dön

Son dakika haber... Canlı Blog: Corona virüs tsunami gibi!

Gelen son dakika haberine göre, İngiltere'de bir günde 464 kişi daha öldü. Dört gün üst üste 10 bin vaka bildiren Rusya'da bugün yeni bir rekor kayıtlara geçti. Moskova Belediye Başkanı ise, kentteki gerçek vaka sayısının 300 bin olduğunu açıkladı. Finlandiya'da iki bakan karantinaya alındı.

Son dakika haber... Canlı Blog: Corona virüs tsunami gibi!

Dünya üzerinde corona virüse yakalananların sayısı 3 milyon 850 bini geçti, 212 ülke ve bölgeye yayılan salgın 265 bin can aldı. Tüm gelişmeleri canlı blogla aktarıyoruz. 

17.00 : ABD'de son 24 saatte 2 bin 483 can kaybı kayıtlara geçti, ölü sayısı 75 bine yaklaştı.

16.35 : İngiltere'de bir günde 464 ölüm daha gerçekleşti. İngiliz basını, salgının başından bu yana hayatını kaybedenlerin sayısının 30 bin 540'a yükseldiğini bildiriyor.

Halihazırda ABD'nin ardından en çok ölümün görüldüğü ikinci ülke konumundaik İngiltere'de, resmi istatistik kuruluşu siyahların beyazlardan dört kat daha yaşamını yitirme riski taşıdığını duyurdu.

Ulusal İstatistik Ofisi'nin (ONS) bugün yayımladığı rapora göre, siyah kadınlar beyaz hemcinslerine göre 4,3, siyah erkekler de beyaz hemcinslerine göre 4,2 kat daha fazla ölüm riski taşıyor.

Diğer etnik gruplarda da risk beyazlardan daha fazla seyrediyor. Bu oran Bangladeş ve Pakistan kökenli kadınlarda 3,4, erkeklerde ise 3,6 kat.

Veriler ayrıca, İngiltere'de refah düzeyi düşük bölgelerde ölüm riskinin ülkenin diğer bölgelerine göre iki kat daha fazla olduğunu da ortaya çıkardı.

16.20 : Finlandiya'da Sağlık Bakanı Aino-Kaisa Pekonen ile Çalışma Bakanı Tuula Haatainen, corona virüs şüphesiyle karantinaya alındı.

Başbakan Sanna Marin, en azından bu hafta sonuna kadar hükümetin uzaktan çalışmasına karar verdi. Sağlık ve çalışma bakanlarının karantina koşullarında, diğer bakanların da uzaktan çalışmaya devam edecekleri bildirildi.

Bakanlar Pekonen ve Haatainen'in, Covid-19 taşıdığından şüphe edilen biriyle aynı ortamı paylaştıkları belirtiliyor. Test sonuçları iki gün içinde belli olacak.

14.40 : Salgının en çok yayıldığı ülkeler arasında nüfusa oranla en çok ölümün gerçekleştiği Belçika'da, Covid-19 80 can daha aldı.

Corona virüse 8 bin 415 kurban veren Belçika'daki vakalar ise, son 24 saatte 639 arttı. Salgının başından bu yana corona virüs teşhisi konulan hasta sayısı 51 bin 420.

13.10 : İran'da bir günde 68 ölüm daha gerçekleşti, yaşamını yitirenlerin sayısı 6 bin 486'ya yükseldi.

Vakalara ise 1485 pozitif test eklendi ve corona virüse yakalananlar 103 bin 135 oldu.

12.20 : Moskova Belediye Başkanı, Rusya'nın başkentinde gerçek corona virüs vaka sayısının 300 bin olduğunu söyledi.

12.05 : İspanya'da Kovid-19 salgınında ölenlerin sayısı son 24 saatte 213 artışla 26 bin 70'e çıktı.

10.45 : RUSYA BÜTÜN REKORLARI ALT ÜST ETTİ

Son dakika haber... Canlı Blog: Corona virüs tsunami gibi


Dört gün arka arkaya 10 binin üzerinde vaka açıklayan Rusya'da, yeni rekor bugün kırıldı.

Moskova yönetimi, bir günde 11 bin 231 testin daha pozitif çıktığını duyurdu. Bu, Rusya'da bugüne kadar tespit edilen en yüksek vaka sayısı.

11 bin 231 vakanın 6 bin 703'ü salgının merkez üssü başkent Moskova'da belirlendi. 

Son verilerle, Rusya'daki pozitif testlerin sayısı 177 bin 160 oldu. Fransa'yı geride bırakarak dünya sıralamasında beşinciliğe çıkan Rusya, salgının bu hızla yayılması halinde önümüzdeki günlerde ABD'nin ardından ikinciliğe yerleşmesi bekleniyor.

Rusya'daki ölümler ise 88 artışla 1625'e yükseldi.

Rusya'da Nisan ayının başında yalnızca 5 bin vaka bulunuyordu.

09.50 : İran'da ölümlere dair istatistikleri tutan kurum, salgın dönemine dair genel ölüm sayılarının açıklanmaması için talimat verildiğini doğruladı.

Genel ölüm verileri ile Covid 19 ölümleri arasında yapılan karşılaştırmanın daha gerçek bir veri sağladığı değerlendiriliyor.

BBC Farsça servisinin haberi, İran'daki resmi veriler üzerindeki şüpheleri artırmış oldu.

Orta Doğu'da salgından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan İran'da, 19 Şubat tarihinden bu yana resmi verilere göre 6 bin 418 kişi hayatını kaybetti.

Geçen ay parlamentoya sunulan bir rapora göre ise, ölüm ve vakalara ilişkin gerçek veriler, açıklananın 10 katı olabilir.

Cumhurbaşkanı Ruhani, atılan adımlar sayesinde salgının yayılışını kontrol altına aldığını ve ölüm sayısının düşük olduğunu söylüyor.

08.30 : Kuzey Amerika ülkesi Kanada'da corona virüs ölümlerine 182 can kaybı daha eklendi.

Ölü sayısının 4 bin 348’e çıktığı Kanada'da, 1450 test daha pozitif sonuç verdi.

63 bin 496 vakanın kayıtlara geçtiği ülkede, yaklaşık 1 milyon insana test uygulandı.

07.45 : İNGİLTERE'NİN GÖZÜ KRİTİK TOPLANTIDA

Son dakika haber... Canlı Blog: Corona virüs tsunami gibi


Covid-19'a yakalanıp iyileşen İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bugün kabineyle İngiltere'de corona virüs salgınına yönelik alınan önlemlerin bir kısmının gevşetilmesini görüşecek.

İngiltere yasalarına göre hükümet kısıtlamaları her üç haftada bir gözden geçirmek zorunda. Bugün 3 haftalık sürenin son günü.

İngiltere Başbakanı Johnson'ın, corona virüs önlemlerinde bir sonraki aşamanın detaylarını Pazar günü yapacağı halka sesleniş konuşmasına açıklayacak.

BBC'nin edindiği bilgilere göre ekonominin yeniden canlanması için "evde kal" çağrılarına son verilmesi olası.

İngiltere'de salgınla mücadeleye yönelik sokağa çıkma kısıtlamaları 23 Mart'ta uygulamaya konuşmuştu.

İngiltere 30 bini aşan can kaybıyla, ABD'den sonra corona virüs kaynaklı en fazla ölümün görüldüğü ülke.

Ülkedeki vaka sayısı da 202 bin 359.

07.05 : Birleşmiş Milletler (BM), corona virüs salgınının dünyanın en yoksul ülkelerinde üç ila altı aya kadar zirve noktasına ulaşmasını bekliyor.

BM, milyonlarca kişinin salgından korunması için 6,7 milyar dolar yardım çağrısında bulundu.

BM, Genel Sekreter Antonio Guterres'in salgınla mücadele için mart ayında açıkladığı 2 milyar dolarlık küresel yardım planını genişletti.

Uluslararası örgütün yardım programlarına, salgın sırasında Benin, Cibuti, Liberya, Mozambik, Pakistan, Filipinler, Sierra Leone, Togo ve Zimbabve de eklendi.

Dolandırıcılar kıskıvrak yakalandıDenizli İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, kent merkezi ile Aydın ve Kütahya’da kendilerini polis olarak tanıtarak dolandırıcılık yapan 2 şüpheliyi yakaladı. Şüphelilerin yaşlı 2 kişiyi, toplam değeri 90 bin lira olan altınları kontrol etme bahanesiyle alarak, dolandırdıkları saptandı. Şüphelilerden Kenan K.’ Aydın'da saklandığı evde polis ve jandarmanın ortak çalışmasıyla yakalanıp, gözaltına alındı. Şüpheli Kemal C. de Denizli'de otomobiliyle seyir halindeyken takibe alınıp, trafik ışıklarında düzenlenen operasyonla yakalandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet