Geri Dön
DünyaSon dakika: Dünya Sağlık Örgütü herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı! Corona virüsü...

Son dakika: Dünya Sağlık Örgütü herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı! Corona virüsü...

Son 24 saatte İspanya'da 396, İran'da 129 ölüm gerçekleşti, Hollanda, Fransa ve İngiltere'de altı Türk corona virüsten yaşamını yitirdi. Almanya'da bir günde 1948 vaka teşhis edildi. İtalya'da ölenlerin sayısı 651 kişi artarak 5476'ya yükseldi. Dünya Sağlık Örgütü herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı.

Son dakika: Dünya Sağlık Örgütü herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı! Corona virüsü...

İşte tüm gelişmeler...

03.00: Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, yeni tip corona virüs (covid-19) salgınıyla mücadelede alarm seviyesinin en üst düzeye çıkarılması talimatını verdi. 

02.38: Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle cezasının yarısını tamamlamış mahkumlar için af kararı çıkardı.

02.17: Çekya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisi gören kişi hayatını kaybetti.

01.21: Mısır'da 4 kişinin daha yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) hayatını kaybetmesiyle ölü sayısının 14'e yükseldiği bildirildi.

23.04: Beşşar Esad rejimi Suriye'de ilk yeni tip koronavirüs vakasını açıkladı.

23.02: İsrail Sağlık Bakanlığı, ülkede yeni tip corona virüs (covid-19) tespit edilenlerin sayısının 1071'e ulaştığını duyurdu. 

23.00 Fransa'da koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 674'e yükseldi. Son 24 saatte 112 kişi daha hayatını kaybetti

22. 30 Mescid-i Aksa yeni tip koronavirüs nedeniyle ibadete kapatıldı.

22:21
Nepal yönetimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını önlemek amacıyla Çin ve Hindistan sınırını bir haftalığına kapatma kararı aldı.

21:19
ABD Senatosundaki önemli isimlerden Cumhuriyetçi Rand Paul, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığını ve bu süreçte karantina altında olduğunu açıkladı.

20:59 Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı ölüm vakaları Cezayir'de 17'ye, Bahreyn'de 2'ye yükseldi.

20:40 
Almanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirler sıkılaştırılıyor. Ülkede aileler ve aynı evde yaşayanlar haricinde ikiden fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklandı.

20.19 
New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadelede eyaletteki hastanelerdeki kaynakların hızla tükendiği uyarısında bulundu.

20.13 İtalya'da yeni tip koronavirüsten ölenlerin sayısı 651 kişi artarak 5476'ya yükseldi

20:09
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, ülkede bu gece yarısından itibaren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında kısmi sokağa çıkma yasağının yürürlüğe gireceğini duyurdu.

19.50:
Almanya'da ikiden fazla kişinin bir araya geldiği toplantılar yasaklandı.

19.43 Yunanistan, koronavirüs nedeniyle yarın sabahtan itibaren sokağa çıkma yasağı ilan etti.

19:28
Irak'ın Kerkük kentinde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri çerçevesinde sokağa çıkma yasağının 5 gün uzatıldığı duyuruldu.

18.48 Afganistan'ın kuzeyindeki Belh vilayetinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle bir kişi hayatını kaybetti.

18:14
ABD'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hızla yayılırken vaka sayısı 26 bin 747'yi, ölü sayısı 340'ı buldu.

18.02:
Almanya' da koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 92'ye yükselirken; ülkedeki vaka sayısı 23 bin 920 olarak açıklandı.

17.40 : Bir günde 10 yeni vakanın ortaya çıktığı Afganistan'da, corona virüsten ilk ölüm haberi de geldi. Kuzeydeki Balk eyaletinde yaşamını yitiren hastanın, 40 yaşında bir erkek olduğu açıklandı.

Afganistan'da bugüne kadar 34 vaka kayda geçti, on yıllardır çatışmaların dinmediği ülkede salgının yayılması halinde kitlesel ölümlerden endişe duyuluyor.

17.25 : Bugüne kadar 115 vakanın kayda geçtiği Kuzey Makedonya'da ilk ölüm gerçekleşti. 57 yaşındaki kadın hastanın, ülkenin kuzeyindeki Kumanovo ilçesindeki bir hastanede hayatını kaybettiği bildiriliyor. Balkan ülkesinde son 24 saatte 30 yeni teşhis konuldu.

Son dakika: Dünya Sağlık Örgütü herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı Corona virüsü...


17.20 : ABD New York'un belediye başkanı Bill de Blasio, kentte 8 bini aşkın teşhis konulduğunu ve ülke çapındaki vakaların üçte birinin New York'ta görüldüğünü söyledi. Belediye başkanının verdiği bilgiye göre, bugüne kadar şehirde 60 insan hayatını kaybetti.

17.10 : ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, daha önce 1 trilyon dolar olarak açıkladıkları corona virüs ekonomi destek paketinin 4 trilyon doları bulabileceğini söyledi. Mnuchin'in verdiği bilgiye göre, Washington yönetiminin planları arasında tek seferlik ailelere 3'er bin dolarlık ödeme yapılması da var.

16.35 : Hollanda'da Covid-19 vakaları bir günde yüzde 16'lık artışla 4 bin 204'e yükseldi. Hollandalı yetkililer, 573 corona virüs teşhisi koydu.

Son 24 saatte gerçekleşen 43 can kaybıyla birlikte ölü sayısı da 97'ye ulaştı.

16.05 : Hollanda, Fransa ve İngiltere'de altı Türk yaşamını yitirdi. Hollanda'da üç, Fransa'da iki ve İngiltere'de bir can kaybı var.

İngiltere'nin başkenti Londra'da hayatını kaybeden 84 yaşındaki İlyas Güngör'ün Kahramanmaraşlı olduğu bildiriliyor. İngiltere'de daha önce de iki Türk yaşamını yitirmişti.

15.35 : Çin'deki bir hastane, corona virüsün 65 yaşındaki bir erkek hastanın akciğerlerini nasıl etkilediğini gösteren fotoğrafı paylaştı.

Son dakika: Dünya Sağlık Örgütü herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı Corona virüsü...


14.55 : Filistin yönetimi, İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da yaşayanlar için iki haftalık yeni tedbirler açıkladı. Buna göre, bölge sakinleri akşam saat 22.00'den itibaren evlerinden çıkamayacak.

14.00 : Balkan ülkesi Kosova'da Covid-19 kaynaklı ilk ölüm gerçekleşti. Hastanede hayatını kaybeen 82 yaşındaki erkeğin kronik kalp ve akciğer rahatsızlıkları olduğu bildiriliyor.

13:55 : Avrupa'da İtalya'nın ardından corona virüsün en şiddetli etkilediği ülke olan İspanya'da, bir günde 396 insan yaşamını yitirdi ve can kayıpları 1720'ye fırladı. İspanya'da vaka sayısında da ciddi bir artış göze çarpıyor. 3 bin 646 tanının daha konulmasıyla vakalar 28 bin 572'ye yükseldi.

İspanyol medyası ise, bütün ülkenin karantinaya alındığı olağanüstü önlemlerin 15 gün daha uzatılacağını dünyaya duyurdu.

Son dakika: Dünya Sağlık Örgütü herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı Corona virüsü...


13.40 : İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkesinde kutlanan anneler günü mesajı kapsamında vatandaşlarını evden çıkmamaları konusunda uyardı.

İngiltere'nin sağlık sisteminin kapasitesini doldurmaya başladığını söyleyen Johnson, İngiltere'nin İtalya'nın sadece 2-3 hafta gerisinde olduğunu söyledi.

"İtalya'nın süper bir sağlık sistemi var. Buna rağmen doktorlar ve hemşireler taleplere yetişemez durumda. İtalya'da ölenlerin sayısı binlerle ifade ediliyor ve yükseliyor. Eğer beraber hareket etmezsek, kahramanca ulusal adımlar atmazsak, bizim sağlık sistemimizin de kapasitesini doldurması an meselesi olacak. Bu yüzden ülke olarak ne barış ne savaş zamanında görülen önlemleri aldık."

12.45 : İran'da son 24 saatte 129 ölüm daha gerçekleşti ve corona virüsten can kayıpları 1685'e çıktı. Tahran yönetimi, vakaların 1028 artışla 21 bin 638'e yükseldiğini bildiriyor.

AŞI EN ERKEN MART 2021'DE

12.40 : BBC'ye konuşan Dünya Sağlık Örgütü'den Mike Ryan, corona virüs aşısının geliştirilmesi için en erken bir yıl beklenmesi gerektiğini ancak aşının mutlaka bulunacağını söyledi. Salgının yalnızca yaşlıları tehdit eden bir hastalık olmadığını, orta yaştaki insanlarda da dikkate değer etkilerinin görüldüğünü aktaran Ryan, "Herkese test yapılmasına ihtiyacımız yok" dedi.

12.35 : Almanya'da son 24 saatte yapılan testlerin 1948'i pozitif sonuç verdi ve böylece ülkedeki vakalar 18 bin 160'a yükseldi. Sekiz can kaybıyla birlikte ölü sayısı ise 55 oldu.

12.20 : Bon Jovi grubunda klavye çalan ve grubun kurucularından müzisyen David Bryan koronavirüs testinin pozitif olduğunu açıkladı. Bryan, bir haftadır hasta olduğunu ancak durumunun her geçen gün daha iyiye gittiğini söyledi.

Son dakika: Dünya Sağlık Örgütü herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı Corona virüsü...


11.40 : ABD lideri Donald Trump, Kuzey Kore'ye gönderdiği mektupla corona virüs savaşında yardım teklif etti. Kim Jong-un'a ulaşan mektup, son haftalarda artan füze ve silah testlerinin ardından geldi.

Kim'in kız kardeşi Kim Yo Jong, mektubun zamanlamasını ilişkilerin geliştirilmesi önünde büyük zorluklar ve yalanların bulunduğu bir dönem olarak tanımladı.

Kuzey Kore, şimdiye kadar hiçbir corona virüs vakası bildirmiş değil.

11.35 : Salgına bir günde 793 kurban veren İtalya'da hayat tamamen duruyor. Stratejik ve gerekli olmayan tüm üretim faaliyetlerinin askıya alınacağını ilan eden Başbakan Giuseppe Conte, "Ülke, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en zor krizle karşı karşıya" dedi.

Facebook hesabından canlı yayınla ulusa seslenen Conte, "Aldığımız önlemler ciddi ama başka alternatifimiz yok. Önlemlerin etkilerini görmek için zaman gerekiyor. Kurallara uyulmalı. Evde kalmalıyız" ifadesini kullandı.

Vaka sayısının 53 bin 578'e ulaştığı İtalya'da ordu birlikleri sokaklarda devriye geziyor.

Son dakika: Dünya Sağlık Örgütü herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı Corona virüsü...


11.10 : Çekya'da bir günde 158 corona virüs testi pozitif sonuç verdi, toplam vaka 1047'ye ulaştı. Ülkede bugüne kadar 15 bini aşkın test yapıldı.

11.00 : Balkan ülkesi Romanya, corona virüs kaynaklı ilk ölümün gerçekleştiğini bildiriyor. 67 yaşındaki erkek kurbanın 18 Mart tarihinde virüsü kaptığı ve ileri derecede kanser hastası olduğu açıklandı.

10.55 : İran dini lideri Ayetullah Hamaney, ABD'nin corona virüse karşı yardım teklifini 'tuhaf' bulduğunu söyledi. Hamaney, "Amerikalılar birçok kez yardım önerdi. Gerçekler bir yana, Covid-19'un ABD tarafından üretildiği yönünde şüpheler var. Kendilerinin corona virüse karşı savaşta eksikliklerine rağmen yardım teklifleri, garip."

10.00 : Afganistan'da son 24 saatte yapılan 97 testin 10'u pozitif sonuç verdi. Pazar günü itibariyle ülkede 34 vaka var.

08.15 : Bolivya'da 3 Mayıs'taki genel seçim ertelendi. Yüksek Seçim Mahkemesi, yeni seçim tarihinin ülkenin siyasi kesimleriyle anlaşmalı olarak belirleneceğini duyurdu.

İki haftalık karantina ilan eden Güney Amerika ülkesinde, 20 Ekim 2019'daki tartışmalı seçimleri ilk turda kazandığı açıklanan Evo Morales ordunun darbe tehdidi üzerine 10 Kasım'da istifa etti. Siyasi sığınmacı olarak önce Meksika'ya, ardından da Arjantin'e gitti.

07.25 : Güney Asya ülkesi Tayland'da bir günde 188 yeni vaka belirlendi ve corona virüse yakalananların sayısı 599'a fırladı.

06.40 : Corona virüsten ilk ölümün kayıtlara geçtiği Kolombiya'da, 58 yaşındaki erkek hastanın 4 Mart tarihinde İtalyan turistleri taşıdığı bildiriliyor. Hipertansiyon ve diyabet hastası olan kurbana yapılan ilk test negatif çıktı, ikinci test de kurallara uyulmadığı için yine negatif sonuç verdi. Hasta kız kardeşi, doktoru ve taşıdığı bir yolcuya da virüs bulaştırdı.

Son dakika: Dünya Sağlık Örgütü herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı Corona virüsü...


Öte yandan, Kolombiya'da bazı hapishanelerde corona virüs isyanı başladı. Başkent Bogota, Jamundi, Combita ve Ibague şehirlerindeki çok sayıda hapishanede isyan çıkaran mahkumlar, yatakları ateşe verdi ve güvenlik güçleriyle çatıştı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Bogota'da bulunan La Modelo ve Picota hapishanelerindeki mahkumların avluya çıkarak cezaevi duvarlarına tırmandığı ve 'Sokağa çıkıyoruz!' şeklinde bağırdığı görülüyor.

Şimdiye kadar 210 corona virüs tanısı konulan Güney Amerika ülkesindeki hapisanelerde, yaklaşık 123 bin mahkum bulunuyor.

06.30 : Orta Amerika ülkelerinden El Salvador da, 30 günlük sokağa çıkma yasağını resmen açıkladı.

DÜNYANIN EN BÜYÜK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

04.45 : Hindistan, corona virüs salgınını durdurabilmek için 14 saatlik sokağa çıkma yasağı ilan etti. Başbakan Narendra Modi, ülkede yaşayan herkesin sabah 07.00'den akşam 21.00'e kadar evlerinde kalmalarını istedi.

Son dakika: Dünya Sağlık Örgütü herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı Corona virüsü...


Bu denemeyle hükümet resmi bir sokağa çıkma yasağının uygulanıp uygulanamayacağını da test etmiş olacak.

Ülkenin en ünlü turistik alanları fotoğraf karelerine boş yansırken toplu ulaşım ve ülke içi uçuşlara da ara verildi.

Normalde günde 25 milyon kişi taşıyan Hindistan Demiryolu Taşımacılığı ay sonuna kadar seferlerine son verdiğini duyurdu. Hindistan'da en az 332 vakanın olduğu ve beş kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

04.20 : Tarihinde ilk kez olağanüstü hal ilan eden Avustralya'da tedbirleri sıkılaştırıyor. Başbakan Scott Morrison, ülke içindeki zorunlu olmayan seyahatlerin iptal edilmesini istedi. 66 milyar dolarlık bir ekonomik paket hazırlandığı bilgisini veren Morrison, sosyal mesafeyi korumak için yeni önlemlerin de kısa sürede açıklanacağını aktardı.

Vaka sayısının 1286'yı bulduğu Avustralya'da şimdiye kadar yedi kişi öldü.

04.10 : Covid-19'a karşı verdiği mücadeleyle örnek gösterilen Güney Kore ise, bir günde 98 yeni vaka belirlendiğini ve iki can kaybı gerçekleştiğini bildiriyor.

03.20 : Salgını durdurmayı başaran Çin'de son 24 saatte 47 tanı konuldu, altı kişi hayatını kaybetti.

Son dakika: Dünya Sağlık Örgütü herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı Corona virüsü...


01.45 : ABD'de corona virüs tedavisi gören bir kadına yaklaşık 35 bin dolarlık fatura çıkması şaşkınlık yarattı.

Danni Askini isimli kadın, yaşadığı süreci Twitter hesabından paylaştı. Nefes darlığı, ateş, öksürük ve baş ağrısı gibi belirtileri olan Askini, ilk olarak Boston'da bir hastanenin acil servisine gittiğini ve burada kendisine 'zaturre' olabileceği ve evine gidebileceğinin söylendiğini anlattı.

Belirtilerinin sürmesi ve kötüleşmesi üzerine iki kere daha hastaneye giden kadına yapılan test, pozitif sonuç verdi.

Sağlık sigortası olmayan kadının önüne 34 bin 927 dolarlık bir fatura konuldu. Başkan Donald Trump testlerin ücretsiz olmasını öngören yasayı onaylamadan faturanın çıktığını belirten Askini, "Tam anlamıyla şok olmuştum. Çevremde kimsenin bu kadar parası yoktu" dedi.

Başkan Trump'ın kararnamesine rağmen, bir araştırmaya göre testler ve tedaviler için ABD'lilere ortalama 9 bin dolar fatura çıkıyor.

00.35 : Güney Kıbrıs'ta corona virüs kaynaklı ilk ölüm kayıtlara geçti. Rum yönetimi, yaşamını yitiren hastayla ilgili detay paylaşmadı.

00.20 : Kuveyt, akşamüstü 17.00 ila gece 04.00 arasını kapsayan kısmi sokağa çıkma yasağı ilan etti. Tüm resmi kurumlardaki tatil de iki hafta uzatıldı.

00.00 : Afrika ülkesi Uganda'da corona virüsten ilk ölüm gerçekleşti, yaşamını yitiren Dubai'den dönen 36 yaşındaki bir erkek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Nijerya'ya geldiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak "TUR" ile TSİ 23.55'te Nijerya'ya geldi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler