Geri Dön
DünyaSon dakika haberleri: Canlı Blog - Dünya saat 19.30'u bekliyor!

Son dakika haberleri: Canlı Blog - Dünya saat 19.30'u bekliyor!

Son dakika haberlere göre, dünyanın her yerini saran corona virüs salgınında bir karantina merkezinden gelen fotoğraflar şok dalgasına yol açtı. Yeryüzünde 200 binden fazla insana bulaşan Covid-19, şimdiye kadar 8 8 bin 200'den fazla can aldı. Son 24 saatte İran'da 147, İspanya'da 90 kişi yaşamını yitirdi. ABD Başkanı Trump, akşam saatlerinde çok önemli bir açıklama yapacağını duyurdu. İşte corona virüsüne dair dakika dakika gelişmeler...

Son dakika haberleri: Canlı Blog - Dünya saat 19.30'u bekliyor!

14.20 : Avrupa'da İtalya'nın ardından corona virüsten en çok etkilenen ülke olan İspanya'da 2084 teşhis daha konuldu. Vakaların 13 bin 910'a çıktığı ülkede son 24 saatte 90 can kaybı daha gerçekleşti, ölü sayısı 623 oldu.

17.50 : Dünya, Reuters haber ajansının servis ettiği karantina merkezi fotoğraflarıyla kelimenin tam anlamıyla ürperdi.

Son dakika haberleri: Canlı Blog - Dünya saat 19.30u bekliyor


Fotoğrafların çekildiği yer, Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'deki bir polis eğitim okulu. Dwarka bölgesinde yer alan bina karantina merkezine dönüştürülmüş.
Son dakika haberleri: Canlı Blog - Dünya saat 19.30u bekliyor


Karantina merkezine dönüştürülen binada yataklar, yerler, lavabolar ve her yer pislik içerisinde.
Son dakika haberleri: Canlı Blog - Dünya saat 19.30u bekliyor


Karantinaya alınacak hastalar için hazırlanan yemekler. Reuters, fotoğrafların sosyal medyada hızla yayıldığını bildiriyor.
Son dakika haberleri: Canlı Blog - Dünya saat 19.30u bekliyor


17.30 : Corona virüs salgınının önünü alamayan İspanya, tüm otelleri kapatma kararı aldı.

Son 24 saatte 90 insanın öldüğü İspanya'da, 2 bin 84 yeni vaka kayıtlara geçti. Ülkedeki toplam vaka 13 bin 910, ölenlerin sayısı 623.

17.25 : İsviçre'de bugün konulan teşhislerle birlikte corona virüs vakaları 3 bin 70 oldu. Avrupa'nın en zengin ülkelerinden biri olan İsviçre'de şimdiye kadar hastalıktan 21 can kaybı var.

17.15 : Çin, Fransa'ya 1 milyon maske ve eldivenden oluşan corona virüs yardımı gönderdi.

17.10 : İngiltere ve Birleşik Krallık'ın diğer ülkelerinde bir günde 676 vaka birden belirlendi, adadaki hastaların sayısı 2 bin 626'ya çıktı.

17.05 : ABD ordusu, 49 askerin Covid-19'a yakalandığını duyurdu. Bir önceki gün ordu bünyesindeki vakaların sayısı 36'ydı.

Pentagon'un verdiği bilgiye göre, askerlerin dışında 14 sivil çalışan, 19 aile üyesi ve yedi inşaat müteahhidinde virüse rastlandı.

17.00 : Almanya'da corona virüs vakaları öğle saatlerinde 10 bini aştı. Bugün şimdiye kadar 715 tanı konulurken, akşam saatlerinde bu rakamın katlanması bekleniyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, bu akşam hükümetin aldığı önlemlerle ilgili bilgi vermek üzere televizyonda halka seslenecek. Hükümet sözcüsü, Merkel'in konuşmasında yeni önlemler açıklamayacağını, halkı mevcut önlemleri uygulamaya çağıracağını bildirdi.

Son dakika haberleri: Canlı Blog - Dünya saat 19.30u bekliyor


16.45 : ABD Başkanı Donald Trump: Kanada ile ortak vardığımız karara göre kuzey sınırımızı hayati önemi olmayan geçişler dışında geçici olarak kapatacağız, ticaret etkilenmeyecek.

16.40 : Reuters haber ajansı, İspanya’nın en büyük bankası Santander’in Portekiz biriminin başkanı Vieiro Monteiro'nun corona virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini bildiriyor. Monteiro'nun ölümü, Portekiz’de Covid-19 kaynaklı ikinci can kaybı oldu.

Monteiro 73 yaşındaydı. Portekiz gazetesi Jornal Economico’ya göre, Monteiro bu ayın başında İtalya’ya gitmişti ve geçen haftadan beri Lizbon’da bir hastanede yoğun bakımda tedavi görüyordu.

Portekiz'de dünden bu yana tespit edilen 194 vakayla birlikte corona virüse yakalananların sayısı 642'ye ulaştı.

16.20 : Birleşik Krallık'ta yer alan Galler, Cuma gününden itibaren tüm okulların kapatılmasına karar verdi. Söz konusu adım, Birleşik Krallık topraklarında bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Galler'in ardından İskoçya da okulların tatil edildiğini duyurdu.

Son dakika haberleri: Canlı Blog - Dünya saat 19.30u bekliyor


İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve ekibi, dünyanın aksine ülke topraklarında corona virüsün kontrollü yayılıp nüfusun büyük çoğunluğunun bağışıklık kazanmasına yönelik bir politika izliyor. Medya ve bilim insanları tarafından yoğun eleştiri alan önlemlerde şimdilik bir değişiklik yok.

16.10 : Hollanda'daki vakalar 346 artışla 2 bin 51'e fırladı, Avrupa ülkesinde bir günde 15 can kaybı var. Hollanda'daki ölü sayısı 58'e yükseldi.

15.45 : İtalya'da coronavirüs verilerini analiz eden Yüksek Sağlık Kurumu'nun bugün yayımlanan raporuna göre, ülkedeki ölümlerin yaş ortalaması 80,5. Corona virüs tespit edilen vakaların yaş ortalaması ise 63.

Hayatını kaybedenlerin yüzde 30'u kadınlardan oluşuyor. Hayatını kaybeden kadınların yaş ortalaması 83,7 iken erkeklerde yaş ortalaması 79.5.

Ölenlerin ortalama 2,7 başka kronik hastalığı bulunuyordu. Bilinen hiçbir başka hastalığı olmayanların oranı tüm ölümler içinde yüzde 0,8.

Hayatını kaybedenlerin yüzde 48,5'inin 3 ya da daha fazla hastalığı, yüzde 25,6'ının 2 hastalığı, yüzde 25,1'inin de 1 başka hastalığı vardı.

Son dakika haberleri: Canlı Blog - Dünya saat 19.30u bekliyor


Hayatını kaybedenlerde en sık görülen semptomlar, yüzde 77 ile yüksek ateş, yüzde 74 ile solunum güçlüğü ve yüzde 42 ile öksürük. Semptomların görülmesinden can kaybına kadar geçen ortalama süre ise 8 gün olarak belirlendi.

İtalya'da ölümle sonuçlanan ilk 2003 vaka üzerinde yapılan analize göre bunlardan 17'si 50 yaşın altındaydı. 40 yaş altında ise 5 ölüm kaydedildi.

40 yaş altı ölümlerin, 31-39 yaşları arasında ve başka ciddi hastalıkları da olan erkekler olduğu belirtildi.

15.40 : Piyasada bulunamaması nedeniyle, İskoçya'da bir cin fabrikasının alkol bazlı dezenfektan jel üreteceğini açıklamasından sonra, İngiliz bira üreticisi BrewDog da benzer bir yaklaşım benimsedi.

Firmanın Instagram hesabından yapılan açıklamada "Piyasadaki sıkıntıya yardımcı olmak için, İskoçya'daki fabrikamızda el temizleme jelleri üretmeye başladık. Mümkün olduğunca çok insanın güvende kalmasına yardımcı olmak için elimizden geleni yapmaya kararlıyız" denildi.

Şirket, dezenfektan jelleri ihtiyaç sahiplerine ücretsiz verdiklerini belirtti.

15.30 : İspanyol savcılar, Monte Hermoso adlı huzurevinde 17 kişinin corona virüsten ölmesi üzerine soruşturma başlattı. Yerel sağlık yetkilileri, 15 yaşlının huzurevinde hayatını kaybettiğini, hastaneye sevk edilen altı kişiden ikisinin de tedavi görürken öldüğünü doğruladı.

İspanya'da bugün itibariyle 13 bin 716 Covid-19 teşhisi konuldu, 558 can kaybı var.

Son dakika haberleri: Canlı Blog - Dünya saat 19.30u bekliyor


15.00 : Beyaz Saray, İspanya Kralı VI. Felipe ve Kraliçe Letizia'nın 21 Nisan'da gerçekleşecek resmi ziyaretinin ertelendiğini duyurdu.

15.20 : İngiltere'nin başkenti Londra'da 54 yaşındaki bir Türk vatandaşı corona virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Londra'nın kuzeyindeki North Middlesex Hastanesi'nde hayatını kaybeden Türk vatandaşının, astım ve şeker hastası olduğu belirtildi.

14.40 : Covid-19 Afrika'da bir ülkeye daha ulaştı, Cibuti'de tespit edilen vakanın İspanya'dan 14 Mart tarihinde geldiği belirtiliyor.

14.35 : 10 yeni testin pozitif çıktığı ve toplamda 164 hastanın bulunduğu Irak'ta, corona virüsten bir kişi daha yaşamını yitirdi. Irak'taki can kayıpları 12'ye yükseldi.

14.15: ABD Başkanı Donald Trump, bugün coronavirüsle alakalı olarak ABD Gıda ve İlaç İdaresi'ne (FDA) ilişkin 'çok önemli haberlerin' değerlendirileceği bir basın toplantısı düzenleyeceğini duyurdu ancak detay vermedi. Basın toplantısı Türkiye saati ile 19.30'da yapılacak.

Son dakika haberleri: Canlı Blog - Dünya saat 19.30u bekliyor


14.00 : Organizatörler Michael ve Emily Eavis bu yılki Glastonbury Festivali'nin erteleneceğini doğruladı. Bu yıl 50'ncisi düzenlenmrsi planlanan müzik festivali, dünyaca ünlü pek çok müzisyeni ağırlayacaktı. 

13.35 : İran'da bir günde yeni tip corona virüs nedeniyle 147 kişi daha hayatını kaybetti, can kayıpları 1135'e ulaştı.

Bu, İran’da bir gün içerisinde kayıtlara geçen en yüksek ölü sayısı oldu.

İran'da son 24 saat içerisinde 1192 tanı daha konuldu, toplam vaka sayısı da 17 bin 361’e çıktı.

13.25 : Bangladeş'te corona virüsten ilk ölüm gerçekleşti. Güney Asya ülkesinde hayatını kaybeden 70 yaşındaki hastanın diabet ve yüksek tansiyon rahatsızlıklarının olduğu bildiriliyor.

13.00 : Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), corona virüsü salgını konusunda Ortadoğu ülkelerinden gelen bilgi akışının yetersiz olduğunu açıkladı. Örgüt, salgınla mücadele konusunda da Ortadoğu ülkelerinde genel olarak düzensiz önlemlerin olduğunu ve yapılması gereken çok sayıda çalışma olduğunu belirtti.

Son dakika haberleri: Canlı Blog - Dünya saat 19.30u bekliyor


12.40 : Fransız ordusu, durumu kritik olan corona virüs hastalarını ülkenin doğusundan güneydoğusundaki hastanelere tahliye ediyor.

Fransız ordusu, bir taraftan hasta sayısı hastane kapasitesini aşırı aşan Moulhouse kentinde açık hava hastaneleri kurmaya, diğer taraftan da ağır hastaları diğer hastanelere taşımaya başladı.

Hava Kuvvetleri'ne ait Airbus A330 uçak, corona virüs hastalarını Moulhouse kentinden Marsilya Laveran Askeri Hastanesi ile Toulon Saint Anne hastanelerine götürüyor.

Normal olarak, savaştaki yaralalıları taşımak üzere düzenlenen uçakta, tam teçhizatlı bir reanimasyon alt yapısı bulunuyor. Askeri uçak, ilk kez sivil hastalar için kullanıldı.

Son dakika haberleri: Canlı Blog - Dünya saat 19.30u bekliyor

12.40 : Daha önce Kabe'yi ziyarete kapatan ve dezenfekte eden Suudi Arabistan, şimdi de camileri kapatma kararı aldı. Camiler Cuma namazları için de açılmayacak. Bugüne dek resmi rakamlara göre 171 vakanın görüldüğü Suudi Arabistan son olarak iki hafta süreyle sınırlarını yabancıların girişlerine de kapatmıştı.

12.35 : Avustralya Başbakanı Scott Morrison, 'İnsani biyogüvenlik acil durumu' ilan ettiklerini söyledi ve vatandaşları yurtdışı seyahatlere gitmemeleri konusunda uyardı. Morrison, salgınının etkilerinin en az altı ay kadar uzayabileceğini belirtiyor.

Söz konusu acil durum Avustralya'da hükümete belirli bölgeleri kapatma, karantina altına alma ve sokağa çıkma yasağı uygulama gibi yetkiler veriyor.

12.30 : Asya kıtasında Myanmar'la birlikte corona virüs vakası bildirmeyen iki ülkeden biri olan Kuzey Kore'de, yeni bir hastanenin temelleri atıldı.

Başkentteki Pyongyang Genel Hastanesi'nin temel atma törenine, ülkenin çılgın lideri Kim Jong-un da katıldı.

Son dakika haberleri: Canlı Blog - Dünya saat 19.30u bekliyor


Resmi haber ajansı KCNA tarafından servis edilen fotoğraflarda göze çarpan en önemli detay, Kim'in yanındaki kurmaylarının maske takmamasıydı. Kuzey Kore lideri, geçtiğimiz günlerde bazı tatbikatları yerinde izlemiş ve yanındaki askerlerin maske taktığı görülmüştü.
Son dakika haberleri: Canlı Blog - Dünya saat 19.30u bekliyor


11.55 : Pasifik Okyanusu'ndaki adalar ülkesi Filipinler'de bugün belirlenen 15 vakayla birlikte kayıtlı hastalar 202'ye çıktı. Birçok bölgesinde karantina uygulanan ülkede yaşamını yitiren üç kurbanla birlikte ölü sayısı 17 oldu.

11.25 : Bazı Avrupa ülkelerinde bugün:

  • Lüksemburg- 63 yeni vaka, bir ölüm
  • Romanya - 29 yeni vaka
  • Çekya - 30 yeni vaka
  • Norveç - 1 ölüm
  • Letonya - 11 yeni vaka
  • Hırvatistan - 12 yeni vaka
  • Faroe Adaları - 11 yeni vaka

11.15 : Şimdiye kadar 427 teşhisin konduğu İsrail'de İçişleri Bakanı Aryeh Deri ile Tarım Bakanı Tzachi Hanegbi, karantinaya alındı.

Yerel medya, iki bakanın ülkenin güneyindeki Merhavim bölgesinde bir toplantıya katıldığını, etkinlikte yer alan bir belediye başkanında Covid-19 bulunduğunu aktarıyor.

Son dakika haberleri: Canlı Blog - Dünya saat 19.30u bekliyor


10.20 : Moldova'dan da ilk ölüm haberi geldi. 3,5 milyon nüfuslu ülkede şimdiye kadar 30 doğrulanmış vaka var.

09.15: Libya'nın doğusundaki savaş ağası General Halife Hafter'e bağlı milislerin sözcüsü Ahmed el-Mismari, corona virüs şüphesiyle karantinaya alındı. Mismari, geçen hafta Mısır'da bir dizi temasta bulunmuştu.

08.40 : Güney Afrika'daki vakalar bir günde yaklaşık dörde katlandı, 31'den 116'ya fırladı.

LAS VEGAS'TA KUMARHANELER KAPANIYOR

07.50 : Oteller, eğlence mekanları ve kumarhanelerin bulunduğu Las Vegas’ın yer aldığı Nevada eyaletinin valise Steve Sisolak, Salı akşamı bir basın toplantısı düzenleyerek koronavirüsle mücadele için atılacak adımları anlattı:

Koronavirüs vatandaşlarımızın hayatını etkiliyor. İnsanlar ölüyor. Bu kararı ertelediğimiz her gün ondan fazla kişi hayatını kaybediyor ya da bunun sonucunda kaybedecek.”

Mecburi olmayan her türlü işin durdurulduğu Las Vegas’ta restoranlar da sadece evlere servis hizmeti veriyor.

Kumarhanelerin dışındaki kollu kumar makinelerinin kullanılması da yasaklandı.

24 saat yaşayan Las Vegas’ta kumarhaneler son kez 1963’te öldürülen ABD Başkanı John F. Kennedy’nin cenazesi sırasında kapatılmıştı.

Yasaklar Çarşamba günü öğlen saatlerinde uygulamaya konulacak.

Salgın, halihazırda ABD'nin tüm eyaletlerine yayılmış durumda.

Son dakika haberleri: Canlı Blog - Dünya saat 19.30u bekliyor


07.20 : Tayland'da 35 insana daha virüs bulaşmasıyla vakalar 212'yi buldu. Ülkede son günlerde ortaya çıkan vakalar, başkent Bangkok'taki eğlence etkinlikleri ve boks maçlarıyla bağlantılı.

06.50 : Hong Kong’da Şubat ayında koronavirüs sebebiyle karantinaya alınan, ardından tamamen iyileştiği gerekçesiyle serbest bırakılan 17 yaşındaki bir köpek, karantinadan çıktıktan 2 gün sonra öldü.

Hong Kong’daki veterinerler, köpeğin karantina altında kaldığı süre boyunca ailesinden uzakta olduğu için üzüntüden de ölmüş olabileceğini söylüyor.

Covid-19 tespit edilen bir hastanın köpeği olan evcil hayvanın koronavirüs testi Şubat sonunda “düşük ihtimalle pozitif”çıkmıştı. Burun ve ağız boşluğunda düşük seviyede virüs bulunan köpeğe virüsün enfekte mi olduğu yoksa sadece yüzeysel olarak mı bulaştığı anlaşılamamış, bu sebeple karantinaya alınmıştı.

Yetkililer, geçen hafta yeniden yapılan test negatif çıkınca, insandan ev hayvanlarına virüs bulaşma ihtimalinin düşük olduğunu tekrarlamıştı.

Dünya Sağlık Örgütü, ev hayvanlarına koronavirüs bulaştığına dair bir kanıtın olmadığını, ev hayvanlarının terk edilmemesi gerektiğini söylüyor.

Hong Kong’da bugüne kadar 4’ü ölümle sonuçlanan 167 koronavirüslü hasta tespit edildi.

Son dakika haberleri: Canlı Blog - Dünya saat 19.30u bekliyor


VİRÜS ORTA ASYA'YA YAYILIYOR

06.10 : Orta Asya ülkesi Kırgızistan'da ilk corona virüs vakaları görüldü. Testleri pozitif çıkan üç Kırgızistan vatandaşının Suudi Arabistan'dan döndüğü bildiriliyor.

04.10 : Corona virüs salgınına karşı verdiği agresif savaşla dünyaya örnek gösterilen Güney Kore'de, belirlenen 93 yeni vakayla birlikte hastaların sayısı 8 bin 413'e yükseldi.

Son bir günde üç kişi öldü. Her gün 20 bini aşkın insanın Covid-19 testine sokulduğu Güney Kore'de bugüne kadar yalnızca 84 can kaybı gerçekleşti.

 Çin ana karasında virüsün yayılma hızı neredeyse durdu. Bugün 13 tanı konulduğunu bildiren Pekin yönetimi, 11 kişinin ise öldüğünü açıkladı.

Tespit edilen 13 yeni vakanın 12’sinin yurt dışı bağlantılı olduğu belirtildi. Böylece yurt dışı bağlantılı vakaların sayısı 155’e ulaştı. Diğer vaka da virüsün ortaya çıktığı yer olan Wuhan kentinde bulundu.

Çin’de bugüne kadar koronavirüs tespit edilen kişi sayısı 80 bin 894'ü geçti. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 3 bin 237.

Son dakika haberleri: Canlı Blog - Dünya saat 19.30u bekliyor


03.30 :
Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, ikinci kez koronavirüs testi yaptırdığını ve bu testin de bir önceki gibi negatif çıktığını söyledi.

Daha önce ekibinden bir kişide koronavirüs tespit edilmesi sebebiyle test yaptıran Bolsonaro’nun ofisinden yapılan açıklamada, hükümetinin OHAL kararı almasına izin vermesi için Kongre’ye başvuracağı belirtildi.

31 Aralık 2020’ye kadar sürmesi planlanan OHAL’le birlikte salgınla mücadele için mali hedeflerin değiştirilmesi ve bazı fonların kullanılabilmesi planlanıyor. Brezilya’da 349 kişide koronavirüs tespit edildi. 1 kişi hayatını kaybetti.

03.15 : Yeni Zelanda'da tespit edilen sekiz yeni vakanın tümünün ülke dışından gelenler olduğu bildiriliyor. Adalar ülkesinde vaka sayısı 20'ye çıktı.

00.20 : Batı Afrika ülkesi Gambia'da ilk vaka kayıtlara geçti. 20 yaşındaki kadın hastanın kısa süre önce İngiltere'den döndüğü bildiriliyor.

Kemerköy Termik Santrali'ne kadar yaklaşan yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyorMuğla'nın Milas ilçesindeki orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet