Geri Dön
DünyaSon dakika... Haiti Devlet Başkanı Moise öldürüldü!

Son dakika... Haiti Devlet Başkanı Moise öldürüldü!

Reuters'in son dakika haberine göre, Haiti Devlet Başkanı Moise evine suikaste uğrayarak hayatını kaybetti. 53 yaşında hayatını kaybeden Moise, "Kasım 2020'den bu yana yürütülen bir kumpasın tespit edildiğini" ve olayla ilgili 20 kişinin gözaltına alındığını belirtmişti.

Geçici Başbakan Claude Joseph, Çarşamba günü erken saatlerde yaptığı açıklamada kimliği belirsiz bir grup insanın gece saatlerinde Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise'nin özel mülküne saldırdığını ve onu vurarak öldürdüğünü söyledi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Haiti Devlet Başkanlığı konutundan yapılan açıklamada, Moise, TSİ 05.00'te evinde kimliği belirsiz silahlı kişilerin saldırısına uğradı. 

Son dakika... Haiti Devlet Başkanı Moise öldürüldü

Açıklamada, Moise'nin saldırıda hayatını kaybettiği, eşi Martine Moise'nin ise yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı ifade edildi. 

ABD Büyükelçiliği olaydan sonra kapatıldı.

SUİKAST OLASILIĞINDAN BAHSETMİŞTİ

Bir süredir siyasi istikrarsızlığın hakim olduğu Haiti'de Moise, şubat ayında gazetecilere yaptığı açıklamada "hayatına yönelik bir girişim olduğunu" olduğunu söylemişti. 

Moise, "Kasım 2020'den bu yana yürütülen bir kumpasın tespit edildiğini" ve olayla ilgili 20 kişinin gözaltına alındığını belirtmişti.

JOVENEL MOİSE KİMDİR?

Son dakika... Haiti Devlet Başkanı Moise öldürüldü

Jovenel Moïse, 26 Haziran 1968'de Trou du Nord, Nord-Est, Haiti'de doğdu. Temmuz 1974'te ailesi, ilk öğrenimine École Nationale Don Durélin'de devam ettiği Port-au-Prince'e taşındı. 

1996 yılında sınıf arkadaşı Martine Marie Etienne Joseph ile evlendi.

Aynı yıl, başkenti terk ettiler ve kırsal alanları geliştirmek için Port-de-Paix'e yerleştiler.

Moïse siyasete girmeden önce ticari faaliyetlerde bulunmuş, eşi ile birlikte kurduğu JOMAR Auto Parts firması hariç ülkenin kuzey kesimlerinde muz plantasyonları oluşturmuştur.

2015 yılında dönemin Başkanı Michel Martelly, Moïse'i Martelly'nin kurduğu siyasi parti olan Haiti Tèt Kale Partisi'nin başkan adayı olarak belirledi.

Moïse, 15 Ekim 2015'te yapılan 2015 seçimlerinin ilk turunda oyların yüzde 32.8'ini alarak, ikinci sırayı alan Jude Célestin ile ikinci tura katılmaya hak kazandı. Ancak, Haiti Sentinel tarafından yürütülen bir çıkış anketi, Moïse'in oyların sadece yüzde 6'sını aldığını gösterdi ve birçok gözlemci sonuçları hileli olarak nitelendirdi.

Son dakika... Haiti Devlet Başkanı Moise öldürüldü

Binlerce kişi, ikinci tur seçimlerin ertelenmesi için şiddetli protestolarla sokaklara döküldü.

27 Kasım 2016'da, seçim yetkilileri, Moïse'nin 2016 seçimlerini ilk turdaki ilk sonuçlara dayanarak kazandığını ilan etti.

Jovenel Moise, 7 Şubat 2017'de Başkanlık yemini ederek göreve başladı.

Moise, 7 Temmuz 2021'de evinde suikaste uğrayarak öldürüldü.

Siber dolandırıcıların oyununa gelmeyinNeredeyse her gün telefonumuza bilmediğimiz numaralardan mesajlar geliyor. Kendilerini banka ya da bilinen bir kurumun adıyla tanıtarak gönderdikleri linke tıklamamızı istiyorlar. İşte bu noktada siber dolandırıcılarının oyununa geliyoruz.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler