Geri Dön
DünyaSon dakika... Haşim Taçi'ye savaş suçu suçlaması

Son dakika... Haşim Taçi'ye savaş suçu suçlaması

Hollanda'daki özel savcının açtığı soruşturma, Taçi ve dokuz eski askere 1998-1999 arasındaki bağımsızlık savaşındaki bazı cinayetlerden sorumlu tutuyor.

Son dakika... Haşim Taçi'ye savaş suçu suçlaması

Hollanda'nın Lahey kentindeki özel savcı, Kosova lideri Haşim Taçi ve dokuz askeri insanlığa karşı savaş suçu işlemekle suçladı.

Savcılığın açtığı soruşturma dosyasına göre, Taçi ve diğer isimler 1998-1999 arasındaki bağımsızlık savaşında yaklaşık 100 cinayetin sorumlusu olarak gösterildi.

Kosova'nın eski başbakanı Ramuş Haradinaj, Lahey'deki mahkemeye ifadeye çağrılması üzerine geçen yıl istifa etmişti.

Hollanda'nın başkenti Layeh'de Kosova'daki savaş ve sonrasında yaşanan suçların yargılanması amacıyla 2016 yılında özel bir mahkeme kuruldu.

Uluslararası savcı ve yargıçların görev yaptığı mahkeme, Kosova yasalarını uyguluyor. Mahkeme, 1998-1999 yılında yaşanan savaş ve sonrasında işlenen suçları kapsıyor.

Masrafları AB tarafından karşılanan mahkeme, bir uluslararası ceza mahkemesi özelliği taşımıyor.

Kosovalı Arnavutlar, 1993'te kurdukları Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) ile Belgrad yönetimine karşı ayaklanmıştı. UÇK savaşçıları, Kosova savaşından sonra ordu kadrolarına alınmıştı.

Kosova 1998'de bağımsızlığını ilan etmiş, Türkiye dahil 100'den fazla ülke Kosova'yı tanımıştı.

İran uyruklu mimar kadını dakikalarca darbettiSosyal medyada bir kullanıcı, annesi ve kendisinin 2 yıldır şiddete ve tehdite maruz kaldığını öne sürüp, darp görüntüleri paylaştı. Görüntülerde bir kadını tokat ve tekmelerle darp eden saldırganın, "Seni öldürsem de ben ceza yemem. Haberin olsun. Alacağım ceza en fazla 3-5 ay. Her şeyi göze alıyorum" sözleri dikkat çekti. Adana Valiliği, sosyal medyada yer alan görüntülerde şiddete uğrayan kadın hakkında "Önleyici tedbir kararı" uygulandığını, gözaltına alınan eşinin çıkarıldığı adli mercilerce tutuklandığını bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet