Geri Dön
DünyaSon dakika haberler... İdlib'de pazar yerine saldırı

Son dakika haberler... İdlib'de pazar yerine saldırı

Suriye'de muhaliflerin kontrolündeki bölgede yer alan Eriha ilçesinde bir pazar yerine rejim güçleri saldırdı, ilk gelen bilgilere göre 11 sivil hayatını kaybetti. Top atışıyla gerçekleşen saldırıda onlarca sivil ise yaralandı.

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'e bağlı Eriha'da bugün Şam rejimine bağlı güçler katliam gerçekleştirdi.

İdlib'in güneyindeki Eriha'da bir pazar yerine top saldırısı düzenlendi, yerel kaynaklar en az 11 can kaybı olduğunu bildiriyor. Saldırıda yaralanan onlarca kişi ise hastanelere kaldırıldı. Ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor.

Anadolu Ajansı, saldırının Beşar Esad'a bağlı ordu birlikleri ile İran destekli yabancı terörist gruplar tarafından yapıldığını aktarıyor.

Saldırının, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının altıncı turunun devam ettiği sırada yapılması dikkat çekti.

İDLİB'DEKİ DURUM

Türkiye, Rusya ve İran, 2017'deki Astana toplantısında Esed rejiminin kontrolünde olmayan alanda 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturma karar aldı.

Rejim, İran destekli teröristler ve Rusya, saldırılara devam etti ve 4 bölgeden 3'ünü ele geçirerek İdlib'e yöneldi.

Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için ek mutabakata varsa da saldırılar Mayıs 2019'da tekrar şiddetlendi. Türkiye ile Rusya’nın 5 Mart 2020'de sağladığı yeni mutabakatın ardından ateşkes büyük ölçüde korunuyor.

2017-2020 döneminde saldırılardan kaçan yaklaşık 2 milyon sivil Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

 

Almanya’dan 400 bin göçmen kararı! Dikkat çeken şartlar…Almanya'da yapılan hesaplamalara göre, ülkenin mevcut ekonomik faaliyetlerini devam ettirebilmesi için yılda 400 bin göçmen almaya ihtiyacı var. Ancak uzmanlar, gerekli şartlar göz önünde bulundurulduğunda mevcut sayıya ulaşmanın zor olduğunu söylüyor. Peki bunun sebebi ne? Almanya göçmen alımında hangi şartları arıyor?

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler