Geri Dön

Son dakika... Lübnan'da Türk bayrağı yakan alçaklara tokat gibi yanıt

Gelen son dakika haberine göre; Lübnan'daki Türkiye Büyükelçiliği önünde bayrak yakıp sloganlar atan Ermenilere yanıt Beyrut'ta yaşayan Mardinlilerden geldi.

Son dakika... Lübnan'da Türk bayrağı yakan alçaklara tokat gibi yanıt

Ermenistan ordusu Dağlık Karabağ savaşında hezimet yaşarken, Diaspora Ermenileri ABD'den Arjantin'e, Polonya'dan Lübnan'a birçok ülkede gösteri düzenliyor.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Türkiye Büyükeliği önünde toplanan bir grup Ermeni, polise taş ve havaifişeklerle saldırdı.

Lübnan’daki Ermeni Taşnak Partisi'ne üye göstericiler, Türkiye ve Azerbaycan aleyhinde yaklaşık bir saat slogan attıktan sonra Azerbaycan, Türkiye ve İsrail bayrağını yaktı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan lideri Haydar Aliyev'in fotoğraflarının da yakıldığı görüldü.


Son dakika... Lübnanda Türk bayrağı yakan alçaklara tokat gibi yanıt


Lübnan'da yaşayan Mardinliler ise Pazartesi akşamı yaşanan olaylara tepki olarak elçiliğin ana kapısına üzerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafının yer aldığı dev Türk bayrağı astı.

Bayrağı asanlardan Ahmet Avasa, "Lübnan'daki tüm Mardinliler adına Türk bayrağına saygısızlık eden korkakları kınıyoruz. Bu bayrak Müslümanların simgesidir. Bu bayrağı kendi adıma ve tüm Mardinliler adına Türk Büyükelçiliğinin kapısına asıyorum. Müslümanların simgesini yakan eller felç olsun" dedi.


Son dakika... Lübnanda Türk bayrağı yakan alçaklara tokat gibi yanıt


Ekonomik sıkıntılar nedeniyle 1920'lerde Mardinliler Lübnan'a göç etmeye başladı. Asıl göç 1950-1970 yıllarında yoğun olarak gerçekleşti. O yıllarda Lübnan'daki Mardinlilerin sayısının 60-70 binlerde olduğu tahmin ediliyor.

Lübnan'a gelen Mardinliler, uzun yıllar kimlik almak için mücadele verdi ve bu mücadele 1994'te dönemin Başbakanı Refik Hariri'nin 15 bine yakın Mardinliye Lübnan vatandaşlığı vermesiyle sonuçlandı. Beyrut'ta yaşayan Mardinlilerin yaklaşık 17 bini hem Türk hem de Lübnan vatandaşlığına sahip.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika açıklaması: Ek tedbirler geliyor!Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da cuma namazının ardından açıklamalarda bulundu. Koronavirüs kısıtlamalarıyla ilgili konuşan Erdoğan, "Biz şu anda Sağlık Bakanlığımızın da attığı adımlarla tedbirleri almaya mecburuz ve alacağız." ifadelerini kullandı. Kanal İstanbul projesindeki son durumu da açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kanal İstanbul Projesi'nin mimari boyutu hazırdır. Bunun yanında teknik tüm boyutlar hazırdır ve artık işin ihale safhasına gelmiştir." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet