Dünya Son dakika... Nobel Edebiyat Ödülü Gurnah'a verildi

Son dakika... Nobel Edebiyat Ödülü Gurnah'a verildi

07.10.2021 - 14:06 | Son Güncellenme:

2021 Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan isim Zanzibar doğumlu yazar Abdulrazak Gurnah'a verildi. İsveç Akademisi, Gurnah'ın 'kültürler ve kıtalar arasındaki uçurumda sömürgeciliğin etkilerine ve mültecilerin kaderine kesin ve merhametli şekilde nüfuz etmesi' nedeniyle ödüle layık görüldüğünü duyurdu.

Son dakika... Nobel Edebiyat Ödülü Gurnaha verildi

İngiliz edebiyatı profesörü yazar Abdulrazak Gurnah, 2021 Nobel Edebiyat Ödülü'nün sahibi oldu. 1948 Zanzibar doğumlu Gurnah, ilk romanı Memory of Departure - Ayrılışın Hatırası'nı 1987 yılında yayımlamıştı.

Haberin Devamı

Halihazırda İngiltere'deki bir üniversitede akademisyen olan yazar Gurnah, gençlik yıllarında Zanzibar'dan İngiltere'ye göç etmişti.

İsveç Akademisinden yapılan açıklamada, Gurnah'ın, "kültürler ve kıtalar arasındaki uçurumda sömürgeciliğin etkilerine ve mültecilerin kaderine kesin ve merhametli şekilde nüfuz etmesi" nedeniyle ödüle layık görüldüğü belirtildi.

Açıklamada, Gurnah'ın gerçeğe olan bağlılığının ve basitleştirmeden kaçınmasının dikkat çekici olduğu aktarılarak, "Romanları, basmakalıp betimlemelerden uzak ve bize dünyanın diğer yerlerindeki pek çok kişinin aşina olmadığı, kültürel olarak çeşitlendirilmiş bir Doğu Afrika'ya açıyor." ifadesine yer verildi.

On romana ve bir dizi kısa öyküye imza atan Gurnah, 1948'de Zanzibar'da doğdu, 1960'de İngiltere'ye iltica etti.

Haberin Devamı

73 yaşındaki yazar, ödülün yanı sıra 10 milyon İsveç kronu (1,1 milyon dolar) para armağanının da sahibi olacak.

NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜ

Nobel Edebiyat Ödülü, 1901-2020 yıllarında 113 kez verildi. Toplam 117 kişiye layık görülen ödüllerden 4'ü, 2'şer yazar arasında paylaştırıldı.

Nobel Edebiyat Ödülü şimdiye kadar 30 kez İngilizce, 15 kez Fransızca, 14 kez Almanca ve 11 kez de İspanyolca yazan yazarlara verildi. Bu dilleri, 7 ödülle İsveççe, 6'şar ödülle İtalyanca ve Rusça, 5 ödülle Lehçe, 3'er ödülle de Norveççe ve Danca izledi. Yunanca, Japonca ve Çince yazan yazarlar 2'şer kez ödüle layık görüldü. Arapça, Bengalce, Çekçe, Fince, İbranice, Macarca, İzlandaca, Oksitanca, Portekizce, Sırpça-Hırvatça, Yiddiş ve Türkçe yazan yazarlar ise birer kez ödül kazandı.

2006'da Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan Orhan Pamuk, Nobel alan ilk Türk yazar olmuştu.

Nobel Edebiyat Ödülü'nü, geçen sene ABD'li şair Louise Glück almıştı.

Yazarlar