Nobel

Nobel

Son dakika nobel haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan nobel gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan nobel haber sayfamızda...

Nobel

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 4.024 nobel haberi bulunmuştur.
Edebiyatımızın kalbi kırık kahramanları
Edebiyatımızın kalbi kırık kahramanlarıTürk edebiyatının başat temlerinden biridir aşk. Yazın tarihimiz boyunca pek çok çerçevede işlenmiş; bazen umutsuz, bazen platonik bazen de yasak biçimleriyle kahramanların omzuna yüklenmiştir. Hepsi farklı şekillerde yüzleşmiştir aşk acısıyla fakat ortak hisleri, yalnızlık, pişmanlık ve kırık hayallerdir. Bir de okurların hafızalarına kazınmaları ve yıllar geçse de unutulmamaları…
Nobel Ödülü sahibi Japon kuramsal fizikçi Toşihide öldü
Nobel Ödülü sahibi Japon kuramsal fizikçi Toşihide öldü2008 Nobel Fizik Ödülü sahibi Japon kuramsal fizikçi Prof. Toşihide Masukawa 81 yaşında hayatını kaybetti.
30.07.2021Dünya
2. Maarif Kongresi toplanıyor
2. Maarif Kongresi toplanıyorİlki, Kurtuluş Savaşı sırasında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1921’de toplanan 1. Maarif Kongresi’nin ikincisi Türk Eğitim Sen tarafından 100 yıl sonra Ankara’da düzenleniyor.
14.07.2021Eğitim
47. Shoexpo, yeniliklerle başarıyı daha da katlayacak
47. Shoexpo, yeniliklerle başarıyı daha da katlayacakTürkiye 2021 yılı için 300 milyon çift ayakkabı ihracatını hedef olarak belirlerken gözler, ayakkabı üretiminin yüzde 40’ını karşılayan İzmir’e çevrildi. Shoexpo 47. İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı, en yeni modeller ve tüm dünyadan sektörü temsilcilerini, 8-11 Eylül 2021’de Fuar İzmir’de buluşturacak.
12.07.2021Ege
Rölatif Ne Demek? Rölatif Tdk Sözlük Anlamı Nedir?
Rölatif Ne Demek? Rölatif Tdk Sözlük Anlamı Nedir?Felsefe ve bilimde önemli bir kavram olan rölatif kelimesi dilimize Latinceden geçmiştir. Kelime mutlak olmayan ve kesinlik taşımayan anlamına gelir. Matematiksel ya da bilimsel olarak ispatlanmamış, henüz hipotez aşamasında olan tüm teoriler rölatif olarak tanımlanır. Rölatif ne demek? Rölatif TDK sözlük anlamı nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
10.07.2021Eğitim
Fed için en zorlu dönem yeni başlıyor
Fed için en zorlu dönem yeni başlıyorABD Merkez Bankası'nın (Fed) son toplantısında şahinleşen tonu küresel piyasalarda oynaklığı artırırken, analistler, Fed'in para piyasalarında hamlelerini oldukça ustaca yapması gerektiğini ifade ediyor.
8.07.2021Uzmanpara
Bakan Varank: Yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 gibi büyüme oranı yakaladık
Bakan Varank: Yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 gibi büyüme oranı yakaladıkSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 gibi ciddi bir büyüme oranı yakalandığını belirterek, "OECD'nin yayımladığı son raporlarda da ekonomimiz, en güçlü toparlanma gösterecek ekonomilerden biri olarak öngörülüyor." dedi.
2.07.2021Ekonomi
DSÖ Çin'in sıtma hastalığını yendiğini duyurdu
DSÖ Çin'in sıtma hastalığını yendiğini duyurduDünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin'in 20. yüzyılda çok sayıda insanın ölümüne sebep olan sıtma hastalığının üstesinden tamamen geldiğini duyurdu.
30.06.2021Dünya
Ünlü Şef Ömür Akkor'un çizim ve notlarıyla "Türkiye Gastronomi Atlası"
Ünlü Şef Ömür Akkor'un çizim ve notlarıyla "Türkiye Gastronomi Atlası"Şef, seyyah ve araştırmacı Ömür Akkor’un Türkiye’yi karış karış gezdiği 25 yılda oluşan gezi rotalarını ve lezzet noktalarını harita ve çizimleriyle anlattığı “Türkiye Gastronomi Atlası” Ketebe Yayınları’ndan seyahat severlerin beğenisine sunuldu.
Orhan Pamuk: Psikolojik olarak zor durumdayım!
Orhan Pamuk: Psikolojik olarak zor durumdayım!Önceki gün Cihangir'de objektiflere takılan Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, kendisine soru yöneltmek isteyen muhabirlere dikkat çeken bir açıklama yaptı.
18.06.2021Cadde
Uğur Şahin ve Özlem Türeci kimdir, kaç yaşında? Uğur Şahin ve Özlem Türeci evli mi, nereli?
Uğur Şahin ve Özlem Türeci kimdir, kaç yaşında? Uğur Şahin ve Özlem Türeci evli mi, nereli?Koronavirüs aşısında başarıya ulaştığını açıklayan ilk şirketin arkasında Türkiye kökenli iki bilim insanı var. Bu isimler Uğur Şahin ve Özlem Türeci. ABD merkezli Pfizer ile birlikte geliştirdikleri koronavirüs aşısında yüzde 90 başarıya ulaştıklarını açıklayan Almanya merkezli BioNTech şirketi, aileleri Türkiye'den Almanya'ya göçmüş Özlem Türeci ve Uğur Şahin tarafından 2008'de kuruldu. Peki Uğur Şahin ve Özlem Türeci evli mi, kimdir? İşte hayatlarına dair bilgiler...
17.06.2021Gündem
‘Bipolar dış politika’
‘Bipolar dış politika’İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dün partisinin TBMM grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
17.06.2021Siyaset
49. İstanbul Müzik Festivali programı açıklandı
49. İstanbul Müzik Festivali programı açıklandıİstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 18 Ağustos - 16 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 49. İstanbul Müzik Festivali konserleri, İstanbul’un en keyifli açık hava mekânlarında gerçekleştirilecek. Festival, teması, repertuvarı ve yan etkinlikleriyle, “Başka bir dünya mümkün mü?” sorusuna müziğin diliyle yanıt arayacak.
15.06.2021Kültür Sanat
Eğer şiiri - Rudyard Kıpling
Eğer şiiri - Rudyard KıplingRudyard Kipling 30 Aralık 1865 senesinde Mumbai'de dünyaya geldi. Çocukluğunun büyük bir bölümünü mutsuz olarak geçirdi. Ailesi tarafından 6 yaşında iken İngiltere'ye bir ailenin yanına verildi. Kipling burada yaşadığı korkuları daha sonra Mee, Mee, Kara Koyun isimli öyküsünde dile getirdi. United Services College'da yatılı olarak okurken burada yaşadıkları yazarın üzerinde derin izler bıraktı. Stalky&Co isimli öyküsünde okulun baskı, dayak ve insanları rahatsız edici olumsuz yönlerini ele aldı. Rudyard Kipling 1882 senesinde Hindistan'a döndü. Burada 7 yıl kadar gazetecilik yaptı. Hindistan'daki İngilizler arasında ailesi önemli bir yer edindi. Bu sayede Hindistan'daki yüksek İngilizlerin hayatını iyi şekilde gözlemledi.Şiir türündeki yapıtlarını ve kısa anlatılarını çalıştığı gazetelerde yayınlamaya başladı. İki adet şiir kitabı ve 6 adet öykü kitabı yayınlandı. İngiltere'ye tekrar döndüğün ünü çoktan yayılmıştı. Bir yıl içinde düz yazı alanda ustalardan biri sayıldı. Kışla Baladları isimli şiir kitabı ile ünü daha fazla arttı.1907 yılında Nobel Ödülü alan Kipling daha sonraları sömürgecilik yanlısı görüşlere ilgi duydu. Bu düşüncesinde Güney Afrika'da bir ev hediye eden zengin tüccar Cecil Rhodes'in dostluğunun payı oldu.
14.06.2021Şiirler
Bio Korea 2021'de Türk biyoteknolojik ilaç şirketleri konuşuldu
Bio Korea 2021'de Türk biyoteknolojik ilaç şirketleri konuşulduTürkiye, T.C. Cumhurbaşkanlığı koordinatörlüğünde, İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) -Türkiye Biyoteknolojik İlaç Platformu destekleri ve 5 Türk biyoteknolojik ilaç şirketinin katılımları ile; alanında düzenlenen en büyük uluslararası etkinlikler arasında yer alan Uluslararası Biyoteknoloji Fuarı ve Konferansı BIO KOREA 2021’e katıldı. Bu yıl 15 incisi, 9-11 Haziran 2021 tarihlerinde Güney Kore’de gerçekleştirilen hibrid organizasyonda, tüm dünyadan çok sayıda firma ve ülke temsilcisi, biyoteknoloji alanındaki gelişmeleri paylaşmak, önemli ortaklıkların ilk adımlarını atabilmek ve ilgili eğitimlerden yararlanabilmek adına bir araya geldi.
10.06.2021Vitrin
Protest yazar ödül kazandı
Protest yazar ödül kazandıNobelli yazar Harold Pinter anısına ifade özgürlüğü kampanyacıları PEN tarafından verilen PEN Pinter Ödülü’nün sahibi Zimbabweli yazar Tsitsi Dangarembga oldu.
10.06.2021Kültür Sanat
Arjantin Devlet Başkanı şiiri yanlış okudu, Brezilya karıştı
Arjantin Devlet Başkanı şiiri yanlış okudu, Brezilya karıştıArjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez'in bir şiiri karıştırıp, "Meksikalılar yerlilerden, Brezilyalılar ormandan geliyor ama biz Arjantinliler gemilerden geliyoruz, Avrupa'dan gelen gemilerden." şeklinde okuması Brezilyalıların tepkisine neden oldu.
10.06.2021Dünya
Bilgi Yarışması Soruları: Bilgi Seviyenizi Test Etmek İçin Bilgi Soruları Ve Cevapları
Bilgi Yarışması Soruları: Bilgi Seviyenizi Test Etmek İçin Bilgi Soruları Ve CevaplarıTelevizyonlarda ve internet sitelerinde yayımlanan bilgi yarışmaları, izleyicilerin hem bilgilerini tazelemesini hem de yeni şeyler öğrenmesini sağlar. Bu yarışmalarda sanattan bilime, tarihten genel kültüre kadar birçok farklı kategoride sorulan soruların zorluk derecesi giderek artar. Bilgi seviyesini test etmek isteyenler için bilgi sorularını cevapları ile birlikte derledik.
6.06.2021Eğitim
Tarih Soruları: Tarih Bilginizi Test Edebileceğiniz Tarih Soruları Ve Cevapları
Tarih Soruları: Tarih Bilginizi Test Edebileceğiniz Tarih Soruları Ve CevaplarıGeçmiş çağlarda yaşanmış olan olayları inceleyen bilim dalına tarih denir. Hikayeci, sosyal ve öğretici gibi birçok çeşidi bulunan tarih, incelediği zamana ve alana göre de birçok türe ayrılır. Örneğin: Osmanlı Tarihi, Dinler Tarihi, Selçuklu Tarihi, Bizans Tarihi, Teknoloji Tarihi. Tarih bilginizi test edebileceğinizi soruları cevapları ile birlikte derledik.
6.06.2021Eğitim
Türk Ve Dünya Edebiyatında İlkler Ve Enler Nelerdir?
Türk Ve Dünya Edebiyatında İlkler Ve Enler Nelerdir?Türk ve Dünya edebiyatındaki ilkler ders olarak gösterilmektedir. Bu konular sınavlarda çıktığı için öğrencilerin bilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Türk ve Dünya edebiyatında ilkler ve enler nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
4.06.2021Eğitim
Lobotomi Nedir, Neden Yapılır? Lobotomi Kimlere Yapılır, İşe Yarıyor Mu?
Lobotomi Nedir, Neden Yapılır? Lobotomi Kimlere Yapılır, İşe Yarıyor Mu?Lobotomi, beyin ve sinir cerrahisinin radikal şekillerinden birisidir. Aynı zamanda epilepsi, şizofreni, bipolar gibi çeşitli ruhsal hastalıkların da tedavisinde yaklaşık olarak 20 yıldır kullanılıyor. Halk dilinde bazen herhangi bir beyin cerrahisi için de bu terim kullanılıyor. Lobotomi nedir, neden yapılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.
31.05.2021Eğitim
Gönüllü kadınlar, pazardaki sebze meyve atıklarını toplayıp gübreye dönüştürüyor
Gönüllü kadınlar, pazardaki sebze meyve atıklarını toplayıp gübreye dönüştürüyorTarımsal kuraklığın etkilerini azaltıp, yıpranan toprağın iyileştirilmesi, verimin artırılması ve sağlıklı gıdaların üretilmesi amacıyla Topraktan Tabağa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Kayapınar Belediyesi iş birliğiyle semt pazarlarında çöpe giden sebze meyve atıkları gönüllüler tarafından toplanıp, çeşitli işlemlerin ardından kompost gübreye dönüştürülerek yeniden tarıma kazandırılıyor.
30.05.2021Haberler
Gönüllü kadınlar, pazardaki sebze meyve atıklarını toplayıp gübreye dönüştürüyor
Gönüllü kadınlar, pazardaki sebze meyve atıklarını toplayıp gübreye dönüştürüyorTarımsal kuraklığın etkilerini azaltıp, yıpranan toprağın iyileştirilmesi, verimin artırılması ve sağlıklı gıdaların üretilmesi amacıyla Topraktan Tabağa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Kayapınar Belediyesi iş birliğiyle semt pazarlarında çöpe giden sebze meyve atıkları gönüllüler tarafından toplanıp, çeşitli işlemlerin ardından kompost gübreye dönüştürülerek yeniden tarıma kazandırılıyor.
30.05.2021Gündem
Okurları bekliyor
Okurları bekliyorİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı ile İZFAŞ işbirliği, Yayıncılar Kooperatifi ve İstanbul Kitapçısı desteğiyle ilk kez yapılan ‘İzmir Sanal Kitap Günleri’nin açılışını yaptı.
29.05.2021Ege
Son dakika... Yerli aşı için başvuru sayfası açıldı! Bakan Varank'tan açıklama
Son dakika... Yerli aşı için başvuru sayfası açıldı! Bakan Varank'tan açıklamaSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen ve en yenilikçi aşı yöntemlerinden biri olarak kabul edilen virüs benzeri parçacıklara (VLP) dayalı aşıda Faz-1 aşamasının başarıyla tamamlandığını belirterek, "Benim de gönüllüsü olduğum VLP aşısının Faz-2 aşaması için şartları sağlayan gönüllüler arıyoruz. Aşımızın dünyaya şifa olmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı. Öte yandan, yerli aşının Faz-2/Faz-3 çalışmalarında gönüllülük büyük önem taşıdığı ve internet sitesinde başvuru sayfası açıldığı da bildirildi.
28.05.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

eğitimnobelegeizmirmustafa varank

Nobel ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.