Geri Dön
DünyaSon dakika... Omicron Avustralya'ya ulaştı

Son dakika... Omicron Avustralya'ya ulaştı

Koronavirüsün yeni varyantının ortaya çıktığı ülkeler arasına Avustralya'da katıldı. İsrail tüm yabancılara sınırlarını kapatırken, Suudi Arabistan da uçuş yasağı getirdiği ülkelere yenilerini ekledi.

Son dakika... Omicron Avustralya'ya ulaştı

Güney Afrika'da ortaya çıktıktan sonra hızla dünyaya yayılan Omicron varyantı, Avustralya'ya ulaştı. Avustralyalı sağlık yetkilileri, Güney Afrika'dan gelen uçaktaki iki yolcunun koronavirüs testlerinin pozitif çıktığını açıkladı. Söz konusu iki yolcu, beklendiği gibi Omicron varyantı taşıyor.

İSRAİL SINIRLARINI KAPATTI

Dünyada en hızlı aşı yapan ülkeler arasında başı çeken İsrail ise, Omicron varyantı nedeniyle sınırlarını tüm yabancılara kapattı.

Yerel basında çıkan haberlere göre 14 günü kapsayan karar, kabinenin onaylamasıyla birlikte bu gece yarısından sonra devreye girecek. İsrail vatandaşı olmayan insanların ülkeye girişinin yasaklanmasına ek olarak, ülkeye girişlerde iki doz aşı olmuş İsraillilere üç gün zorunlu karantina; aşılanmamış İsrail vatandaşlarına ise yedi günlük karantina şartı getiriliyor.

İsrail vatandaşı olmayan insanların ülkeye girişinin yasaklanmasına ek olarak, ülkeye girişlerde iki doz aşı olmuş İsraillilere üç gün zorunlu karantina; aşılanmamış İsrail vatandaşlarına ise yedi günlük karantina şartı getiriliyor.

 

SUUDİ ARABİSTAN LİSTEYİ GENİŞLETTİ

Cuma günü birçok Afrika ülkesine uçuş yasağı getiren Suudi Arabistan, bugün listeyi güncelledi. Resmi haber ajansı, Malavi, Zambia, Madagaskar, Angola, Şeyseller, Moritanya ve Komorlar'ın da uçuş yasağı kapsamına alındığını duyurdu.

Riyad yönetimi, Cuma günü Güney Afrika, Namibya, Botsvana, Zimbabwe, Mozambik, Lesotho ve Esvatini'ye uçuş yasağı ilan etmişti.

DÜNYAYA YAYILIYOR

Türkiye ve İngiltere de dahil olmak üzere çok sayıda ülke, Güney Afrika ve komşu ülkelere yönelik seyahat kısıtlamaları getirdi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) B.1.1.529 olarak tanımlanan koronavirüs varyantını endişe verici varyant kategorisine aldı. Varyant Yunan alfabesinin 15. harfi olan Omicron (Türkçesiyle Omikron) olarak isimlendirildi.

WHO, ilk belirlemelere göre bu varyantın hastalığı geçiren kişileri tekrar hasta etme potansiyelinin bulunduğunu açıkladı. Örgüt, varyantın özelliklerini tam olarak anlamanın birkaç hafta sürebileceğini duyurdu.

Meteoroloji'den 26 kent için flaş uyarı! İstanbul'a kar geliyor
Cenazesi doldu taştı! Peş peşe ölümlerin ardından uzmanlar açıkladı
Kayseri'de korkutan deprem! Peş peşe flaş açıklamalar...
AK Parti'den EYT müjdesi! 2022 yılı içerisinde...
ABD'li akademisyene sert tepki: Utanmanız gereken yaptığınız katliamlardır
3 ayda 1 yıllık para kazanıyorlar! 'İlçede yatacak yer bile yok'
Kelepçe ile boğdu, çöpe attı! 'Gelin beni alın'
Fenerbahçe'de istifaya davet edilen ve kongre çağrısı yapılan Başkan Ali Koç kararını verdi!
Film setlerini aratmayacak kaçış planı! 'Bu neyin paniği'
Radikal karar! Gelmiş geçmiş en iyileri satıyor...
Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor! Ceza ödemeden sözleşme feshedilecek
Şansal Büyüka'dan zehir zemberek Fenerbahçe eleştirisi
Defne'nin itirafı şaşırttı: Kızlarımın babası kıyafetlerime karışırdı!
Ansızın yüzüne saldırdı! Çalılardan çıkan dehşet avı kana buladı
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Çarşamba Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler