Geri Dön
DünyaSon dakika... Papa, Bağdat'ta: Kardeşçe yaşamak gerçek diyalog ister

Son dakika... Papa, Bağdat'ta: Kardeşçe yaşamak gerçek diyalog ister

Katoliklerin dini lideri Papa Franciscus'ün tarihte ilk kez düzenlenen Irak ziyaretinde yaptığı açıklamada, "Irak'ı riske atan bölgesel gerginliklere karşı durmak gerekir. Irakın kalkınması ve barışı için uluslararası topluma görev düşüyor" dedi.

Son dakika... Papa, Bağdat'ta: Kardeşçe yaşamak gerçek diyalog ister

Katoliklerin dini lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus 4 günlük ziyareti kapsamında Irak'ın başkenti Bağdat'a gitti. Papa Franciscus, Irak'ın başkenti Bağdat'ta Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Başbakan Mustafa El Kazımi, siyasiler ve sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri ile bir araya geldi.

Konuşmasına, "Hac için Irak'a geldim. diyerek" başlayan Papa Franciscus, Iraklı Müslümanlar ve Hristiyanları selamladı. Papa, konuşmasında dinler arası barışın tesis edilmesi için uluslararası toplumların daha fazla çalışması gerektiğini kaydetti.

Papa, Yezidilere terör örgütü DEAŞ tarafından yapılan saldırıları da kınadıklarını ifade etti.

Dünyayı etkisi altına alan ve milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı dayanışma çağrısında bulunan Papa, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: "Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmalıyız. Kardeşçe yaşamak gerçek diyalog ister. Iraktaki dinlerin çeşitliliği ülkeyi yüz yıllar öncesinden özel konuma yükseltmişti. Ülkeyi yeniden kalkındırmak yetmez. Yeniden kalkındırmayı başarmak önemli. Yıllarca Irak için dualar ettik. Aşırıcılık ve hoşgörüsüzlük yeter. Irakı riske atan bölgesel gerginliklere karşı durmak gerekiyor. Irakın kalkınması ve barışı için uluslararası topluma görev düşüyor." 

SALİH: BARIŞIN EVİNE HOŞGELDİNİZ

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih'le, başkanlık sarayında bir araya gelen Papa Francis arasında karşılıklı hediye takdimi gerçekleştirildi.

Papa'nın ziyaretini değerlendiren Irak Cumhurbaşkanı Salih, "Barışın evine hoş geldiniz. Davetimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Roma'daki görüşmemizden Irak'ın çektiği trajedilerden haberdarsınız" dedi.

Salih, barış içinde bir arada yaşamanın ve Irak'ın yaklaşık 2 bin yıllık Hıristiyan topluluğunun korunmasının önemini vurgulayarak, "Doğu, Hıristiyanlar olmadan düşünülemez" dedi.

Irak, 15 ay sonra Papa Francis'in 33üncü apostolik resmi gezisi oldu. Papa, ilk apostolik resmi ziyaretini 2013 yılında Brezilyaya yapmıştı.

İsmail Demir sosyal medyadan açıkladı! İlk kez imzalandı
Kentten çıkış yok! Görülmemiş yoğunluk
İstanbul'da otobüs şarampole yuvarlandı! Ölü ve yaralılar var
Sahilde şoke eden an! Yol aniden çöktü
Karlı kış günlerinin kabusu! Korunmanın iki yolu var
Sapkın tatil manşette! Fotoğraflar depreme yol açtı
9 bin 750 liralık öğrenci evi! 'Giren-çıkan belli değil' dedi, şikayet etti
Kilosu 16 bin lira! 'Çok pahalı değil' açıklaması
Geri sayım başladı! Seyahat süresi 35 dakikadan 7 dakikaya düşüyor
Kızını takip etti, gerçeği öğrendi! 'Aruzhan' dövmesi...
Sivasspor-Fenerbahçe maçında hakem Ulusoy'dan büyük hata!
Evlilik teklifi sonrası yeni gelişme! Hadise, aileye girdi
Burak'ın olaylı gecesi! Yaptığı hareket damga vurdu
15 yıl yanağında fark etmedi! Tesadüfen görüldü, operasyon başladı
Takıntılı hayranıyla başı dertte! 'Ev adresimi değiştirdim'

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler