Geri Dön
DünyaSon dakika... Ruslara karşı sivil barikat! Dünya bu görüntüleri konuşuyor

Son dakika... Ruslara karşı sivil barikat! Dünya bu görüntüleri konuşuyor

Rusya-Ukrayna savaşı 7. gününde sürüyor. Gelen son bilgilere göre, Ukraynalılar barikat kurup, Rus askeri konvoyunun ilerleyişini durdurdu.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarında 7'nci güne girildi. Ukrayna şehirlerinden bomba ve siren sesleri yükselirken, dünyadan Rusya'ya tepki ve yaptırım, Ukrayna'ya destek açıklamaları geliyor. Bölgeden gelen son görüntülerde de Ukraynalıların barikat kurarak Rus ordusunun geçişini engellemeye çalıştığı görüldü.

RUS ORDUSUNA HALK DİRENİŞİ

Rusya'nın Ukrayna'daki saldırısı sürüyor. Bölgeden de yeni görüntüler gelmeye devam ediyor. Ukrayna'da halk Rus ordusunun önünü geçerek ilerleyişini durdurmaya çalışıyor. Çarpıcı görüntülerde halkın barikat kurarak Rus ordusunu engellemeye çalıştığı görülüyor.

Son dakika... Ruslara karşı sivil barikat Dünya bu görüntüleri konuşuyor


RUSYA'DAN YENİ SALDIRI HAZIRLIĞI

Direnişçilerin görüntüleri, Ukrayna'nın güneyindeki Zaporozhye bölgesinde yer alan Energodar'da kaydedildi. Rus işgalcilerin geri çekildiği ancak yeniden saldırıya hazırlandığı bildiriliyor.

 KAMU BİNALARI HEDEF ALINDI

Ukrayna'nın Harkiv kentine yine bir saldırı düzenlendi. Bu sabahki saldırılarda Harkiv merkezdeki kamu binaları hedef alındı. Yetkililere göre, Ukrayna'nın ikinci büyük şehrinde yerleşim yerlerine ve yerel yönetim binasına düzenlenen saldırılarda son 24 saatte 21 kişi öldü, 112 yaralandı.

"DEVLET TERÖRİZMİ"

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, sosyal medya hesabından Rusya'nın saldırılarına ilişkin açıklama yaptı.

Zelenskiy açıklamalarında Rusya'nın Harkiv'e olan saldırılarına da değindi ve "devlet terörü" dedi.

Kiev ve Harkiv’in şu anda Rusya için en önemli hedefler olduğuna dikkati çeken Zelenskiy, bu nedenle başkentin savunmasının devlet için birinci önceliğe sahip olduğunu dile getirdi.

 

RUS ORDUSU KİEV'E DOĞRU İLERLEME ÇALIŞIYOR

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı da Rusya'nın saldırısının 7. gününe ilişkin resmi sayfasından açıklama yaptı.

Açıklamada, Rus güçlerinin kuzey ve kuzeybatıdan başkent Kiev'e doğru ilerlemeye çalıştığı belirtildi. Rus güçlerinin Sumi, Lebedyn ve Okhtyrka kentlerini ele geçirme girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığı ifade edilen açıklamada, Donetsk bölgesinde, Rus güçlerinin Mariupol kentini çevrelemeye çalıştığı kaydedildi.

Karadeniz Operasyonel Bölgesi'nde de Rusların bir deniz grubu konuşlandırdığı ve karaya çıkarma yapmak için hazırlıklara devam ettiğine işaret edildi.

Rus güçlerinin ilerlemekte başarısız olduğu savunulan açıklamada, Ukrayna ordusuna ait kritik altyapıların bombalandığı aktarıldı.