Geri Dön
DünyaSon dakika: Rusya için casusluk yapmakla suçlanan subayın eşi konuştu: 'Geçinemiyorduk'

Son dakika: Rusya için casusluk yapmakla suçlanan subayın eşi konuştu: 'Geçinemiyorduk'

Roma'nın kenar mahallelerinden Spinaceto'da bir otoparkta gizli bir buluşma, ilaç kutularının içine saklanmış gizli askeri belgeler ve nakit para, suçüstü yakalanan bir İtalyan subay, sınır dışı edilen iki Rus diplomat...İtalyan donanmasında görevli bir subayın Rusya'ya gizli belge sattığı iddiasıyla önceki gün gözaltına alınmasıyla ortaya çıkan casusluk hikayesinin detayları bugünkü İtalyan gazetelerinde yer aldı.

Son dakika: Rusya için casusluk yapmakla suçlanan subayın eşi konuştu: 'Geçinemiyorduk'

İtalyan basınında "köstebek", "uluslararası entrika", "Soğuk Savaş" gibi ifadelerin de sıklıkla kullanıldığı haberlere göre casuslukla suçlanan İtalyan subay, 55 yaşında, 4 çocuk babası Walter Biot. Salı günü Rusya Büyükelçiliği'nden bir görevliyle gizli buluşmasında suçüstü yakalanarak gözaltına alınan Biot'ın 15 yıl hapsi isteniyor.

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın aktardığına göre, Biot'un buluştuğu Rus yetkili ve üssü olduğu tahmin edilen 2 kişi İtalya tarafından sınır dışı edildi. Bu kişilerin kimlik bilgileri açıklanmadı ancak İtalyan basınına göre her ikisi de Rusya'nın Roma Büyükelçiliği'nde, Rus askeri istihbaratı için çalışıyordu.

Biot'un Rusya'ya verdiği belgelerin sayısı ve içeriği henüz kamuoyunca bilinmiyor ancak Salı günkü gizli buluşmada 5 bin Euro nakit ödeme aldığı ortaya çıktı. İtalyan basını, donanmadaki görevinden ayda 3 bin Euro civarı maaş aldığı tahmin edilen Biot'un 5 bin Euro gibi cüzi sayılabilecek bir miktar karşılığında ülke sırlarını satarak yıllarca hapis yatma riskini almasını da sorguluyor.

Walter Biot'un eşi Claudia Carbonara ise bunun gerekçesini "Çaresizdi" diye açıkladı. Corriere della Sera'ya konuşan 54 yaşındaki Carbonara, 4 çocukları ve 4 köpekleri olduğunu, ev kredisi de ödediklerini anlatarak "İdare edemiyorduk, geçinemiyorduk" dedi.

Carbonara ile Corriere muhabiri Fabrizio Caccia arasında şu diyalog geçti:

"Carbonara: Kovid nedeniyle fakirleştik.

Caccia: Ama kocanız restoran işletmecisi değil ki. Silahlı kuvvetlerde çalışıyor ve sabit bir maaş alıyor, üstelik hiç de fena olmayan bir maaş. Ayda 3 bin Euro'dan söz ediliyor.

Carbonara: Evet 3 bin Euro, ama 4 çocuk ve 4 köpekli, ayda 1200 euro ev kredisi ödeyen bir aileyi idare etmeye yetmiyordu…

Caccia: Kendisini 5 bin Euro'ya mı sattı?

Carbonara: Biz çocuklarımız için yaşıyoruz, onlar için fedakarlık yapıyoruz. Kötü alışkanlıklarımız, lüks düşkünlüğümüz yok."

Claudia Carbonara öte yandan, eşinin "Ruslara verebileceği en az bilgiyi verdiğini", ülkeyi tehlikeye atacak kadar önemli belgeleri paylaşmadığını da öne sürdü.

NATO BELGELERİNE DE ERİŞİMİ VARDI

İtalyan basınına konuşan bir meslektaşı da Walter Biot'un çocuklarından birinin rahatsızlığı nedeniyle de ekonomik sıkıntılar yaşadığını söyledi ve "Paraya ihtiyacı olduğu biliniyordu. Ruslar Walter'ın zaafından, şahsi sorunlarından faydalanmış olmalılar" dedi.

Walter Biot'un Rusya'ya teslim ettiği belgelerin içeriği bilinmese de, Savunma Bakanlığı'na bağlı askeri politika ve planlama biriminde çalıştığı biliniyor.

Biot'un bu pozisyonu sayesinde İtalya'nın, NATO'nun ve bazı başka uluslararası organizasyonların gizli belgelerine erişimi olduğu belirtiliyor. Bu belgelerin, savaş bölgelerindeki gizli misyonların planlama bilgilerinden, angajman kurallarına, satın alma detaylarına kadar birçok hassas alanı kapsadığı bilgisi basında yer aldı.

'AMERİKAN GİZLİ SERVİSLERİNİN DAHLİ MUHTEMEL'

Rusya ile İtalya arasında gerilime yol açan casusluk skandalının jeopolitik anlam ve önemi de tartışılıyor. La Repubblica gazetesinde Claudio Tito imzalı analizde, İtalya ve ABD'de yaşanan iktidar değişiklikleri ve bu yeniliklerin Rusya ile ilişkilere yansıması da ele alındı. Tito, "Yakın geçmişte eşi görülmeyen bir operasyonla İtalyan subayın tutuklanmasında Amerikan gizli servislerinin de dahli olması muhtemel" diye yazdı.

Corriere della Sera'daki Franco Venturini imzalı analizde de "Soğuk Savaş döneminde karşıt bloklara dahil olan ülkeler arasındaki askeri ve sivil casusluk faaliyetleri Berlin Duvarı'yla birlikte ölmedi, aksine gayet sağlıklı durumda ve yoğunlaşma eğiliminde" denildi.

İtalyan basını, geçen yıl İtalya Kovid-19 salgınının en ağır günlerini yaşarken Rusya'nın gönderdiği yardım konvoylarını da hatırlattı. "Rusya'dan sevgilerle" logolarıyla süslenmiş askeri araçların da dahil olduğu Covid yardımı bazı kesimlerce propaganda amaçlı olduğu ya da gizli bir operasyona kılıf olarak kullanıldığı gibi gerekçelerle eleştirilmişti.

 

17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritası belli oldu! Vakalar...Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu açıklandı. Sağlık Bakanlığı tarafından 17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu paylaşıldı. Bakan Koca yaptığı açıklamada, " Can kaybımız dünkü kadar fazla değil. Vaka sayımız, içinde olduğumuz hareketlilik dönemini aynı ciddiyetle yansıtıyor. Bu durum, yakın günlerde vefat sayılarına yansımaya devam edecek. Tam doz aşımızı olup, tedbirlere uyarak salgına karşı gerekli mücadeleyi vermeliyiz." dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner