Geri Dön

Son Dakika: Terör örgütü oraya kadar uzandı! Çatışmalar hız kesmiyor...

IŞİD terörü Filipinler’e kadar uzandı. IŞİD bağlantılı Maute örgütü ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar ülkenin Marawi kentinde hız kesmeden sürüyor. Ayrıca Marawi'de bir caminin yanındaki okula terör örgütü IŞİD bayrağı asıldı. Bir IŞİD'li bayrağı dikerken görüntülendi.Bölgeden gelen son görüntüler korkunç… Polis Maute örgütü tarafından infaz edilen rehinelere ait cesetleri buldu. Filipin güvenlik güçleriyle terör örgütü arasında süren çatışmalarda örgütr karşı hava operasyonları düzenleniyor.

Son Dakika: Terör örgütü oraya kadar uzandı! Çatışmalar hız kesmiyor...

Filipinler’in Mindao eyaletinde bulunan Marawi kenti terör örgütü IŞİD bağlantılı Maute örgütünün kuşatması altında… Ülkede özel polis ve asker örgüte karşı seferber olmuş durumda. Sokaklarda çatışmalar aralıksız sürüyor.

Kentin merkezinden gelen fotoğraflarda yoğun duman bulutları gökyüzünü kaplamış durumda. Polis Marawi’de infaz edilen 16 rehinenin cesetlerine ulaştı. 8 erkeğin cesedi bir arazide öylece üst üste atılmış halde bulundu. Başlarından vurularak öldürülen sivillerin cesetleri tanınmaz haldeydi. Kadın ve çocukların olduğu diğer 8 ceset ise Mindanao Üniversitesi’nin kampüsünde bulundu.

IŞİD BAYRAĞI DİKİLDİ

CNN'de yer alan görüntüde bir IŞİD'li siyah IŞİD bayrağını bir okulun çatısına dikerken görülüyor. Marawi kentinde çekilen görüntüdeki okul bir camiyle yan yana. Görgü tanıkları kentte her bir köşede IŞİD bayrağı görmenin mümkün olduğunu söylüyor.

Son Dakika: Terör örgütü oraya kadar uzandı Çatışmalar hız kesmiyor...

200 bin kişinin yaşadığı Marawi’nin yüzde 90’ı boşaltıldı. Kentte halen binde fazla sivil bulunuyor. Güvenlik güçleri bölgede iki ateş arasında kalan sivilleri kurtarmak için operasyonları sürdürüyor.

IŞİD terör örgütü bağlantılı Maute örgütü, Marawi kentini Salı günü kuşatmıştı. Örgüt üyeleri 11 kişiyi rehin almış, iki okulu, bir cezaevi ve katedrali yakmıştı.

Olayların yaşandığı sırada Rusya’da olan Filipinler Devlet Başkanı Duterte acilen ülkesine dönerek Marawi’de sıkı yönetim ilan etmişti.

Uzun süredir uyuşturucu ve şiddet olaylarıyla başa çıkmaya çalışan Devlet Başkanı Rodrigo Duterte çeteleri ve uyuştucu kaçakçılığını önlemek adına sıra dışı önlemler almıştı. Suçu önlemek için kendisine yardım edecek olanlar para ödülü ve polise anında öldürme yetkisi vermişti. Duterte’nin her şeyin üzerine bir de terör örgütüyle nasıl başa çıkacağı merakla bekleniyor.

Sulama suyunun altında eğlendilerHatay Reyhanlı'da havaların ısınmasıyla çocuklar, mısır tarlalarını sulamak için borularla taşınan suların aktığı yerlerde yüzerek serinlemeye çalışıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber