Dünya Uzaydan gönderilen gizemli ışık! Yerel halk kaydetti

Uzaydan gönderilen gizemli ışık! Yerel halk kaydetti

16.08.2023 - 12:37 | Son Güncellenme:

Hawaii'de günlerdir devam eden yangın ve kasırgalarda ölü sayısı 100'ü geçti. Bölgede yaşayan bir kişinin ise kayıtlara geçirdiği fotoğraf dünya basınında jet hızında gündem oldu.

Uzaydan gönderilen gizemli ışık Yerel halk kaydetti

Hawaii’nin Maui Adası’nda büyük yıkım yaratan yangında kayıpların sayısının 1300 civarında olduğu açıklandı. Ülke tarihinin en ölümcül faciasında ölü sayısı 106'ya yükseldi. Sayının artması bekleniyor. Vali Josh Green, günde 10 ila 20 arasında ceset bulmayı beklediklerini aktardı. Green tam bilanço için 10 gün geçmesinin gerekebileceğini söyledi. Yangınlara müdahale ve uyarı sistemleri eleştirilere konu olurken, ABD Başkanı Joe Biden, "en kısa zamanda" eyaleti ziyaret edeceğini söyledi. Biden, kaynak akışı ve odak noktasını saptırmamak için bunu henüz yapmadığını söyledi.

Haberin Devamı

Uzaydan gönderilen gizemli ışık Yerel halk kaydetti

YEREL HALK TEPKİLİ

Bölge sakinleri yangın öncesi erken uyarı sisteminin çalışmadığını savunuyor ve yetkilileri müdahale konusunda suçluyor. Hawaii Başsavcısı yangınlara müdahale konusunda "kapsamlı bir inceleme" başlatıldığını duyurdu. Hawaii'nin Maui adası ve Büyük Ada'daki yangınlar geçen hafta başlamıştı. Yangının nedeni henüz bilinmemekle birlikte, kasırga rüzgarları ve kuru hava alevleri körükledi. Lahaina'ya inen tepelik alandaki kuru otların yangının bir anda kente sıçramasına yol açtığı aktarılıyor.

Uzaydan gönderilen gizemli ışık Yerel halk kaydetti

HAWAII'NIN EN ÖLÜMCÜL FELAKETİ

Maui Adası’nda 35 bine yakın insan yaşıyor. Yetkililer, Lahaina ve Kaanapali'nin bulunduğu Batı Maui'de kayıp kişileri arıyor. Maui yetkilileri de Lahaina'da ölü sayısının 1960 yılında 61 kişinin ölümüne neden olan tsunami felaketini gölgede bırakarak Hawaii'nin en ölümcül doğal afeti oldu. Adada binlerce insan evsiz kaldı. Yeniden inşanın milyarlarca dolara mal olacağı belirtiliyor.

Haberin Devamı

Uzaydan gönderilen gizemli ışık Yerel halk kaydetti

UZAYDAN GELEN IŞIK

Öte yandan ABD basınında yangınlarla ilgili dikkat çeken komplo teorileri ortaya atıldı. Teorilere göre uzaydan lazerle başlatılan yangınların arkasında gizli 'elitler' var. Twitter'da bir kullanıcı, bir mahallenin külleşmiş kalıntılarının arasından geçen insanların görüntülerinin yanı sıra, "Ağaçlar dışında her şey yandı, ancak bunu belirtme yoksa komplo teorisyenisin" diye yazdı.

Uzaydan gönderilen gizemli ışık Yerel halk kaydetti

2018'DE BENZER GÖRÜNTÜLER

Yanı sıra benzer iddialar geçtiğimiz yıllarda California'da patlak veren yangınlarda da atılmıştı. Söz konusu gelişmede ağaçlar dışında ev, araç ve geri kalan her şeyin kül olduğu drone kamerasına yansıdı. Bazı kullanıcılar ise o dönem sosyal medyadan yaptıkları paylaşımda uzaydan yere doğru gelen gizemli bir ışığı kaydetti. Uzmanlar ise böyle bir şeyin mümkün olmayacağı görüşünde.