Dünya Son dakika... Yunanistan'da deprem

Son dakika... Yunanistan'da deprem

29.03.2024 - 10:25 | Son Güncellenme:

Yunanistan'ın batısını sallayan 5.7 büyüklüğündeki deprem, başkent Atina'da da hissedildi. Sarsıntının merkez üssü, Filiatra'ya 36 kilometre mesafede.

Yunanistan'ın batı kıyısında yer alan Filiatra açıklarında yerel saatle 09.12'de bir deprem meydana geldi. 5.7 büyüklüğündeki deprem, Yunanistan ana karasının doğu kıyısında yer alan Atina'da da hissedildi. 

Haberin Devamı

Depremin merkez üssü, Filiatra kasabasına 36 kilometre mesafede.

Depremin meydana geldiği fay hattı, Hint Okyanusu'ndan başlayıp Kızıldeniz'e ilerleyen, Filistin, Lübnan ve Suriye gibi ülkelerden geçip Kahramanmaraş'a kadar uzanan, devamında ise Akdeniz'e geri dönüp Kıbrıs ve Girit'in güneyinden geçerek Yunanistan'ın batısında son buluyor.

Son dakika... Yunanistanda deprem

Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) ve Yunanistan Jeodinamik Enstitüsü depremin büyüklüğünü 5.7 olarak açıklarken, Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) sarsıntının büyüklüğünü 5.8 olarak verdi.

 

Kathimerini gazetesi, İyon Denizi'nde 4.5 büyüklüğünde başka bir deprem daha olduğunu yazdı.

Kathimerini ayrıca, iki depremin de başkent Atina'da hissedildiğini aktardı.

Haberin Devamı

Gazeteye konuşan Dinamik Tektonikler ve Uygulamalı Jeoloji Profesörü Efthymis Lekkas, depremlerin yüzeysel olduğunu ve bina altyapılarına zarar vermeyeceğini söyledi.