Geri Dön

Suriye'deki çocuk felci yayılıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), çocuk felci vakalarının Suriye'nin Şam ve Halep şehirlerinde de tespit edildiğini bildirdi.

DSÖ'den yapılan yazılı açıklamada, daha önce belirlenen Deyrizor bölgesindeki 15 çocuk felci vakasının ardından, Şam ve Halep'in kırsal kesimlerinde de birer çocuk felci vakası tespit edildiği kaydedildi. Böylece Suriye'de kesinleşmiş çocuk felci vakaları 17'ye çıkarken, kesinleşmemiş pek çok vaka üzerinde de çalışmalar devam ediyor.

Geçen iki yıl boyunca süren çatışmalar nedeniyle Suriye'deki yaklaşık 500 bin çocuk, aşıyla önlenebilen hastalıklar arasında yer alan çocuk felcine karşı aşılanamamıştı.

Diğer taraftan BM, Suriye'deki 2.4 milyon çocuğun aşılanmasını öngören bir kampanya başlatmıştı. Bununla birlikte virüsün yayılma riski dolayısıyla pek çok bölge ülkesinde de aşı kampanyaları yürütülüyor. Kampanyalar beş yaşın altındaki yaklaşık 22 milyon çocuğun aşılanmasını amaçlıyor. DSÖ, virüsün Pakistan kaynaklı olduğunu bildirmişti.

Otobüsün camından direk girdi, şoförü kıl payı ölümden döndüGAZİOSMANPAŞA'da kamyon dorsesine takılan kablo, bağlı bulunduğu elektrik direğini yerinden söktü. Kaldırımdan sökülen direk, durağa yanaşmakta olan otobüsün ön camından içeri girdi. Son anda eğilerek kendisini sola atan otobüs şoförü kıl payı ölümden döndü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet