Geri Dön
DünyaSuudi Arabistan'ı hedef alan İHA saldırısının Irak'tan yapıldığı iddia edildi

Suudi Arabistan'ı hedef alan İHA saldırısının Irak'tan yapıldığı iddia edildi

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a yönelik geçen ay gerçekleştirilen patlayıcı yüklü insansız hava aracı (İHA) saldırısının Irak'tan yapıldığı öne sürüldü.

Suudi Arabistan'ı hedef alan İHA saldırısının Irak'tan yapıldığı iddia edildi

 

ABD merkezli haber ajansı Associated Press'te (AP) yer alan ve Bağdat'taki İran destekli kıdemli bir milis yetkilisi ile bir ABD'li yetkiliye dayandırılan habere göre, 23 Ocak'ta Suudi Kraliyet Sarayını hedef aldığı belirtilen İHA saldırısı Irak içinden gerçekleştirildi. 

AP’ye konuşan milis yetkilisi, üç İHA'nın Irak'taki pek bilinmeyen bir İran destekli grup tarafından Irak-Suudi Arabistan sınır bölgelerinden fırlatıldığını ve Kraliyet Kompleksini vurduğunu savundu. 

İHA'ların parça parça İran'dan getirildiğini ve Irak'ta monte edildiğini iddia eden milis yetkilisi, saldırıyı üstlenen grupla ilgili daha fazla detay vermedi. 

ABD'li yetkili ise Washington yönetiminin söz konusu saldırının Irak içinden yapıldığına inandığını aktardı. 

RİYAD'DA "DÜŞMAN BİR HAVA UNSURUNUN" İMHA EDİLDİĞİ DUYURULMUŞTU 

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri 23 Ocak'ta, Riyad'a gönderilen düşman bir hava unsurunun etkisiz hale getirildiğini açıklamıştı. 

Suudi Arabistan medyasında çıkan bazı haberlerde, koalisyon güçlerinin imha ettiği hava unsurunun Husi milislerin Riyad'a gönderdiği roket olduğu bilgisi paylaşılmıştı. 

Husilerin sözcüsü Yahya Seri ise son 24 saat içerisinde Suudi Arabistan'a atıfla "saldırgan ülkelere" herhangi bir saldırıda bulunmadıklarını belirtmişti.

AK Parti Sözcüsü Çelik belgeleri bir bir gösterdiAK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yunanistan'ın göçmenlere olan skandal tavrına dikkat çeken ve belgeler gösteren Çelik, "Yunanistan sahil güvenlik unsurları resmen benzin dökerek, yakmaya çalışarak bir katliama imza atmaya çalışıyor. Uluslararası kurumlar ve AB maalesef susuyor." dedi. Çelik, Yunanistan Dışışleri Bakanı Dendias'ın sözlerine ilişkin, "Son derece bağnaz şekilde Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milletimizi itham etmesi, diplomasi tarihine yakışıksızlık örneği olarak girecektir" açıklamasında bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet