Dünya Taşkent'in göbeğinde patlama! Dünyanın gözü Özbekistan'da, deprem sandılar

Taşkent'in göbeğinde patlama! Dünyanın gözü Özbekistan'da, deprem sandılar

28.09.2023 - 09:42 | Son Güncellenme:

Yaklaşık 35 milyon nüfusu olan Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te gece saatlerinde korkunç bir patlama yaşandı. Uluslararası haber ajanslarının son dakika koduyla geçtiği olayın görüntüleri dehşeti gözler önüne serdi.

Orta Asya ülkesi Özbekistan'ın başkenti Taşkent, gece yarısı patlama sesleriyle sarsıldı. Özbek haber sitesi Daryo'ya göre, Taşkent Uluslararası Havalimanı'ndaki patlama 35 kilometre öteden bile duyuldu. Patlamanın yakında birçok bina ya yıkıldı ya da ağır hasar aldı. Sağlık Bakanlığı ölü ve yaralı sayısının şimdilik belirsiz olduğunu bildirdi. FlightRadar24'ün verilerine göre patlamaya rağmen uçaklar sorunsuz bir şekilde inip kalkıyor. Ancak pist bugün yerel saatle 02.00 ile 19.00 arasında kalkış ve iniş için kapatılacak.

Haberin Devamı

'HALA YANIYOR'

Uluslararası haber ajansı AFP'nin geçtiği bilgilerde ise Acil Durumlar Bakanlığı'ndan bir sözcünün ifadelerine yer verildi. Sözcü patlamanın güçlü bir yıldırım düşmesine bağlı olduğunu belirtti ve 'Bir patlama oldu, ardından yangın çıktı ve hala yanıyor' dedi. Yaralı sayısı hala net olmasa da Taşkent'teki bir hastane yetkilisi AFP'ye "biri ciddi durumda olmak üzere 10 yaralıyı" tedavi ettiklerini söyledi.

1/5

2/5

3/5

4/5

5/5

'DEPREM SANDIM'

Sosyal medyada dolaşan videolarda gece gökyüzüne yükselen bir alev ve duman sütunu görülüyordu. Olay yerindeki bir AFP gazetecisi, patlamanın çevredeki çok sayıda evin camlarını patlattığını ve içlerine zarar verdiğini, ambulansların ise yaralıları tahliye etmek için çalıştığını gördü. Yakınlarda yaşayan ve evi etkilenen 72 yaşındaki emekli Koutepov Moustafo, "Gece uyandım, deprem olduğunu sandım" dedi.

Haberin Devamı

 Öte yandan Özbekistan, Orta Asya'daki eski Sovyet cumhuriyetleri arasında en kalabalık olanıdır ve burada eski ekipmanlardan ve güvenlik standartlarına yeterince uyulmamasından kaynaklanan yangınlar yaygındır.

BİR ÖLÜ 163 YARALI

Özbekistan Sağlık Bakanlığı, patlama sonucu 17 yaşındaki bir çocuğun öldüğünü, 163 kişinin ise yaralandığını duyurdu. Açıklamada, yaralananlardan 24’ünün hastaneye kaldırıldığı, diğerlerinin ise olay yerinde tedavi edildiği belirtildi.