Geri Dön
DünyaTelsiz konuşmaları bulundu

Telsiz konuşmaları bulundu

Alman Dış İstihbarat Teşkilatı BND‘nin, Rus askerlerinin Buça’da işlediği öne sürülen savaş suçlarına delil teşkil edebilecek telsiz konuşmalarını ele geçirdiği bildirildi.

Telsiz konuşmaları bulundu

“DW Türkçe”nin “Der Spiegel” dergisinden aktardığı habere göre, söz konusu kayıtlarda, Buça'da sivillere yönelik cinayetler askerler arasında konu ediliyor.

‘Bisikletliyi vurdum’

Haberde, katliamın istisnai olaylar ya da emir komuta zincirine aldırmayan Rus askerlerinin münferit cinayetleri olmadığının BND'nin elindeki kayıtlarla kanıtlandığı ifade ediliyor. Ayrıca sivillerin katledilmesinin Rus ordusunun olağan tutumu ve hatta stratejisinin bir parçası olabileceğinin eldeki malzeme ile ortaya konduğu belirtiliyor.

Öte yandan BND'nin dinleme faaliyeti ile elde ettiği telsiz konuşmalarının, Rusya'nın 'Buça'daki görüntülerin sahte olduğu' yönündeki iddiasını da bir kez daha çürüttüğü ifade ediliyor.

Telsiz konuşmalarının birinde askerlerden biri diğerine, bisikleti ile giden birini nasıl vurduğunu anlatıyor. Bisikletli sivili ölümü tüm dünyada dikkatleri çekmişti. Bir diğer telsiz konuşmasında ise, bir kişinin düşman askerlerinin önce sorgulanacağını ardından da vurulacağını belirttiği bildiriliyor.

Bu arada Buça'daki katliamın boyutları ortaya çıkmaya devam ediyor. Buça belediyesi, 320 kişinin cansız bedeninin yer aldığı 4 toplu mezarın bulunduğunu duyurdu.

Lavrov taslağı beğenmedi

Rusya ve Ukrayna arasında bir barış anlaşması sağlanmasına yönelik çabalar sürerken, özellikle Rus askerinin Buça’da gerçekleştirdiği katliamın ardından görüşmelerde sıkıntı yaşanıyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kiev’in “kabul edilemez” unsurlar bulunan bir barış anlaşması taslağı sunduğunu öne sürdü, “Ukrayna, İstanbul’daki toplantıda belirlenen hükümlerden sapan bir anlaşma taslağı sundu” dedi. Lavrov, “Kırım ve Donbas sorunlarının liderlerin görüşmesinde ele alınması teklif ediliyor. Ukrayna, sonraki aşamada askerlerin çıkarılmasını isteyecek. Bu kabul edilemez” dedi.