Geri Dön
Dünya'Tropik Trump' Bolsonaro söz verdikten bir gün sonra tam tersini yaptı

'Tropik Trump' Bolsonaro söz verdikten bir gün sonra tam tersini yaptı

Koronavirüs salgınındaki facia yönetimiyle gündemden düşmeyen Brezilya lideri, 2030’a kadar ormanların tahribatıyla mücadeleye ayrılan bütçeyi iki kat arttırma taahhüdünde bulunmuştu.

'Tropik Trump' Bolsonaro söz verdikten bir gün sonra tam tersini yaptı

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, ABD yönetimi tarafından düzenlenen iklim zirvesinde ormansızlaşmayla mücadeleye daha fazla harcama yapacağını söyledikten bir gün sonra çevre bütçesini azaltma kararı aldı.

ABD Başkanı Joe Biden tarafından düzenlenen ve birçok dünya liderinin katıldığı sanal zirvede perşembe günü konuşan Bolsonaro, 2030'a kadar ormanların tahribatıyla mücadeleye ayrılan bütçeyi iki kat arttırma taahhüdünde bulunmuştu.

Bu açıklamanın üzerinden 24 saat geçmeden Bolsonaro, planlanandan yüzde 24 daha az olan 2021 çevre bütçesini onayladı. Geçen yıl Çevre Bakanlığı'na ve diğer çevre kurumlarına ayrılması planlanan 2,6 milyar reallik bütçenin (3 milyar TL) 2 milyar reale düşürüldüğü görüldü.

Brezilya liderinin bütçedeki 240 milyon dolarlık (2 milyar TL) planları veto ettiği bildirildi. Bolsonaro'nun, ülkenin en önemli çevre kurumu olan Ibama'nın bütçesinde önemli oranda kesintiye gitmesi dikkat çekti.

Brezilya Kongresi'ndeki çevre komisyonu lideri Rodrigo Agostinho, son kesintilerin çevre örgütlerini tümüyle felce uğratacağını söyledi. Agostinho, "Konuşma yapmak yeterli değil. Brezilya hükümeti ödevini yapmalı" dedi.

Kaynak: Independent Türkçe

Doğal gazı açıp intihara kalkıştı! Polis zor ikna ettiSamsun’da ailevi problemleri olduğu iddia edilen Saliha K. (50), evin doğal gazını açarak intihar girişiminde bulundu. Yoğun gazdan etkilenen kadın polislerin ikna çabalarının ardından evden çıkarılarak hastaneye kaldırıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet