Geri Dön
DünyaTrump yönetimi, Washington Post muhabirlerinin telefonlarını takip etmiş

Trump yönetimi, Washington Post muhabirlerinin telefonlarını takip etmiş

Washington Post'un sorumlu direktörü Cameron Barr, yaptığı açıklamada "Devlet gücünün bu şekilde gazetecilerin iletişimlerine erişim sağlamak için kullanılması bizi çok tedirgin ediyor" dedi

Trump yönetimi, Washington Post muhabirlerinin telefonlarını takip etmiş

Washington Post cuma günü, Donald Trump'ın hâlâ başkan olduğu süreçte Adalet Bakanlığı'nın Washington Post'tan gazetecilerin Rusya'nın 2016'da seçimlere müdahalesini haberleştirdikleri döneme ait telefon kayıtlarını ele geçirdiğini açıkladı.

Washington Post'un sorumlu direktörü Cameron Barr, yaptığı açıklamada, "Devlet gücünün bu şekilde gazetecilerin iletişimlerine erişim sağlamak için kullanılması bizi çok tedirgin ediyor" dedi.

Adalet Bakanlığı, işlerini yapan muhabirlerin ABD Anayasası'nın Birinci Ek Maddesi kapsamında korunan faaliyetlerine dönük bu müdahalenin nedenlerini derhal açıklamalıdır.

Adalet Bakanlığı, üç Washington Post muhabirine gönderilen mektuplarda, "Birleşik Devletler Adalet Bakanlığı'nın yasal süreç uyarınca, 15 Nisan 2017 - 31 Temmuz 2017 tarihleri arasında aşağıdaki telefon numaralarıyla ilişkili arama kayıtlarını elde ettiğine dair bilgilendirildiklerini" bildirdi.

Mektuplarda muhabirlerin iş, ev ve cep telefonu numaralarını listeleniyordu.

Trump, görevde bulunduğu süre boyunca, 2016 seçim zaferini garantiye almak için Rusya'yla gizli anlaşma yaptığı suçlamalarına karşı saplantılı şekilde kendisini savunmuştu. Bu süreçte Trump, ana akım haber medyasının çoğunu "yalan haber" diyerek gözden düşürmeye çalışmıştı.

Washington Post'a yönelik takibin bu çabanın bir parçası olup olmadığı henüz net değil.

Gazeteye göre, muhabirlerin telefon kayıtlarına yönelik talep ve e-posta kayıtları için başarısızlıkla sonuçlanan istek, 2020'de yani William Barr hâlâ adalet bakanıyken gerçekleşti. Washington Post, Barr'ın yorum taleplerine henüz yanıt vermediğini belirtti.

Kaynak: Independent Türkçe

Amerika'dan geldiler! Otele değil yediemin otoparkına götürdülerAmerika'dan Türkiye'ye turist olarak geldiler, ilk gördükleri yer yediemin otoparkı oldu. Çünkü turistlerin içinde bulunduğu araç çekildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet