Geri Dön

Tüm aktörler masada

Libya’da çözüm için bugün Almanya’nın başkenti Berlin’de Barış Konferansı toplanacak.

Tüm aktörler masada

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ev sahipliği yapacağı toplantıda Libya’da barış için dünya liderleri bir araya gelecek. Berlin zirvesine “P5 ülkeleri” ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Türkiye, Almanya, İtalya, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin katılması öngörülüyor. Türkiye, toplantıya Katar, Tunus ve Cezayir’i de önermişti. Katar’a sıcak bakılmazken, Cezayir zirveye davet edildi. Afrika Birliği’nin de Türkiye’nin hamlesi üzerine Libya’nın komşuları Nijer ve Çad’ın da toplantıya katılmasını istediği, bu durumun da değerlendirildiği ifade ediliyor.

İletişim Başkanlığı’ndan Berlin Konferansı ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin, Libya’da, 2259 sayılı BMGK Kararı temelinde uluslararası meşruiyete sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne yönelik saldırıların durdurulması, kalıcı ateşkesin tesis edilmesi ve BM himayesinde Libyalıların sahiplendiği kalıcı bir siyasi çözüme ulaşılması amacıyla yürütülen çabaları başından bu yana desteklediği vurgulandı. Açıklamada, “Türkiye, bu doğrultuda her seviyede yoğun diplomatik girişimlerde bulunmuş, keza Berlin Süreci’ne de yapıcı bir tutumla aktif katkı sağlamıştır. Zirvede, Libya’da önümüzdeki dönemde barış ve istikrarın süratle tesisi amacıyla atılması gereken adımlar hakkında görüş alışverişinde bulunulması ve bu yönde somut kararlar alınması öngörülmektedir” ifadelerine yer verildi. 

Sağlık Bakanı Koca: "Pozitif çıkan hastamız yok"Sağlık Bakanı Koca Ankara'da açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, Şu ana kadar çalışılmış numunelerde pozitif çıkan herhangi bir hastamız çıkmadı." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber