Dünya Türkiye'den ABD'ye yanıt: Teröristleri otobüslerle kim götürdü?

Türkiye'den ABD'ye yanıt: Teröristleri otobüslerle kim götürdü?

09.10.2021 - 12:38 | Son Güncellenme:

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Joe Biden'ın mektubuna sert yanıt verdi ve Washington yönetiminin Suriye'de dürüst davranmadığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'da ağırladığı Venezuelalı mevkidaşı Felix Plasencia ile ortak basın toplantısı düzenledi. ABD lideri Joe Biden'ın Türkiye'ye sert eleştiriler yönelttiği kararname sorulan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Washington yönetiminin dürüst davranmadığını söyledi.

Haberin Devamı

Çavuşoğlu, "Öncelikle bu mektup, kopyala yapıştır bir mektup olmuş. Bu cümleleri ve bu paragrafları Amerikan yönetimi daha önce de kullandı. Aslında Amerikan yönetimi, Kongreye mektup yollarken ya da Amerikan halkına bilgi verirken doğruyu söylemiyor." ifadelerini kullandı.

Bunun sebebi olarak, ABD'nin PKK'yı terör örgütü kabul ederken YPG'yle iş birliği yapması olduğunu belirten Çavuşoğlu, ABD'nin bu örgüte çok ciddi destek verdiğinin altını çizdi.

Çavuşoğlu, ABD kanunlarına göre bu durumun suç olduğunu vurgulayarak "Burada bulunma amacının da DEAŞ'la mücadele olmadığını biz çok iyi biliyoruz. DEAŞ'la biz mücadele ettik. Göğüs göğse DEAŞ'la mücadele eden tek ordu, NATO içinde ve dünyada bizim ordumuzdur." diye konuştu.

Haberin Devamı

Bu mücadele sonucunda 4 bin civarında teröristin öldürüldüğünü aktaran Çavuşoğlu, yabancı teröristlere yönelik ve Türkiye içinde alınan tedbirler ile uluslararası mücadeleye de destek verildiğine işaret etti.

Çavuşoğlu, DEAŞ'ın Afganistan'da güçlenmemesi için Taliban'la angajmana girmenin görüşüldüğünü de hatırlatarak "Peki bu teröristleri, Suriye’den oraya kim götürdü? 'YPG, mücadele etti' diyorlar ya, bunları önce bazı şehirlerden otobüslerle taşıdılar sonra uçaklarla aldılar, götürdüler Afganistan'a bıraktılar." diye konuştu.

ABD'nin Suriye ve Irak politikalarıyla birlikte tüm politikalarının Avrupa'da ve NATO'da tartışıldığını kaydeden Çavuşoğlu, tüm bunların plansız ve öngörüsüzce yapıldığını kaydetti.

Çavuşoğlu, bu plansız politikaların etkisinin Afganistan'da ve Irak'ta görüldüğüne işaret ederek "Suriye’nin o bölgesinde de etkisini görüyoruz. Ayrılıkçı, Suriye’yi bölmeye çalışan bir terör örgütüne Amerika destek veriyor. Önce Türkiye'yi suçlamak yerine ABD, kendi bu yanlış politikalarından vazgeçsin. Ayrıca Amerikan halkına da Amerikan Kongresine de daha dürüst davransın. Çünkü oraya verdiği bilgilerde çok yanlışlar var, düzgün ve dürüst olmayan bilgiler var" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiyeden ABDye yanıt: Teröristleri otobüslerle kim götürdü

ABD Başkanı Biden, Beyaz Saray internet sitesinde Çarşamba günü yayınlanan Suriye ile ilgili başkanlık kararnamesinde Türkiye’nin, bu ülkenin kuzeydoğusundaki askeri operasyonlarının 'DAEŞ’le mücadeleye sekte vurduğunu' iddia etmişti.

Haberin Devamı

'Suriye’deki durum ve Suriye ile ilgili Ulusal Olağanüstü Hal Durumu’nun Devamına Dair Not' başlığını taşıyan ve Kongre’ye de gönderilen kararname, esas olarak bu ülkenin ABD açısından oluşturduğu düşünülen ulusal güvenlik tehdidi nedeniyle 2019’da ilan edilen Olağanüstü Hal önlemlerinin bir yıl daha uzatılmasını düzenliyor.

Başkan Biden’ın imzasını taşıyan kısa başkanlık kararnamesi metninin ana bölümünde, en önemli kısmı Türkiye’ye yönelik eleştiri oluşturdu. Biden, bu bölümde, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki askeri faaliyetlerine değinerek, bunun, 'DAEŞ’i yenilgiye uğratmak için sürdürülen mücadeleye sekte vurduğunu, siviller için tehlike oluşturduğunu, ABD’nin ulusal güvenliği ve dış politikasına sıra dışı bir tehdit olduğunu ileri sürdü.

TÜRKİYE VE VENEZUELA'DAN ÜÇ ANLAŞMA

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye ve Venezuela'nın üç ayrı anlaşma imzaladığını açıkladı.

Haberin Devamı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Venezuelalı iktidar ve muhalefetin Meksika'da süren görüşmelerini Ankara'nın desteklediğini kaydetti. Muhalet partilerinin büyük çoğunluğunun yerel seçimlere katılmasını olumlu bir gelişme olarak niteleyen Çavuşoğlu, Avrupa Birliği'nin yanı sıra Türkiye'nin de seçimlere gözlemci göndereceğini duyurdu.

Konuk bakan Plasencia ise, Türkiye'nin bölgesinde ve uluslararası arenada lider bir ülke olduğunu söyledi. Venezuela Dışişleri Bakanı Plasencia, Ankara ve Caracas arasında imzalanmayı bekleyen başka anlaşmalar bulunduğu bilgisini de verdi.

Bakanlar Çavuşoğlu ve Plasencia, Venezuela lideri Nicolas Maduro'nun yakın zamanda Türkiye'yi ziyaret edebileceğini de aktardı.