Geri Dön
DünyaUluslararası yardım çağrısı! 20 bin kişi tahliye edildi...

Uluslararası yardım çağrısı! 20 bin kişi tahliye edildi...

Saint Vincent ve Grenadinler Başbakanı Ralph Gonsalves, St. Vincent Adası’nda bulunan La Soufriere Yanardağı'ndaki patlamaların 20 bin kişinin tahliyesine neden olduğunu belirterek "uluslararası yardım" çağrısında bulundu.

Uluslararası yardım çağrısı! 20 bin kişi tahliye edildi...

Karayipler'deki bir ada ülkesi olan Saint Vincent ve Grenadinler Başbakanı Ralph Gonsalves, BM Güvenlik Konseyinin çevrim içi toplantısında yaptığı açıklamada, yanardağdaki patlamaların ardından Ada halkının oldukça endişeli olduğunu belirtti.

Patlamalar nedeniyle 20 bin kişinin güvenli yerlere tahliye edildiğini ifade eden Gonsalves, ülkesinin acilen uluslararası yardıma ihtiyacı olduğunu kaydetti.

PATLAMALARIN NEDEN OLDUĞU İNSANİ KRİZ

Saint Vincent ve Grenadinler'de binlerce kişi, sığınma evlerinde kalıyor.

Uluslararası yardım çağrısı 20 bin kişi tahliye edildi...

BM Barbados ve Karayipler İnsani İşler Koordinatörü Didier Trebucq, 15 Nisan'da Karayipler’deki St. Vincent Adası’nda bulunan La Soufriere Yanardağı'ndaki patlamaların neden olduğu insani krizin aylarca sürebileceği uyarısında bulunmuştu.

La Soufriere Yanardağı'ndaki patlamaların devam ettiğini ve bu durumun Barbados, Antigua ile Barbuda'yı da etkilemesini beklediklerini söyleyen​​​​​​​ Trebucq, "Büyük bir belirsizlik ve haftalarca hatta aylarca sürecek büyüyen bir insani krizle karşı karşıyayız. Bu, St. Vincent ve çevre adalarda kesinlikle 6 aydan fazla sürecek bir kriz." ifadesini kullanmıştı.

Yanardağ'da 1902'de meydana gelen patlamada 1500’den fazla kişi hayatını kaybetmişti. Yanardağ, en son 1979'da faaliyete geçmişti.

Boğulma tehlikesi geçiren torunlarını kurtardı ama kendisi boğulduManisa'nın Saruhanlı ilçesinde, serinlemek için girdikleri yangın söndürme göletinde boğulma tehlikesi geçiren 3 torununu kurtaran ancak kendisi dipteki balçığa saplanarak yaşamını yitiren Bilhan Yılmaz (59), gözyaşları içinde toprağa verildi. Yılmaz'dan geriye kurtardığı torunlarından kardeş olan ikisiyle çektirdiği fotoğrafı kaldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet