Yanardağ

Yanardağ

Son dakika yanardağ haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan yanardağ gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan yanardağ haber sayfamızda...

Yanardağ

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.314 yanardag haberi bulunmuştur.
Pasifik cenneti Hawaii
Pasifik cenneti HawaiiHawaii takımadaları Pasifik Okyanusu'nun ortasında eyaleti olduğu Amerika Birleşik Devletleri'ne yüzlerce kilometre açıkta yer alıyor. Dünyanın en ünlü tatil cennetinden biri olarak kabul edilen Hawaii, dört mevsim yazın yaşandığı, tropikal iklimiyle pek çok insanın hayalini süsleyen Hawaii, sık sık yaşanan yanardağ patlamalarıyla da gündemde. İkinci Dünya Savaşı'nda dönüm noktası anlardan biri olan Pearl Harbor baskınının da gerçekleştiği Hawaii, ABD'ye bağlı olup Birleşik Krallık (İngiltere) bayrağı taşıyan tek eyalettir.
9.06.2021Tatil
Merapi Yanardağı patladı! 03.16'da...
Merapi Yanardağı patladı! 03.16'da...Endonezya'nın Cava Adası'nda bulunan Merapi Yanardağı'nda yaşanan volkanik hareketlilik esnasında üç kez gaz çıkışı ve lav akıntısı oluştu.
9.06.2021Dünya
Ferdi Kaza Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar? Genel Şartları Nelerdir?
Ferdi Kaza Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar? Genel Şartları Nelerdir?Güne normal bir şekilde başladıktan sonra başınıza hiç ummadığınız bir kaza gelebilir. Bu gibi bir durumda ne siz ne de sevdikleriniz en azından bu talihsizliklerin maddi yönününü düşünmek zorunda kalmayın diye ferdi kaza sigortası yaptırabilirsiniz. Ferdi kaza sigortası nedir, ne işe yarar? İşte, tüm detaylar.
7.06.2021Eğitim
Macera dolu Anadolu
Macera dolu AnadoluYüksek dağları, geniş bozkırları ve gürül gürül akan nehirleriyle Anadolu, kamp ve karavan tatili tercih edenlere sayısız seçenek sunuyor. Anadolu rotasında yer alan antik kalıntılar ise yüzyıllar öncesine uzanan bir yolculuğa çıkarıyor...
3.06.2021Gündem
Krater Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Krater Çeşitleri Nelerdir?
Krater Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Krater Çeşitleri Nelerdir?Krater, coğrafi ve astronomi bilimlerinde kullanılmakta olan bir terimdir. Bu kapsamda hem derslerde hem de sınavlarda krater kelimesi çok geçmektedir. Krater kelimesi herhangi bir gök cisminin çarptığı yüzeyde oluşan çöküntüler olarak ifade edilmektedir. Peki, krater ne anlama gelmektedir? TDK sözlük anlamı ne olarak açıklanmaktadır? Krater çeşitleri neler olmaktadır? İşte, krater kavramı hakkında verilen bilgiler
1.06.2021Eğitim
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki yanardağ patlaması 500 bin kişiyi susuz bıraktı
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki yanardağ patlaması 500 bin kişiyi susuz bıraktıKongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki (KDC) yanardağ patlaması sırasında boru hatlarının zarar görmesi nedeniyle 500 bin kişinin susuz kaldığı bildirildi.
1.06.2021Dünya
Ayrılık sevdaya dahil şiir - Atilla İlhan
Ayrılık sevdaya dahil şiir - Atilla İlhanŞair, romancı, senarist, düşünce adamı kimlikleri ile Cumhuriyet döneminin en etkili sanatçılarından olmuş ve 1950 yılından sonraki kültür yaşamımıza damga vurmuştur.“Balıkçı Türküsü” adlı ilk şiirini yazdıktan sonra, 1946 yılında yarışmada ikincilik aldığı “Cebbaroğlu Mehemmed” şiiriyle adını duyurmuştur.İkinci Yeni’ye ve Garip akımına ilk karşı çıkan kişilerden olmuştur. Garip akımını Orhan Veli’yi eksik bir şair görmesi ve akımın anlayışını dar ve sığ bulması nedeniyle eleştirmiş İkinci Yeni’yi ise “yozlukla” itham etmiştir. Bu gruplara karşı çıkan Attila İlhan Mavi dergisindeki yazılarından hareketle “Mavi Akımı” oluşturmak istemiş, ancak bu hareket pek başarı sağlayamamıştır.
31.05.2021Şiirler
Son dakika... Yetkili 'bir anda vurabilir' dedi! Yüz binlerce insan yollara döküldü...
Son dakika... Yetkili 'bir anda vurabilir' dedi! Yüz binlerce insan yollara döküldü...CNN'in son dakika haberine göre, korkulan oldu ve Afrika ülkesinde yarım milyona yakın insan, yürüyerek yaşadıkları yerleri terk etmek için yola çıktı. Daha önce on binlerce kişinin tahliye edildiği ülke felaketin eşiğine geldi.
29.05.2021Dünya
Son dakika... Yanardağ patlaması sonucu son 24 saatte en az 3 bin kişi Ruanda'ya sığındı
Son dakika... Yanardağ patlaması sonucu son 24 saatte en az 3 bin kişi Ruanda'ya sığındıÇocukların yaşam koşullarının iyileştirilmesi için çalışan Save the Children örgütü, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki Nyiragongo yanardağının 22 Mayıs'ta patlaması nedeniyle son 24 saate en az 3 bin kişinin Ruanda'ya sığındığını açıkladı.
28.05.2021Dünya
Maske kullanırken neden yüzümüze güneş koruyucu sürmeliyiz?
Maske kullanırken neden yüzümüze güneş koruyucu sürmeliyiz?Havanın da ısınmasıyla birlikte cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak için bazı önlemlerin alınması şart. Ancak koronavirüsten korunmada son derece etkili olan maskeleri takmadan önce güneş kremi sürülüp sürülmeyeceği konusunda merak edilenler var. Peki, neden güneş kremi kullanmalıyız? Güneş kremi hangi saatlerde kullanılmalı? Güneş kremi alırken nelere dikkat edilmeli? Dermatoloji Uzman Dr. Arzu Gökdemir Yanardağ anlattı.
28.05.2021Cilt Bakımı
İkinci patlama endişesi on binlerce kişiyi yerinden etti
İkinci patlama endişesi on binlerce kişiyi yerinden ettiKongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC), 22 Mayıs'ta patlayan Nyiragongo Yanardağı'nda ikinci bir hareketlilikten endişe edilmesi nedeniyle on binlerce kişi bölgeden tahliye ediliyor.
27.05.2021Dünya
Kilauea Yanardağı aylar sonra sustu
Kilauea Yanardağı aylar sonra sustuABD'nin Hawaii eyaletindeki Kilauea Yanardağı'nda aylardır devam eden patlamalar durdu.
27.05.2021Dünya
Şeyh Şamil şiiri - Cemalettin Turan
Şeyh Şamil şiiri - Cemalettin TuranŞeyh Şamil , Kuzey Kafkasya halklarının siyasi ve dini önderi olarak bilinmektedir. Kafkasya'nın hürriyeti için mücadele etmiş olan Şeyh Şamil; Türkiye, Dağıstan, Kafkasya ve diğer İslam dünyası ülkeleri üzerinde ün sahibidir. Kafkasya'da Rus çarlığına karşı yaptığı direniş ile ünlenmiştir. Şeyh Şamil, direnişte gösterdiği kahramanlığıyla birçok edebi esere konu olmuştur.
26.05.2021Şiirler
Son dakika... Diri diri yandı! Onlarca ölü, yüzlerce kayıp...
Son dakika... Diri diri yandı! Onlarca ölü, yüzlerce kayıp...CNN'in son dakika haberine göre, Afrika ülkesinde meydana gelen yanardağ patlamasında her geçen saat ölü sayısı artıyor. Onlarca köyün dümdüz olduğu felaket için yetkililer "Ölü sayısı artabilir" açıklamasını yaptı.
25.05.2021Dünya
Son dakika... Kongo'da yanardağ patlaması! Çok sayıda can kaybı...
Son dakika... Kongo'da yanardağ patlaması! Çok sayıda can kaybı...Gelen son dakika haberine göre, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) doğusundaki Nyiragongo yanardağının patlaması nedeniyle ilk belirlemelere göre 15 kişi hayatını kaybetti.
23.05.2021Dünya
Son dakika: Korku sürüyor! Durması için dua ettiler
Son dakika: Korku sürüyor! Durması için dua ettilerGuatemala'daki San Vicente Pacaya kasabasındaki Pacaya Yanardağı yeniden faaliyete geçerek patlamasının ardından, yanardağ civarında yaşayan köylüler bir araya gelerek volkanik aktivitenin durması için dua etti.
23.05.2021Dünya
Son dakika: '26 numaralı iskeletin' gizemi çözüldü!
Son dakika: '26 numaralı iskeletin' gizemi çözüldü!Son dakika haberine göre, İtalya'daki arkeologlar, Vezüv Yanardağı'nda yaklaşık 2 bin yıl önce yaşanan patlamada ölen bir kişinin kimliği ile ilgili ilgi çekici ayrıntılar ortaya çıkardı.
12.05.2021Dünya
Yanardağ patlaması nasıl olur?
Yanardağ patlaması nasıl olur?Patlayan yanardağlar hepimizin ilgisini çekiyor. Nasıl patlıyor şu dağlar, nereden çıkıyor onca lav acaba?
Başkomiser Hayrettin Ayvaz olay yerine intikal etti
Başkomiser Hayrettin Ayvaz olay yerine intikal etti30 Ekim Perşembe - Ekim ayının sonu olmasına rağmen Bodrum temmuz sıcağı gibi cayır cayır yanıyordu. Bodrum’un ünlü mekanlarından Trafo’da eski bir arkeolog arkadaşımla buluşup kahvaltı yaptıktan sonra Muğla’ya dönüyordum. Trafikte ışıkların yanmasını beklerken, birkaç yıl önce televizyon programına katılan bir yer bilimci profesörün, Bodrum’un bir çanağın içinde olduğunu, bu nedenle yazları cehennem sıcağında, insanı sanki kaynayan bir kazanın içine atılmış gibi hissettirdiğini söylediğini anımsadım. Profesör bunları söyledikten sonra, bilimsel bir açıklama yapmayı da ihmal etmemişti.
‘Sonsuzluk arzusu kölelik yolunu açtı’
‘Sonsuzluk arzusu kölelik yolunu açtı’Amin Maalouf, dün katıldığı çevrimiçi söyleşide “Tabii ki herkes sonsuza dek yaşamak isteyecektir, kimsenin ölmeyi yahut hastalığı tercih edeceğini sanmıyorum. Ve ölüm her an her yerde karşımıza çıkan bir gerçeklik değil artık” dedi
30.04.2021Kültür Sanat
Etna yeniden faaliyete geçti
Etna yeniden faaliyete geçtiİtalya'nın Sicilya bölgesinde 3 bin 326 metre yüksekliğindeki Etna yanardağı bir kez daha lav ve kül püskürttü.
27.04.2021Haberler
Yeniden faaliyete geçti! İtalyan medyası duyurdu
Yeniden faaliyete geçti! İtalyan medyası duyurduİtalya'nın Sicilya bölgesinde 3 bin 326 metre yüksekliğindeki Etna yanardağı bir kez daha lav ve kül püskürttü.
27.04.2021Dünya
Ölüm ve oğlum şiiri - Can Yücel
Ölüm ve oğlum şiiri - Can YücelCan Yücel'in şiirinin dili halkın anlayabileceği sade yalın bir dildir. Ancak benzetmelerin çokluğu kullanılan imaj ve hayaller ağır basar. Kelimeler bazen gerçek anlamlarının dışında kullanılmıştır. Ölüm ve oğlum şiirinde de bu hava vardır. İşte Ölüm ve oğlum şiirinin sözleri.
26.04.2021Şiirler
Sakurajima Yanardağı'nda patlama! 2 kilometre yayıldı
Sakurajima Yanardağı'nda patlama! 2 kilometre yayıldıJaponya'nın güneybatısındaki Kagoşima eyaletine bağlı Osumi Yarımadası'ndaki Sakurajima Yanardağı'nda patlama meydana geldi.
24.04.2021Dünya
Son dakika: Fransa'ya bağlı Reunion Adası'nda yanardağ patladı!
Son dakika: Fransa'ya bağlı Reunion Adası'nda yanardağ patladı!Son dakika haberine göre, Hint Okyanusu'nda bulunan Fransa'ya bağlı Reunion Adası'nda Piton de la Fournaise yanardağı patladı. AFP'nin aktardığına göre, iki kişi hayatını kaybetti.
22.04.2021Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Yanardağvolkanpatlamalavkongo demokratik cumhuriyeti

Yanardağ ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.