Geri Dön
DünyaUNICEF: 5 gençten 1’i depresif

UNICEF: 5 gençten 1’i depresif

UNICEF ve Gallup’un 21 ülkede yaptığı araştırmaya göre, Kovid-19 pandemisi gençlerin ruh sağlığını olumsuz etkiledi. 15-24 yaş grubundaki her 5 kişiden 1’i kendini sıklıkla bunalımlı hissediyor

UNICEF: 5 gençten 1’i depresif

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF), dün yayımlanan “Dünya Çocuklarının Durumu 2021” adlı salgın nedeniyle gençlerin ruh sağlığının bozulduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. UNİICEF ve ABD’li araştırma şirketi Gallup’un yaptığı araştırma, şubat-haziran ayları arasında 21 ülkeden 20 bin kişiyle gerçekleştirildi. Kovid-19 pandemisi, yoksulluk ve cinsiyet normlarının gençlerin ruh sağlığını etkilediği tespit edilen araştırmada, katılımcıların yüzde 19’unun sıklıkla depresyonla mücadele ettiği ortaya çıktı.

UNICEF, 10 ila 19 yaş arasındaki gençlerin yüzde 13’ünden fazlasının (toplam 166 milyon ergen) teşhis edilmiş bir zihinsel bozuklukla yaşadığını tahmin etti. Raporda, Kamerun ve Mali’de her 3 gençten 1’inin düzenli olarak depresyonda olduğu belirtilirken, İngiltere’de her 5 kişiden 1’i, Etiyopya ve Japonya’da her 10 kişiden 1’inin aynı şekilde hissettiği ifade edildi. UNICEF’in Genel Başkanı Henrietta Fore, son 18 ayda uygulanan karantina kısıtlamalarının gençlerin ruh sağlığındaki düşüşe katkıda bulunduğunu ancak pandeminin “buzdağının sadece görünen kısmını temsil ettiğini” söyledi. Öte yandan, en son rakamlara göre, her yıl 46 bin genç intihar ederek ölüyor ancak hükümet sağlık bütçelerinin sadece yüzde ikisi dünya çapında ruh sağlığı harcamalarına tahsis ediliyor.

Elektrik faturalarında yeni dönem! Bakan Dönmez duyurdu
Antalya'yı fırtına vurdu! Uyarı üstüne uyarı geldi
Gündem olan düğünle ilgili damat konuştu: 'Eşim istemedi...'
Slovakya’da 3. doz aşı yaptıranlara para verilecek
Erdoğan'dan Müşterek Kuvvet Komutanlığı'na ziyaret
‘Bitrota’ soruşturmasında yeni gelişme! İstanbul'a getirildi
Son dakika... İran'ın savaş gemisi battı!
Tarihi Galatasaray - Fenerbahçe derbisinde tam 7 gol! 8 dakikada hat-trick yaptı
Türk-İş'ten asgari ücret mesajı! Bu rakamın altında...
Feci kaza! 'Çalıştıkları hastaneye cenazeleri gitti'
Almanya'da Serdar Dursun patlaması! 'Frankfurt için bir şans'
Bu görüntüler İstanbul'dan! ‘Cansiperane vaziyette görev’
İrem Derici'ye nazar değdi! 'Ölü gibi yatıyorum'
Boşandılar ama kopamadılar! Merve ile Gürhan...
Yeni yıl için kurumsal hediye önerileri

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler