Geri Dön
DünyaÜnlü yönetmenden istihbarata suçlama

Ünlü yönetmenden istihbarata suçlama

ABD Başkanı John F. Kennedy suikastını anlatan belgesel çeken yönetmen Oliver Stone, bu siyasi cinayetin CIA tarafından örtbas edildiği iddiasının gerçek olduğunu öne sürdü

Ünlü yönetmenden istihbarata suçlama

DIŞ HABERLER - Oscar ödüllü ABD’li yönetmen Oliver Stone’un çektiği “JFK Tekrar Gözden Geçirmek: Yansımanın İçinden” adlı belgesel filmi 12 Kasım’da ülkesinde vizyona girdi. Stone, eski ABD Başkanı John F. Kennedy’nin (JFK) 1963’te öldürülmesine odaklanan belgeselle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

75 yaşındaki yönetmen, 1991’de çektiği “JFK” filmiyle başkanın öldürülmesiyle ilgili şaibeye dikkat çekmişti. Ardından ABD’li yetkilileri, 2029 yılına kadar gizli kalması gereken suikastla ilgili belgeleri kademeli olarak yayımlamaya ikna etmişti. Şimdi de yeni belgeseliyle konuyu gündeme getiren Stone, ABD’nin dış istihbarat teşkilatı CIA’in suikastla ilgili gerçeği gizlediği iddiasının komplo teorisi değil, bir “gerçek” olduğunu söyledi. Belgesel için tarihçiler, adli tıp uzmanları ve davayla ilgilenen kişilerle röportaj yapan yönetmen, “Bir ABD başkanını tüm dünyanın gözü önünde güpegündüz öldürdüğünüzde, insanlar büyük güçlerin iş başında olduğunu hemen hissettiler” dedi. 1963’teki soruşturmada Teksas’ta Kennedy’nin aracına ateş eden komünizm sempatizanı Lee Harvey Oswald’in suikastı tek başına gerçekleştirdiği açıklanmıştı.

Ancak tutuklandığında kendisinin bir kurban olduğunu ve Kennedy’yi öldürmediğini söyleyen Oswald da suikasttan iki gün sonra Jack Ruby tarafından öldürülmüştü.  Davanın bir başkanlık soruşturması olan Warren Komisyonu tarafından tek taraflı görüldüğünü belirten Stone, “O soruşturmadaki kanıtlar bugün geçerli olamaz” dedi. Stone belgeselinde komisyonun tutarsızlıklarına da odaklanıyor. Belgeseliyle izleyicilerini, Sovyetler Birliği’nde yaşamış ve Küba’nın komünist lideri Fidel Castro’yu destekleyen broşürler dağıtan Oswald’ın CIA ile bağlantıları bulunduğuna, aslında bir çifte ajan olduğuna ikna etmeye çalışıyor. Ayrıca, belgeselde Oswald’ın tek keskin nişancı olması durumunda merminin Kennedy’yi arkadan vurması gerektiği de belirtiliyor. Ancak gizliliği kaldırılan belgelerde 40 tanık, Kennedy’nin kafasındaki bir kurşunun önden girip arkadan çıktığını gösteren bir delik olduğunu belirtiyor.

Ünlü yönetmenden istihbarata suçlama

DOKTOR “BANA BASKI YAPILDI” DEMİŞTİ

1963’te suikasttan sonra Parkland Hastanesi’nde Kennedy’yi kurtarmaya çalışan Dr. Malcolm Perry, başkanın boyundaki yaranın önden olduğunu belirtmişti. Soruşturma komisyonuna ise merminin hangi yönden geldiğinden “emin olmadığını” söylemişti. Ancak Perry daha sonra bir cerrah arkadaşına, yaralanmanın “tartışmasız” önden olmasına rağmen, bir gizli servis ajanının bunu söylememesi için “ona baskı yaptığını” açıklamıştı. Öte yandan, belgeselde Kennedy’ye yönelik benzer başarısız suikast planları olduğu ve bu kanıtların yok edildiği de iddia ediliyor. Suikast kayıtları inceleme kurulundaki Yargıç John Tunheim de Oliver Stone’a kanıtların gizli servisler tarafından yok edildiğine inandığını aktardı.

 

 

Hemşire Ömür Erez’i canice öldürdü! Korkunç detayı itiraf etti
Sinyali verdi! Gözler 27 Ocak'ta, belirleyici olacak
İstanbul'da akılalmaz olay! Taksici Fransız turisti kaçırdı
Türkiye günlerce bu olayı konuştu! Cezası belli oldu
Ülkenin konuştuğu Türk! Sarah ile Musa'dan sonra Anna-Marie ile Mürsel...
Galatasaray Başkanı Burak Elmas, Terim'le ayrılık sürecini anlattı: 'Hayatımın en travmatik 10 dakikası'
Ünlü isim trans birey oldu! 'Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü' istemiş
İstanbul'da baltalı okul baskını! Korkuyla sınıflara kaçtılar
Çalınınca gözyaşlarına boğulmuştu! Bakan Kurum'un hediyesi duygulandırdı
Gaziantep’te ikinci dalga alarmı! 54 yıl sonra en yoğun kar...
Galatasaray'da büyük pişmanlık! Sene başında gönderildi, fırtına gibi esiyor
Ahmet Tatlıses'in sağlık durumu! 'Tümör alındı, biyopsiye gönderildi'
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi
Okan Yalabık-Ezgi Ayvalı'nın dört yıllık aşkı belgelendi!
Bulgar turistler gelmekten vazgeçti! ‘Bu parayı veremeyeceklerini söylediler’

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler