Geri Dön

Vay canına!

Pasifik Okyanusu’nun en derin yerinde yaşayan deniz kabuklusunda plastik bulundu

Vay canına!

‘Eurythenes plasticus’

Newcastle Üniversitesi araştırmacıları, Pasifik Okyanusu’nun Mariana çukurunda, Japonya ve Filipinler arasında yapılan araştırmada, dünyanın en derin yerlerinde yaşayan derin-deniz amfipotlarının (deniz kabuklusu) yeni keşfedilen bir türünde plastik bulunduğunu ortaya çıkardı. Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) desteklediği araştırmacılar, plastiğe atfen türe “Eurythenes plasticus” adını verdi.

Vay canına‘Eyleme geçilmeli’

Amfipotta, su şişeleri ve spor kıyafetleri gibi birçok malzemede kullanılan PET (polietilen tereftalat) bulundu. Araştırma ekibinin başkanı Dr. Alan Jamieson, “Denizlerimize sel gibi akan plastik kirliliğini durdurmak için acil eyleme geçilmesi gerektiğine dikkat çekmek amacıyla ‘Eurythenes plasticus’ ismine karar verdik” dedi.

Kardeşini öldüren zanlıdan kan donduran ifadeAntalya'nın Manavgat ilçesinde 8 yaşındaki kardeşini ormanlık alanda bıçaklayarak öldüren şahıs, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Ağabey mahkemede ifadesinde, "Ben bilerek ve isteyerek öldürdüm. Babam bana ve diğer kardeşime ilgi göstermezken kardeşim Taha’nın üzerine titriyordu. Bu yüzden sırf babam acı çeksin diye sevmeme rağmen kardeşimi öldürdüm. 15 gündür onu nasıl öldüreceğimi tasarlıyordum" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber