Geri Dön
DünyaVirüs siyaseti ‘farklı’ etkiledi

Virüs siyaseti ‘farklı’ etkiledi

Virüs siyaseti ‘farklı’ etkiledi

Dünya genelinde hızla yayılan koronavirüs salgınına karşı bazı hükümetlerin takındığı tutumlar ve aldığı önlemler, iktidar dengelerini alt üst ederken, Almanya ve ABD’de liderlerin güçlenmesini sağladı.

Kosova’da 50 gün önce göreve başlayan Başbakan Albin Kurti yönetimindeki hükümet, koronavirüs salgınına karşı yeterli önlem almaması nedeniyle düşürüldü. Kosova Meclisi Genel Kurulu’ndaki oturumda, Kurti hükümeti hakkında verilen gensoru önergesi, 32 ‘Hayır’ oyuna karşın 82 ‘Evet’ oyu ile onaylandı. Oylama sonucunda hükümetin düşürülmesine karar verildi.

Almanya’da ise Şansölye Angela Merkel’in muhafazakar bloğu, hükümetin koronavirüs krizini iyi yönetmesi sayesinde kamuoyunun güvenini kazandı. Önceki gün açıklanan bir anketin sonucuna göre, Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) ve kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birlik’in (CSU) oyları 2017 seçimine oranla 4 puan yükseldi, yüzde 36’ya ulaştı.

Trump’a yaradı

Bununla birlikte ABD merkezli Gallup’un son anketine göre de, Başkan Donald Trump, koronavirüs salgını sayesinde kazanan tarafta yer aldı. Trump’ın popülaritesinin, 3 yıllık görev süresinde hiç olmadığı kadar yüksek olduğunu vurgulayan ankette, Amerikalıların yüzde 60’ının, Başkan’ın krize karşı tutumunu onayladığı ortaya çıktı.

Hindistan'da krematoryumlarda yoğunluk yaşanıyorYeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından en fazla etkilenen ülkeler arasında yer alan Hindistan'da günlük vaka sayısı 273 bini geçti. Uzmanlar, ülke çapındaki artan vakaların ardından hastanelerdeki doluluk oranlarının en yüksek seviyeleri gördüğüne işaret ederek sağlık sisteminin "çökme noktasında" olduğu uyarısında bulunuyor. Ölülerin yakıldığı krematoryumlarda ve mezarlıklarda ise bekleyen listelerinin uzadığı bildirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet