Geri Dön

Virüsten kurtuldu muhalefete tutuldu

İngiltere’de yeni tip koronavirüse yakalanan ve tedavisinin ardından taburcu edilen Başbakan Boris Johnson, muhalefetin eleştirileriyle karşı karşıya.

Virüsten kurtuldu muhalefete tutuldu

İngiltere’de Avam Kamarası, ilk sanal toplantısını “Başbakan’a Sorular” oturumuyla düzenledi. Salgın nedeniyle alınan önlemler kapsamında sadece 50 parlamenterin salonda bulunmasına izin verilirken diğerleri oturumu internetten izledi. Soruları, dinlenmeye devam eden Johnson’a vekalet eden Dışişleri Bakanı Dominic Raab cevaplandırdı.

İşçi Partisi’nin yeni lideri Keir Starmer, İngiltere’nin koronavirüs testleri konusunda “çok yavaş ve diğer Avrupa ülkelerinin çok gerisinde kaldığını” kaydetti. Koruyucu ekipmanlar konusunda ise sağlık çalışanlarının korktuğunu çünkü doğru malzemeye sahip olmadıklarını söyleyen Starmer, hükümetin bu konuda İngiliz üreticilerin çağrılarına da cevap vermediğini belirtti.

Raab ise hedefe ulaşmak için “katlanan bir artış” yapılması gerektiğini kabul etti. Koruyucu ekipman talebini karşılamanın uluslararası alanda büyük bir zorluk olduğuna işaret eden Raab, bir milyar ürünün teslim edildiğini ancak hükümetin daha fazlası için çaba harcamak zorunda kaldığını dile getirdi. Raab, ayrıca 69 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini ancak ölen yaşlı bakımevleri çalışanlarının sayısını bilmediğini aktardı.

İlk etapta “toplumsal bağışıklık kazanılması amacıyla virüsün kontrollü yayılması” stratejisi izleyen İngiliz hükümeti, ölü sayısının yaklaşık 300 bin olabileceğine yönelik raporlar ve eleştirilerin ardından geri adım atmıştı. 23 Mart’ta alınan kararlarla halkın evden çıkmasına sınırlama getirilirken marketler ve eczaneler hariç tüm ticari işletmeler kapatılmıştı. 16  Nisan’da süresi dolan uygulama 3 hafta daha uzatılmıştı.

Malzemeler ulaştı

Öte yandan Kovid-19’la mücadele kapsamında, Türkiye’de sağlık ekipmanları yüklenen İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait kargo uçağı, İngiltere’ye vardı. Uçakta 80 tondan fazla koruyucu ekipman bulunurken, söz konusu malzemelerin, henüz sipariş edilmemişken geleceğinin açıklanması ufak çaplı krize neden olmuştu.

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 18 Ocak 2021 )Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu belli oldu. Türkiye'de son 24 saatte 151 bin 342 Kovid-19 testi yapıldı, 5 bin 862 kişinin testi pozitif çıktı, 164 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 2 bin 183 oldu, 7 bin 905 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 270 bin 769'a yükseldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet