Dünya Yahudi ABD Senatörü Schumer, Netanyahu’yu değiştirmek için İsrail’e seçim çağrısı yaptı

Yahudi ABD Senatörü Schumer, Netanyahu’yu değiştirmek için İsrail’e seçim çağrısı yaptı

15.03.2024 - 15:01 | Son Güncellenme:

ABD Senatosu Demokrat Parti Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Gazze Şeridi’nde devam eden savaş sebebiyle Başbakan Netanyahu’yu sert bir dille eleştirerek, İsrail’de seçim yapılması çağrısında bulundu.

Yahudi ABD Senatörü Schumer, Netanyahu’yu değiştirmek için İsrail’e seçim çağrısı yaptı

Senato Çoğunluk Lideri görevini üstlenen ilk New Yorklu ve ilk Yahudi olan Schumer dün Senato’da yaptığı konuşmada, "Bir demokrasi olarak İsrail'in kendi liderlerini seçme hakkı vardır ve bırakalım taşlar yerine otursun. Ancak önemli olan İsrailliler’e bir seçenek sunulmasıdır. İsrail'in geleceği konusunda 7 Ekim'den sonra yeni bir tartışma yapılmalı. Bence bu en iyi şekilde bir seçim yapılarak gerçekleştirilebilir" dedi.

Haberin Devamı

Schumer, İsrail'in iki devletli çözümü reddetmesinin 'büyük bir hata' olacağını söyleyerek, İsrail-Gazze çatışmasında müzakerecileri ateşkesi sağlamak, rehineleri serbest bırakmak ve Gazze'ye yardım ulaştırmak için mümkün olan her şeyi yapmaya çağırdı.

Yaklaşık 45 dakika süren konuşmasında Schumer, Netanyahu'yu uzun yıllardır tanıdığını, birçok konuda aynı görüşü paylaşmasalar dahi Netanyahu'nun verdiği mücadeleye saygı duyduğunu söyledi, "Ancak bununla birlikte Başbakan Netanyahu'nun yolunu kaybettiğine de inanıyorum" diye ekledi.

Schumer, Filistin lideri Mahmud Abbas'ın da kenara çekilmesi gerektiğini savundu. "Gelecekte herhangi bir barış umudu olabilmesi için Abbas'ın istifa etmesi ve yerine Yahudi devleti ile barışa ulaşmak için çalışacak yeni nesil Filistinli liderlerin geçmesi gerekiyor" dedi.

Haberin Devamı

Schumer ve aralarında Başkan Joe Biden'ın da bulunduğu Demokrat Parti’nin önde gelen isimleri, Washington'un İsrail'e verdiği koşulsuz destek nedeniyle parti içinden yoğun eleştirilere maruz kalıyor.

Senato’da Chuck Schumer’den sonra söz alan Cumhuriyetçi lider Mitch McConnell ise, Netanyahu'yu savundu. McConnell, "Demokrasimize yabancıların müdahale etmesinden rahatsız olan Amerikalılar’ın, İsrail'in demokratik yollarla seçilmiş liderinin görevden alınması çağrısında bulunması ikiyüzlülüktür. Bu daha önce görülmemiş bir şeydir" dedi.

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA, LİKUD'DAN TEPKİ 

Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, Schumer'in Beyaz Saray'a konuşmayla ilgili önceden bilgi verdiğini, ancak herhangi bir onay verilmediğini veya herhangi bir düzenleme yapılmadığını söyledi.

Kirby gazetecilere verdiği demeçte, "Bu sözleri söyleme ve Senato kürsüsünde ne söyleyeceğine kendisinin karar verme hakkına tamamen saygı duyuyoruz" dedi.

'Washington'un İsrail'in savaştan sonra seçimlere gitmesi gerektiğini düşünüp düşünmediği' sorulduğunda ise Kirby, "Bu İsraillilere kalmış bir şey” cevabını verdi.

İsrail başbakanlığından bir sözcü Schumer’in açıklamalarına ilişkin 'şimdilik yorum yok' derken, Netanyahu'nun partisi Likud ise, 'İsrail'in bir muz cumhuriyeti olmadığı ve Netanyahu'nun politikasının geniş bir halk desteğine sahip olduğu' açıklamasında bulundu.