Geri Dön
DünyaYahudi savaş karşıtları, Kanada'daki İsrail Konsolosluğu'nu 'kana buladı'

Yahudi savaş karşıtları, Kanada'daki İsrail Konsolosluğu'nu 'kana buladı'

İsrail'e yönelik en sert protestolardan biri, Kanada'nın Toronto kentinde gerçekleşti. Haham Mivasair, "İsrail'in ellerindeki kanın görünmesi için buradayız. Kapıdan akan kan sembolünü bu yüzden yaptık. Hiç kimse, İsrail'in ne olduğunu görmeden İsrail hükümetine ait bu ofislere giremeyecek" dedi.

Yahudi savaş karşıtları, Kanada'daki İsrail Konsolosluğu'nu 'kana buladı'

Kanada'da aralarında Yahudi savaş karşıtlarının da olduğu bazı eylemciler, İsrail'in Gazze saldırılarını protesto etmek için Toronto kentindeki İsrail Konsolosluğu'nun merdivenlerini kırmızıya boyadı.

Bağımsız Yahudilerin Sesi (Independent Jewish Voices - IJV ), World Beyond War (WBW) Kanada ve başka aktivist gruplar, cuma günü söz konusu eylemi gerçekleştirdi.

"İsrail sadece Gazze'de ölümlere ve yıkıma yol açmadı. Aynı zamanda Filistin genelinde şiddetin artmasına neden oldu. İsrail bundan paçasını kurtaramayacak" diyen IJV üyesi haham David Mivasair, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İsrail'in ellerindeki kanın görünmesi için buradayız. Kapıdan akan kan sembolünü bu yüzden yaptık. Hiç kimse, İsrail'in ne olduğunu görmeden İsrail hükümetine ait bu ofislere giremeyecek."

Öte yandan haham, ateşkesi memnuniyetle karşıladığını söylese de şöyle bir ek yaptı: "Ateşkes adaletsizliği ve zulmü bitirmiyor. Filistinliler İsrail'in baskısı altında yaşıyor."

WBW'dan Rachel Small da merdivenlerdeki boyanın, konsolosluk çalışanlarına İsrail'in yol açtığı can kayıplarını ve zararı hatırlatmak için olduğunu söyledi.

243 FİLİSTİNLİ HAYATINI KAYBETTİ

İsrail'in Toronto Konsolosu Galit Baram ise "vandallık" diye nitelediği eylemi kınadı. Gazze operasyonlarının meşru müdafaa olduğunu öne süren Baram, şu ifadeleri kullandı: "İsrail, vatandaşlarını savunmak zorunda kaldı ve Hamas'ın terör altyapısını ortadan kaldırmak için ameliyat yapar gibi kontrollü bir şekilde operasyon düzenledi. Sivil kayıpları azaltmak için ciddi çaba sarf edildi."

İsrail ve Hamas arasında çatışmalar 11 gündür devam ediyordu. İki tarafın vardığı ateşkes 21 Mayıs gecesi yürürlüğe girmişti.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırıları sebebiyle yaşamını yitirenlerin sayısının 243'e yükseldiğini açıklamıştı. Hayatını kaybedenlerden 66'sının çocuk, 39'unun kadın olduğu ve yaralı sayısının 1910'a ulaştığı ifade edilmişti.

Kaynak: Independent Türkçe

Balık fiyatları fırladı! 'Herkes soruyor ama yok'Denizlerde, 1 Eylül'de başlayan balık avı sezonu, fırtına engeline takıldı. Karadeniz'de etkili olan fırtına nedeniyle balıkçılar, 1 haftadır tekneleriyle denize açılamadı. Tezgahlarda balığın miktarı azalırken, fiyatı da katlandı. Sinop'ta 20 TL'ye satılan palamudun tanesi 40 TL'ye, hamsinin kilosu da 40 TL'ye çıktı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler