Geri Dön

‘Yakılarak öldürülen Ferhunde masumdu’

Afganistan’ın başkenti Kabil’de “Kuran yaktığı” iddiası üzerine linç edilen Ferhunde isimli kadın, dün kadın hakları aktivistlerinin omuzlarında son yolculuğuna uğurlandı.

‘Yakılarak öldürülen Ferhunde masumdu’

Cenazenin ardından yüzlerce kişi, Ferhunde’nin yüzünü temsilen kanlı maskelerle yürüyerek adalet çağrısında bulundu. 27 yaşındaki Ferhunde’nin öldürüldüğü yere yakın bir yerde düzenlenen yürüyüşün ardından sembolik bir ağaç dikildi. Kalabalık tarafından yakılarak öldürülen kadının ardından 13 polis olaya müdahale etmekte yetersiz kaldıkları için görevden alındı. Afganistan İçişleri Bakanı Nurulhak Ulumi ise dün yaptığı açıklamada Ferhunde’nin “Kuran yakmadığını, dindar ve masum bir kadın olduğunu” söyledi. Afganistan Başkanı Eşref Gani Ahmedzai ise, vahşi cinayet hakkında soruşturma başlatıldığını belirtti.

Meğer Türkçe biliyormuş...Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda maske ve mesafe denetimi yapıldı. Uyarılara rağmen maskesini düzgün takmayan ve Türkçe bilmediğini söyleyen yabancı uyruklu bir yolcu maske cezası yedikten sonra Türkçe konuşmaya başladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet