Dünya Yangını büyüten ‘fön’ rüzgârları

Yangını büyüten ‘fön’ rüzgârları

22.08.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

Fön, bir başka ifadeyle “saç kurutma makinesi rüzgârı” denilen bir rüzgâr türü var. Bir dağ yamacından aşağıya doğru esen, önüne çıkan her şeyi kavuran sıcak, kuru bir rüzgâr bu. Hava sıcaklığını aniden yükseltecek kadar da güçlü. BBC’nin haberine göre, şimdi tekrar gündeme gelmesinin nedeni ise bu yıl birçok ülkede çıkan orman yangınlarında payı olması.

Yangını büyüten ‘fön’ rüzgârları

Bu yaz bazı Yunan adalarıyla Hawaii’nin Maui Adası’nda çıkan ve günlerce süren orman yangınlarında da fön rüzgârının yarattığı kuru havanın etkisi olduğu belitiliyor. Bu ay Tayvan’da sıcaklığı 39 dereceye yükselten, Fransa’daki sıcak hava dalgasını şiddetlendiren fön rüzgârları, kuzey ve güney kutuplarında bile etkili olabiliyor. Güney Kutbu’ndaki Antarktika’yla Kuzey Kutbu’ndaki Grönland’da da buzulları eritebiliyor.

Haberin Devamı

Hawaii’de 850 kişi kayıp

ABD’nin Hawaii eyaletine bağlı Maui Adası’nda 8 Ağustos’ta çıkan orman yangınları nedeniyle 800’den fazla kişinin kayıp olduğu açıklandı. Maui Belediye Başkanı Richard Bissen yaptığı açıklamada, adadaki yangın nedeniyle 850 kişiden hala haber alınamadığını aktararak, kayıp listesinde yer alan bin 200 kişiye ise sağ olarak ulaşıldığını ifade etti. Yangında 114 kişinin öldüğünü aktaran Bissen, hayatını kaybedenlerden 27'sinin kimliğinin tespit edildiğini ve 11 aileye haber verildiğini söyleyerek, kayıp olan kişilerin yakınlarından kimlik tespit çalışmalarına yardımcı olmak için DNA örneği vermelerini istedi.

Uzmanlar, yangının büyüklüğü nedeniyle kayıp kişilerin kalıntılarının bulunmasının ve teşhis edilmesinin aylar, hatta yıllar sürebileceğini ifade etti.

Haberin Devamı

BİDEN BÖLGEYİ ZİYARET ETTİ

Hawaii Adaları’nda geçtiğimiz 8 Ağustos günü başlayan ve 114 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan orman yangınları sonrası bölgede hala yaralar sarılmaya çalışılırken, bu Pazartesi günü ABD Başkanı Joe Biden, eşi First Lady Jill Biden ile birlikte felaketin en çok etkilediği Maui adasını ziyaret etti. Ziyareti sırasında bölgeyi helikopterle dolaşan ve sokaklarda gezen Başkan Biden yaşanan yıkımı yakından görme fırsatı yakaladı ve yürütülen çalışmaları yerinde değerlendirdi.

Biden çiftine bölgeyi gezdikleri süre boyunca Hawaii Valisi Josh Green ve eşi Jaime Green eşlik etti. Bölgedeki ekiplerden çalışmaların gidişatı hakkında bilgi alan Biden çifti ayrıca adalı bir grup yaşlı tarafından ziyaretleri dolayısıyla kutsandı.

Ardından Başkan Biden basının karşısına geçerek bazı açıklamalarda bulundu. Konuşmasında tüm Amerikan ulusunun Hawaii’deki afetzedelerle birlikte yas tuttuğunu belirten Biden, ABD tarihinde yüzyıldan uzun bir süredir ilk defa yaşanan böylesi ölümcül orman yangınlarında yaraların sarılabilmesi için federal hükümetin gerektiğince yardım edeceği sözünü verdi. Başkan Biden ayrıca bölgede yapılacak yeniden inşa sürecinin “Maui halkının istediği şekilde” yapılacağını belirterek hükümetinin, bölge halkının kültürüne, geleneklerine ve kutsal alanlarına saygı göstereceğine dikkat çekti.

Haberin Devamı

Başkan Biden ve eşi daha sonra da afetzedeler, toplum kuruluşları ve liderlerin katıldıkları bir etkinliğe dahil oldu.

Yangını büyüten ‘fön’ rüzgârları

BİR GRUP VATANDAŞ BİDEN'I PROTESTO ETTİ

Öte yandan Joe Biden’ın araç konvoyu adada yol aldığı sırada bir grup vatandaşın protestosuna maruz kaldı. Pankartlar hazırlayarak adaya daha fazla yardım talep eden gruptaki bazı vatandaşların, kendisine bağırarak “Hiçbir şey yapmadığın için teşekkürler” dedikleri görüldü.

ABD’nin Hawaii Adaları’nda 8 Ağustos günü çıkan orman yangınlarında 114 kişi hayatını kaybetti, en az 850 kişinin ise kaybolduğu açıklandı. Bölgede büyük tahribata yol açan felaket nedeniyle çoğunluğu ev olan 2 bin 200 yapı ve bazı tarihi alanlar yok oldu. Yangınların neden olduğu maddi hasarın yaklaşık 6 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Yangını büyüten ‘fön’ rüzgârları