Dünya ABD ordusundan 'Yapay zeka operatörü öldürdü' iddiasına yalanlama

ABD ordusundan 'Yapay zeka operatörü öldürdü' iddiasına yalanlama

02.06.2023 - 07:54 | Son Güncellenme:

ABD ordusu tarafından sahnelenen simüle edilmiş bir testte, yapay zeka tarafından kontrol edilen bir hava kuvvetleri insansız hava aracı, operatörünü öldürdü iddiasına yine ABD ordusundan yalanlama geldi ve böyle bir simüle testin yapılmadığı belirtildi.

ABD ordusundan Yapay zeka operatörü öldürdü iddiasına yalanlama

Mayıs ayında Londra'da düzenlenen Future Combat Air and Space Capabilities Zirvesi'nde yapay zekanın kokrunç bir yüzü ortaya çıktı. ABD hava kuvvetleri Yapay zeka Operasyonları Şefi Col Tucker Hamilton, yapay zekanın simüle testte "hedefine ulaşmak için son derece beklenmedik stratejiler" kullandığını söyledi.

Haberin Devamı

AMACINA ULAŞMASINI ENGELLEYEN OPERATÖRÜ ÖLDÜRDÜ

Hamilton , yapay zekadan güç alan bir droneun düşmanın hava savunma sistemlerini imha etmesinin tavsiye edildiği ve bu düzene müdahale eden herkese saldırdığı simüle edilmiş bir testi anlattı.

"Sistem, tehdidi tespit ederken, bazen insan operatörünün ona bu tehdidi öldürmemesini söyledi. Ancak yapay zeka bu tehdidi öldürerek puan aldığını fark etmeye başladı. Peki ne yaptı? Onu durdurmaya çalışan operatörü öldürdü. Operatörü öldürdü çünkü o kişi onu amacına ulaşmaktan alıkoyuyordu.

Sistemi eğittik. 'Hey, operatörü öldürme, bu kötü. Bunu yaparsan puan kaybedersin' dedik. Peki ne yapmaya başlıyor? Operatörün hedefi öldürmesini engellemek için insansız hava aracıyla iletişim kurmak için kullandığı iletişim kulesini yok etmeye başladı."

Haberin Devamı

GERÇEK İNSAN ZARAR GÖRMEDİ

Simülasyon dışında hiçbir gerçek insan zarar görmedi. Deneysel bir savaş uçağı testi pilotu olan Hamilton, yapay zekaya çok fazla güvenilmemesi konusunda uyarıda bulundu.

ABD ordusu yapay zekayı benimsedi ve yakın zamanda bir F-16 savaş uçağını kontrol etmek için yapay zekayı kullandı .

Geçen yıl Defence IQ ile yapılan bir röportajda Hamilton, "Yapay zekaya sahip olmak hoş bir şey değil, yapay zeka geçici bir heves değil, yapay zeka toplumumuzu ve ordumuzu sonsuza dek değiştiriyor" demişti. Kaynak: The Guardian

YAPAY ZEKANIN DURDURULAMAZ YÜKSELİŞİ

Aralarında OpenAI ve Google Deepmind'ın en üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu bazı uzmanlar, yapay zekanın (AI) insanlığın yok olmasına yol açabileceği uyarısınde bulundu. Peki, makineler nasıl insanlardan üstünlüğü ele alabilir?

Sorulara yanıt vermek, istendiğinde metin, hatta kod oluşturmak AI kullanan sohbet robotu ChatGPT, Kasım 2022'de ortaya çıkmasından bu yana, tarihteki en hızlı büyüyen internet uygulaması oldu. Sadece iki ay içinde 100 milyon aktif kullanıcıya ulaştı.

Teknoloji gözlem şirketi Sensor Town'a göre, Instagram'ın bu kullanıcı sayısına ulaşması 2,5 yıl sürmüştü. Microsoft'un mali desteğiyle Open AI şirketi tarafından geliştirilen ChatGPT, yapay zekanın insanlığın geleceğine etkileri konusunda yoğun bir spekülasyon başlattı.

AI Güvenliği Merkezi'nin internet siteside yayımlanan ve "AI'den kaynaklanan yok olma riskini azaltmak, pandemiler ve nükleer savaş gibi büyük risklerle birlikte, küresel bir öncelik olmalı" açıklamasına onlarca uzman destek verdi.

Haberin Devamı

İNSANLARI TAKLİT ETMEK

ChatGPT, DALL-E, Bard ve AlphaCode gibi yapay zeka uygulamalarının ürettiği, denemeler, şiirler, espriler, bilgisayar kodları, metinler, diyagramlar, fotoğraflar, sanat eserleri insan eliyle yapılanlardan farksız olabiliyor.

Bu uygulamaları öğrenciler ödevlerini yapmak, siyasetçiler konuşma metinlerini yazmak için kullanıyor. Bu siyasetçilerden sonuncusu, Demokrat Parti'den ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Jake Auchincloss oldu. Teknoloji devi IBM, AI tarafından yapılabilecek işlerde görevli 7 bin 800 kişinin yerine eleman alınmayacağını duyurdu.

HAVA KUVVETLERİ YALANLADI

BBC tarafından yapılan ayrı bir haberde ABD Hava Kuvvetleri'nin yapay zeka ile öldürülen operatörle ilgili açıklaması yer aldı. Yetkililer böyle bir olayın yaşanmadığını belirterek iddiaları yalanladı. Hatta Hava Kuvvetleri, bahsedilen deney ve simülasyonların yapılmadığını aktardı.